Za szybszym wzrostem wynagrodzeń pracowników budżetówki oraz kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę opowiedziało się prezydium OPZZ w stanowisku przyjętym we wtorek. Podwyżka wynagrodzeń powinna napędzać wzrost gospodarczy w Polsce - zaznaczyła centrala związku.
Prezydium OPZZ, które spotkało się w Warszawie "uznaje za konieczny" szybszy wzrost wynagrodzeń pracowników w gospodarce narodowej, minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wyższych płac zatrudnionych w budżetówce w 2018 r.
Dlaczego warto?
"Dysponując większymi wynagrodzeniami, obywatele zwiększą popyt wewnętrzny i ożywią wzrost gospodarczy kraju prowadzący do tworzenia nowych miejsc pracy" - przekonuje OPZZ.
Porozumienie chce, by z owoców wzrostu gospodarczego korzystali wszyscy Polacy. "Niestety, praca w Polsce w dalszym ciągu nie gwarantuje milionom Polek i Polaków godnego i stabilnego życia, a przecież powinna być ona źródłem utrzymania, zapewniać bezpieczeństwo socjalne i spokojną emeryturę" - przypomniała w stanowisku centrala związkowa.
Minimalne wynagrodzenie
W ocenie OPZZ znaczna część pracowników otrzymuje jedynie ustawowe - minimalne wynagrodzenie; utrzymuje się też "wysoka skala ubóstwa pracujących", a zarobki realnie maleją, mimo że rośnie wydajność.
Związkowcy przypomnieli, że w 2008 r. w Polsce średnia płaca brutto stanowiła 33 proc. niemieckiej, a w 2015 r. ta relacja spadła do 29,3 proc. "To oznacza, że zamiast doganiać Europę pod względem wynagrodzeń, przepaść między płacami Polek i Polaków a płacami unijnymi powiększa się" - zaznaczyli w stanowisku.
Podkreślili też, że wzrost wydajności nie ma odzwierciedlenia w udziale płac w PKB - spadł on z 50,1 proc. PKB do 46,9 proc. w latach 2008–15, podczas gdy unijna średnia to 55,4 proc.
Wydajność
Prezydium OPZZ oczekuje, że wzrost wynagrodzeń w 2018 r. będzie "uwzględniał adekwatnie wzrost wydajności pracowników", co pozwoli zastąpić konkurowanie niskimi płacami, konkurencją produktów o wysokiej wartości dodanej.
OPZZ chce też, by partnerzy społeczni ustalali wskaźnik wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw i uważa, że powinna być przestrzegana zasada równej płacy za tą samą pracę.
OPZZ jest jedną z trzech central związkowych, reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego. Zrzesza ok. 800 tys. związkowców, którzy należą do ok. 80 organizacji zrzeszonych w OPZZ.
Resort rodziny i pracy zaproponował podwyższenie płacy minimalnej w 2018 r. z obecnych 2000 zł do 2100 zł.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock