TVN24 Biznes | Pieniądze

500 plus. Pamiętaj o tym terminie, by zachować ciągłość wypłaty świadczenia

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Niedzielski: w 11 województwach przywracamy edukację hybrydową w klasach 1-3
Niedzielski: w 11 województwach przywracamy edukację hybrydową w klasach 1-3TVN24
wideo 2/6
TVN24Niedzielski: w 11 województwach przywracamy edukację hybrydową w klasach 1-3

Żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia Rodzina 500 plus, konieczne jest złożenie wniosku na nowy okres świadczeniowy do końca kwietnia - przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Resort rodziny przypomniał, że od 2021 roku prawo do świadczenia wychowawczego ustalane jest na nowy okres świadczeniowy – od 1 czerwca do 31 maja następnego roku.

"W związku z tymi zmianami w programie Rodzina 500 plus w ubiegłym roku nie było konieczności składania nowego wniosku o świadczenie. W tym roku trzeba to zrobić. Ważna informacja dla rodziców i opiekunów jest taka, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia – wniosek należy złożyć do końca kwietnia. Nie warto zwlekać" – podkreśliła, cytowana w komunikacie, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS zachęca do składania wniosków przez internet.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wniosek o 500 plus

Wnioski można składać za pośrednictwem portalu Empatia, przez bankowość elektroniczną lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, a także kanałem tradycyjnym, czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Złożenie kompletnego i poprawnie wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłatę przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec najpóźniej do 30 czerwca tego roku. 

W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym terminie do 3 miesięcy.

Jednocześnie należy pamiętać, że tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 roku gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

Liczba wniosków

Z danych MRiPS wynika, że do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli ponad 3,1 mln wniosków, z czego niemal 90 proc. przez bankowość elektroniczną. Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy województwa mazowieckiego i śląskiego. Odpowiednio blisko 490 tys. i blisko 390 tys. wniosków. W kwietniu tego roku minęło 5 lat od uruchomienia programu Rodzina 500 plus. Od początku jego obowiązywania do końca marca tego roku do rodzin trafiło łącznie 144,4 mld zł. Aktualnie uprawnionych do świadczeń z programu jest 6,6 mln dzieci.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości