Podczas środowego Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Polskiego Zakładu Ubezpieczeń zdecydowano o zmianach kadrowych. Jak poinformowała spółka, dwie osoby opuszczają z dniem 12 kwietnia Radę Nadzorczą. Wśród nich jest obecny rzecznik Ministerstwa Finansów.
Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej poinformował w trzech komunikatach giełdowych o zmianach w Radzie Nadzorczej.
Odwołani członkowie
Minister Rozwoju i Finansów działając w imieniu Skarbu Państwa Rzeczypospolitej Polskiej odwołał ze składu Rady Nadzorczej PZU Jerzego Paluchniaka. Z kolei Łukasz Świerżewski sam złożył rezygnację.
"Złożona rezygnacja nie zawiera informacji o jej przyczynach" - czytamy w komunikacie.
Świerżewski pełni funkcję dyrektora Biura Komunikacji i Promocji oraz Rzecznika Prasowego Ministerstwa Finansów. Został mianowany na członka Rady Nadzorczej polskiego giganta ubezpieczeniowego 14 marca 2017 roku. Wcześniej przez trzy lata był związany z PKO Bankiem Polskim.
Do rady Nadzorczej dołączyła Aneta Fałek, obecnie zatrudniona na stanowisku radcy prawnego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zajmuje się m.in. problematyką nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa oraz nowych zasad zarządzania mieniem państwowym.
Przed środowymi zmianami, rada nadzorcza PZU składała się z dziewięciu osób. W skład rady wchodzą: przewodniczący rady nadzorczej Paweł Górecki, sekretarz Alojzy Nowak, a także Bogusław Banaszak, Marcin Chludziński – oddelegowany do czasowego wykonywania funkcji prezesa PZU, Agata Górnicka, Paweł Kaczmarek oraz Maciej Zaborowski.
Zmiany kadrowe
Głośno o zmianach kadrowych w PZU zrobiło się 22 marca, gdy nieoczekiwanie z funkcji prezesa zarządu został odwołany Michał Krupiński, człowiek wiązany z otoczeniem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Jak donosiły media, w PZU prace znalazł brat ministra, a żona Patrycja Kotecka pracuje na stanowisku dyrektorskim w podległej spółce ubezpieczeniowej Link4.
Dzień później do porządku obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia przewidzianego na 12 kwietnia wprowadzono punkt o zmianach w Radzie Nadzorczej.
Emisja obligacji
Podczas środowego posiedzenia NWZ podjęło decyzję w sprawie emisji obligacji podporządkowanych na rynku krajowym lub międzynarodowym o łącznej wartości do 3 mld zł. Tuż po podjęciu decyzji w sprawie emisji obligacji ogłaszano serię przerw w obradach. Pierwsza trwała do godz. 15, następna do 18.30, kolejna do 19.41, a następnie zarządzono kolejne dwie kilkunastominutowe przerwy.
Autor: MS / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: pzu.pl/pl/presskit