Pożyczki społecznościowe – czym są i jak w nie inwestować?

Źródło:
TVN24 Biznes
Samcik o wpływie podwyżek stóp na raty kredytów
Samcik o wpływie podwyżek stóp na raty kredytówTVN24
wideo 2/2
Samcik o wpływie podwyżek stóp na raty kredytówTVN24

Pożyczki społecznościowe to umowy pożyczki zawierane pomiędzy osobami fizycznymi z pominięciem banków czy instytucji pozabankowych, za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych. Co istotne, serwisy te nie są stronami umowy. Podstawą prawną udzielania pożyczki społecznościowej jest Kodeks cywilny.

Pożyczki społecznościowe to umowy zawierane pomiędzy osobami fizycznymi za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych bez udziału banku i instytucji pozabankowych.Stronami pożyczki społecznościowej jest pożyczkobiorca i pożyczkodawca, nazywany także inwestorem.Pożyczki społecznościowe to sposób na pozyskanie środków, nawet dla osób zadłużonych, a także na ich inwestowanie.

Co to jest pożyczka społecznościowa?

Pożyczki społecznościowe, nazywane także pożyczkami społecznymi, social lending, peer to peer lub P2P, to zobowiązanie, które zawierane jest pomiędzy dwiema osobami fizycznymi. W umowie pożyczki nie pośredniczy bank czy instytucje pozabankowe, a jej stroną nie jest także serwis internetowy, za pośrednictwem którego dochodzi do kontaktu pożyczkobiorcy i pożyczkodawcy.

Podstawą prawną udzielania pożyczek społecznościowych są przepisy Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny art. 720 i nast. 

Pożyczki społecznościowe dla zadłużonych – strony

Stronami pożyczki społecznościowej, której przedmiotem jest określona suma pieniędzy, są:

pożyczkobiorca, czyli osoba, która pożycza pieniądze, – pożyczkodawca, nazywany także inwestorem, który oferuje pieniądze.

Do zawarcia umowy dochodzi za pośrednictwem serwisu internetowego, w którym rejestrują się pożyczkobiorca i inwestor. Co istotne, serwis ten nie jest stroną umowy pożyczki.

Jako że umowa pożyczki społecznościowej jest umową cywilnoprawną, zawierana jest bowiem w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego, strony mogą dowolnie, ale w granicach prawa, ustalić jej warunki. 

Istota pożyczki społecznościowej

Pożyczki społecznościowe przez internet są przede wszystkim sposobem na uzyskanie gotówki bez udziału banku i innych instytucji pozabankowych. Osoba, która chce pozyskać pieniądze, musi zarejestrować się jedynie w specjalnym serwisie internetowym oraz przejść ustaloną przez platformę weryfikację. Ponieważ informacje nie podlegają sprawdzeniu w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej, czy innych bazach informacji gospodarczej, dla zadłużonych pożyczki społecznościowe to często jedyna możliwość pozyskania dodatkowych środków pieniężnych. Nie oznacza to jednak, że zdolność kredytowa pożyczkobiorcy nie jest w żaden sposób weryfikowana. 

Inwestowanie w pożyczki społecznościowe

Dla pożyczkodawców pożyczki społecznościowe są przede wszystkim sposobem na inwestowanie środków, którymi dysponują. Na czym polega inwestycja w pożyczki? Ponieważ pożyczka udzielana jest na określone w umowie oprocentowanie, spłacane przez pożyczkobiorcę odsetki stanowią zysk inwestora. Wprawdzie każdorazowo powinien on liczyć się z brakiem spłaty, jednak serwisy social lendingowe zabezpieczają swoich użytkowników przed takimi sytuacjami. 

Pożyczki społecznościowe – koszty

Należy pamiętać, że korzystanie z serwisów social lendigowych i tym samym pożyczki społecznościowe nie są darmowe. Choć warunki, które ustalane są przez działające na rynku portale, różnią się między sobą, należy liczyć się m.in. z:

opłatą serwisową, która pobierana jest za udzielenie pożyczki, – prowizją dla platformy, – opłatą za dodatkową weryfikację pożyczkobiorcy.

Nie należy jednak zapominać, że ogólne warunki udzielenia pożyczki na ogół są natomiast korzystniejsze niż w przypadku umowy kredytu bankowego.

Wady i zalety pożyczek społecznościowych 

Eksperci podkreślają, że pożyczki społecznościowe posiadają zarówno wady, jak i zalety. Wśród zalet wymienia się w szczególności:

– mniejsze sformalizowanie i elastyczne warunki udzielania pożyczki, – większa możliwość negocjowania warunków, – niższe oprocentowanie, – możliwość przeznaczenia środków na dowolny cel,  – możliwość uzyskania dodatkowych środków finansowych bez wychodzenia domu za pośrednictwem serwisu internetowego.

Do wad pożyczek społecznych zaliczane są zaś:

– dłuższy czas oczekiwania na środki, – koszty związane z pośrednictwem serwisu social lendingowego, – mniejsze bezpieczeństwo transakcji, mimo podejmowanych przez portale weryfikacji, – brak regulacji prawnych dotyczących szczegółów finansowania.

Social lending w Polsce

Social lending wywodzi się z Wielkiej Brytanii, gdzie w 2005 roku powstała platforma Zone of Possible Agreement, tzw. ZOPA. W Polsce pierwszy serwis pojawił się zaś w 2008 roku, w następnych latach dołączyły kolejne. Działające obecnie na polskim rynku platformy pożyczek społecznościowych różnią się pomiędzy sobą maksymalną i minimalną kwotą pożyczki, którą można za ich pośrednictwem otrzymać, oprocentowaniem, opłatami, a także sposobem weryfikacji pożyczkobiorców i inwestorów

Warto dodać, że mimo rosnącej popularności, rynek serwisów social lendingowych i inwestowania społecznościowego w Polsce nie jest jeszcze mocno rozbudowany.

Akt prawny: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP