"Myślę, że część członków RPP może politycznie dojrzeć do obniżki. Tuż przed wyborami"

Źródło:
TVN24 Biznes
Wojciechowski o możliwej obniżce stóp procentowych przed wyborami
Wojciechowski o możliwej obniżce stóp procentowych przed wyboramiTVN24
wideo 2/7
Wojciechowski o możliwej obniżce stóp procentowych przed wyboramiTVN24

Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie od 8 września 2022 roku. Coraz częściej pojawiają się głosy, że w tym roku może dojść do pierwszej obniżki stóp procentowych. - Myślę, że część członków Rady może politycznie dojrzeć do obniżki. Tuż przed wyborami - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 profesor Paweł Wojciechowski, szef rady programowej Instytutu Finansów Publicznych, były minister finansów.

Główna, referencyjna stopa procentowa od 8 września 2022 roku pozostaje na poziomie 6,75 procent. Analitycy państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego spodziewają się, że w listopadzie br. dojdzie do pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce. Z kolei w ocenie ekonomistów ING Banku Śląskiego do pierwszej obniżki stóp procentowych może dojść już we wrześniu.

Tymczasem w ocenie prof. Pawła Wojciechowskiego "absolutnie nie ma" ekonomicznych podstaw do obniżania stóp procentowych.

Stopy procentowe w Polsce

- Wszystkie banki centralne jednak w dalszym ciągu są w cyklu podwyżek stóp procentowych. Zrobił to Fed, zrobił to Europejski Bank Centralny, zrobił to ostatnio Bank Anglii - zwracał uwagę były minister finansów.

Zdaniem gościa "Rozmowy Piaseckiego" obniżka stóp procentowych w Polsce "nic nie spowodowałaby dla gospodarki do końca roku, natomiast dałaby sygnał, że już jest lepiej, że możecie spać spokojnie, bo inflacja spada, a tak naprawdę nie mamy deflacji, mamy dezinflację, czyli spadek wskaźnika inflacji". - W dalszym ciągu ceny nie spadają - podkreślał.

W ocenie Pawła Wojciechowskiego obniżka stóp procentowych możliwa będzie dopiero po dojściu do celu inflacyjnego. - Bo mamy problem z inflacją bazową, która jest bardzo wysoka - tłumaczył. W maju 2023 roku inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniosła 11,5 procent rok do roku. W kwietniu było to 12,2 procent, a w marcu 12,3 procent. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.

PAP/Mateusz Krymski

W jego ocenie do obniżki może dojść dopiero za kilka lat, "dlatego że nie ma zdecydowanych podwyżek stóp procentowych, jasnego zakończenia cyklu, takiego, który by pokazywał, że inflacja już nie będzie uporczywa". - Oczekiwania są zawieszone bardzo wysoko, nakręca się spirala cenowo-płacowa, cenowo-marżowa, i to wszystko powoduje pewne efekty, że nikt nie chce odpuścić, ani pracownicy, ani pracodawcy. To się nakręca - wskazywał były minister finansów.

"Problemem dla gospodarki jest przede wszystkim brak inwestycji"

Gość "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 był pytany, na ile ludzie radzą sobie ze spłatą kredytów. - To nie kredytobiorcy cierpią najbardziej dzisiaj, ale ci, którzy mają oszczędności ulokowane w bankach. Tak naprawdę nie ma problemu generalnie z kredytobiorcami złotowymi, którzy mają zmienne stopy procentowe, uzależnione od WIBOR-u, bo one nie są aż takie wysokie. Wzrosły, ale już nie rosną - mówił Wojciechowski.

W ocenie byłego szefa MF "dzisiaj problemem dla gospodarki jest przede wszystkim brak inwestycji". - Jeżeli mamy taką politykę, jaką mamy, to zmierzamy w kierunku niskiego wzrostu gospodarczego, czyli stagflacji - powiedział ekonomista.

Zgodził się z opinią Najwyższej Izby Kontroli, że zatrzymanie cyklu podwyżek stóp procentowych w październiku 2022 roku służyło bardziej wspieraniu polityki gospodarczej rządu, niż walce o niską inflację. - To nie chodzi nawet o stopy procentowe, tylko bardziej o luzowanie ilościowe, czyli skupowanie aktywów typu obligacje skarbowe z rynku wtórnego lub obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa przez Narodowy Bank Polski, czyli bezpośrednie wspieranie zadłużenia budżetowego - wyjaśniał Paweł Wojciechowski.

Jak podkreślał, "głównym problemem z NBP, jeżeli mówimy o upolitycznieniu, to jest fakt pomocy rządowi w zakresie dwóch elementów - skupowania obligacji skarbowych i retoryce samego prezesa (Adama Glapińskiego - red.), czyli komunikacji banku centralnego, która wprost uderza w opozycję".

- Rada Polityki Pieniężnej powinna kontrolować to, co się dzieje w polityce fiskalnej, i to jest głównym problemem Rady, że Rada nie ocenia polityki fiskalnej, a przestrzeń do obniżki czy podwyżki stóp procentowych daje przede wszystkim to, co się dzieje w polityce fiskalnej. Jeżeli polityka fiskalna jest zbyt ekspansywna, to Rada Polityki Pieniężnej powinna ściągać tę gotówkę z rynku poprzez podwyżki stóp procentowych - tłumaczył były minister finansów. W jego ocenie tak się nie dzieje.

Dlatego zdaniem Wojciechowskiego RPP obniży stopy przed wyborami, - Żeby dać sygnał, że już jest dobrze, chociaż inflacja w dalszym ciągu będzie czterokrotnie wyższa od celu, czyli nam będzie coraz gorzej, ale będziemy zakrzywiać rzeczywistość, że nam już bardzo dobrze - mówił gość TVN24.

PAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP