Wraz z pojawieniem się rządowego programu Rodzina 500 plus i pierwszych z niego wypłat, pojawiły się też oferty skierowane do polskich rodzin. I choć propozycji kredytów, pożyczek czy lokat nie brakuje, to Polacy najchętniej przeznaczają pieniądze na zakup żywności, ubiorów, opłaty za szkołę czy przedszkole oraz na edukację.
Banki zachęcają rodziny, by założyły u nich konto. Wszystkie większe banki zadeklarowały bowiem, że za ich pośrednictwem można składać wnioski o świadczenia z programu Rodziny 500 plus. Wraz z pierwszymi wypłatami z programu pojawiły się też szybko oferty lokat, kredytów czy ubezpieczeń.
Kredyt na 500 plus
"Korzystasz z programu 500 plus? Mamy dla ciebie dodatkowy bonus" - kusi oferta jednego z banków. Bank przekonuje na swojej stronie, że dzieci w rodzinie "to przede wszystkim ogromne szczęście ale też większe wydatki i … brak czasu". Dlatego przekonuje, by wziąć kredyt gotówkowy a spłatę pierwszej raty odłożyć nawet na 3 miesiące.
"Zyskany czas wykorzystaj na co tylko chcesz" - podsumowuje.
Z kolei inny bank w swoim regulaminie "Pożyczki z ratą 500 zł" zapisał, że "warunkiem skorzystania z promocji kredytu jest oświadczenie klienta o korzystaniu z rządowego programu Rodzina 500 plus".
W promocji Rodzina 500 plus kolejna instytucja bankowa oferuje z obniżoną prowizję na udzielenie kredytu: samochodowego, odnawialnego i gotówkowego. Można znaleźć też specjalną ofertę ubezpieczeń.
Wydatki rodzin
Okazuje się jednak, że polskie rodziny rzadko przeznaczają pozyskane pieniądze na zakup dóbr trwałych czy na oferty finansowe. Raport Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, przedstawiony w tym miesiącu, ujawnia że 42,6 proc. pobierających świadczeń 500 plus idzie na żywność i ubiór. Kolejną pozycją są opłaty za szkołę i przedszkole, następnie - edukacja. Na czwartym miejscu rodziny wymieniają zwiększenie oszczędności (16,2 proc.).
W dłuższym horyzoncie czasowym gospodarstwa domowe w jeszcze większym stopniu planują zwiększenie wydatków na edukację, a także opłaty związane z przedszkolem i szkołą - wynika z badania. Potencjalnie mniejsza część środków z 500 plus przeznaczona będzie natomiast na żywność i ubiór.
"Pomimo spodziewanych długookresowych efektów dla finansów gospodarstw domowych, w długim okresie wciąż jedynie 16,8 proc. badanych gospodarstw domowych deklaruje zwiększenie oszczędności na skutek dodatkowych środków z programu - podsumowują autorzy raportu.
Zobacz, 500 plus tych dzieci nie obejmie. Wiceminister: to był świadomy zabieg:
Autor: MS / Źródło: kpf.pl, tvn24bis.pl