TVN24 Biznes | Pieniądze

Rząd zastanawia się, co zrobić ze składką zdrowotną. Oto wyliczenia skutków nowej propozycji

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Kościński o składce zdrowotnej
Kościński o składce zdrowotnejRadiowa Jedynka
wideo 2/11
Radiowa JedynkaKościński o składce zdrowotnej

Dotyczące przedsiębiorców zmiany w składce zdrowotnej, zapowiedziane w ramach Polskiego Ładu, mogą być wprowadzane stopniowo - wynika z wypowiedzi ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Jednym z rozważanych wariantów jest ustalenie składki zdrowotnej w przyszłym roku na poziomie 3 procent dochodu, zamiast zapowiadanych 9 procent. Eksperci Grant Thornton wyliczyli, co oznaczałoby to dla kieszeni przedsiębiorców.

Obecnie trwają konsultacje rozwiązań podatkowych zaproponowanych w ramach programu Polski Ład. - Rząd rozmawia cały czas z naszymi partnerami z rynku – powiedział w radiowej Jedynce minister finansów Tadeusz Kościński, odpowiadając na pytanie o możliwe złagodzenie szykowanych zmian.

Szef MF wskazał, że rysuje się już kompromis, związany z kwestią składki zdrowotnej. - Jesteśmy dość zaawansowani w rozmowach, że to będzie wdrożone stopniowo. Czy to będzie 3 procent, czy 3,5 procent, czy 2,5 procent, czy 2,7 procent w przyszłym roku i jaka to będzie skala w następnych latach, to nie chciałbym się jeszcze wypowiadać, bo tak jak powiedziałem - jeszcze rozmawiamy – podkreślił Kościński. Zaznaczył, że ewentualne zmiany będą dotyczyć tylko osób płacących zryczałtowaną składkę zdrowotną, czyli przedsiębiorców.

W środę Łukasz Czernicki, główny ekonomista MF, w radiu Tok FM także mówił, że w resorcie rozważane są zmiany w kwestii składki zdrowotnej, na przykład ta, że składka od przyszłego roku będzie wynosić 3 proc., a potem ewentualnie będzie podnoszona.

O możliwości zmniejszenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców pisała wcześniej "Rzeczpospolita". - Rząd rozważa obniżenie składki zdrowotnej. Pojawiła się propozycja 3 zamiast 9 procent. Taka składka byłaby nieodliczalna od podatku - wyjaśniał informator dziennika.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Składka zdrowotna a rozliczenie według stawki liniowej

Wpływ nowych propozycji na wynagrodzenia przedsiębiorców przeanalizowała firma Grant Thornton. Dotyczą one zarówno osób rozliczających się w ramach stawki liniowej, jak i skali podatkowej.

W wyliczeniach dla stawki liniowej 19 proc. przyjęto następujące założenia: brak kwoty wolnej dla osób rozliczających się według stawki liniowej, zmiana zasad naliczania składki zdrowotnej – zastąpienie ryczałtu składką 9 proc. (pierwotne zapowiedzi) albo 3 proc. (zapowiedź modyfikacji założeń), brak prawa do odliczenia jakiejkolwiek części składki zdrowotnej oraz brak innych zmian obejmujących m.in. składki ZUS, czy daniny solidarnościowej.

Polski Ład - skutki zmian dla przedsiębiorców rozliczających się według stawki liniowejGrant Thornton

Składka zdrowotna a rozliczenie skali podatkowej

Z kolei w przypadku wyliczeń dla osób rozliczających się według skali podatkowej wzięto pod uwagę: wzrost kwoty wolnej do 30 tys. zł rocznie, zmianę zasad naliczania składki zdrowotnej – zastąpienie ryczałtu składką 9 proc. (pierwotne zapowiedzi) albo 3 proc. (zapowiedź modyfikacji założeń), brak prawa do odliczenia jakiejkolwiek części składki zdrowotnej, brak innym zmian obejmujących m.in. składki ZUS, daniny solidarnościowej.

Polski Ład - skutki zmian dla przedsiębiorców rozliczających się wg skali podatkowejGrant Thornton

Zdaniem ekspertów podatkowych "w przypadku przedsiębiorców, którzy rozliczają się wg 19 proc. podatku liniowego aktualny pozostaje wniosek o wzroście obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców".

"Skala wzrostu obciążeń jest jednak znacząco niższa. W praktyce wciąż mowa o wzroście obciążeń, ale jest to wzrost ponad trzykrotnie niższy aniżeli według wcześniejszych zapowiedzi korespondujących z opublikowanym niedawno projektem zmian przepisów" - czytamy w analizie GT.

"W przypadku przedsiębiorców rozliczających się wg skali podatkowej przedsiębiorcy mogliby wręcz zyskać na wejściu w życie zmian uwzględniając wskazaną modyfikację" - piszą eksperci.

"Wynika to z tego, iż przedsiębiorcy rozliczający się wg skali podatkowej mieliby być również beneficjentami wzrostu kwoty wolnej oraz wzrostu kwoty dochodu, powyżej którego stosuje się wyższą 32 proc. stawkę podatkową. Skala korzyści z tego tytułu jest na tyle wysoka, iż wielu przedsiębiorcom zrekompensuje to zmiany dotyczące składki zdrowotnej" - czytamy.

Składka zdrowotna obecnie

Obecnie składka zdrowotna wynosi 9 proc. podstawy jej wymiaru, przy czym 7,75 proc. można odliczyć od podatku. Składka jest stała - zryczałtowana, a przedsiębiorcy, niezależnie od dochodów, płacą w 2021 roku składkę w wysokość 382 zł. 

Polski Ład zakłada w obecnej wersji, że składka pozostanie na poziomie 9 procent, ale u przedsiębiorców podstawą wymiaru będą rzeczywiste dochody. Po zmianach zapłacą 9 proc. dochodu - bez możliwości odliczenia od podatku.

MF uzasadnia zmianę tym, że pracownicy i przedsiębiorcy będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. dochodu i dzięki temu mniej korzystne będzie wypychanie pracowników na umowy o dzieło lub zlecenie.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości