Pieniądze

Ważny termin w sprawie 300 plus. "Pieniądze zwyczajnie przepadną"

Pieniądze

Wiceminister Szwed o programie "Dobry start"tvn24
wideo 2/3

Tylko do końca listopada można złożyć wniosek o świadczenie "Dobry start", czyli 300 złotych na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka - przypomina minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Nie ma na co czekać, zachęcam do złożenia wniosku jak najszybciej - dodaje.

Według szacunków MRPiPS program "Dobry start" może objąć wsparciem 4,6 mln uczniów. Do końca września wpłynęło 3,1 mln wniosków o przyznanie świadczenia. Tzw. wyprawkę szkolną otrzymało 4,2 mln dzieci. - Drodzy rodzice, tylko do końca listopada możecie złożyć wniosek o świadczenie "Dobry start", czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. Jeśli tego nie zrobicie, pieniądze zwyczajnie wam przepadną. Nie ma na co czekać – gorąco zachęcam do złożenia wniosku jak najszybciej - przekazała minister Borys-Szopa. Szefowa MRPiPS podkreśliła, że "Dobry start" to program, który powstał, by wspierać rodziców w trudnym okresie, jakim jest początek roku szkolnego.

Kilka zmian w programie

Przypomniała, że w tym roku w programie wprowadzono kilka zmian. Świadczenie przysługuje obecnie również uczniom szkół dla dorosłych i szkół policealnych. - Co ważne, w ich przypadku wnioski o świadczenie można składać wyłącznie drogą tradycyjną np. podczas osobistej wizyty w urzędzie lub drogą pocztową - zaznaczyła Borys-Szopa. - To jednak nie wszystko. W ubiegłym roku wnioski online można było składać poprzez kanały bankowości elektronicznej oraz portal Emp@tia. Teraz doszedł do tego PUE ZUS - dodała. Świadczenie z programu "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Od 1 sierpnia o świadczenie mogą ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. "Dobry start" nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program nie obejmuje również studentów. Wniosek można złożyć w formie pisemnej – w urzędzie lub pocztą - oraz elektronicznie przez portal empatia.mrpips.gov.pl, bankowość elektroniczną lub PUE ZUS.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock