Uregulowanie w jednej ustawie zasad wymiany informacji podatkowych z innymi krajami przewiduje przygotowany przez resort finansów projekt. Ma on wdrożyć do polskiego prawa szereg dyrektyw UE, które mają ułatwić krajom Unii walkę z oszustwami podatkowymi.
Projekt ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami został właśnie przesłany do konsultacji społecznych. W uzasadnieniu do niego napisano, że w czasach globalizacji coraz większego znaczenia nabiera potrzeba wzajemnej pomocy pomiędzy poszczególnymi administracjami podatkowymi w dziedzinie wymiany szeroko rozumianych informacji podatkowych. "W związku z ogromnym wzrostem mobilności podatników, liczby transakcji transgranicznych oraz internacjonalizacji instrumentów finansowych proces określenia wysokości należnych podatków jest coraz trudniejszy. Te narastające trudności mają wpływ na funkcjonowanie systemów podatkowych, co z kolei skłania podatników do oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania, podczas gdy uprawnienia kontrolne pozostają na szczeblu krajowym" - wskazano.
Potrzebna współpraca
Według MF bez wzajemnej współpracy administracji podatkowych pojedyncze państwo UE nie jest w stanie skutecznie przeciwdziałać oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania. "W celu przezwyciężenia negatywnych skutków tych zjawisk konieczne jest stworzenie odpowiedniego systemu współpracy administracyjnej między administracjami podatkowymi" - oceniło MF. Ministerstwo zauważyło ponadto, że w ostatnich latach znacząco przybyło wyzwań związanych z oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od opodatkowania w wymiarze transgranicznym. Stały się one przedmiotem poważnych obaw w UE i na całym świecie, bowiem, nieujawniony i nieopodatkowany dochód znacznie uszczupla krajowe wpływy podatkowe. Dlatego Komisja Europejska uznała za konieczne podjęcie działań w celu poprawy skuteczności walki z oszustwami podatkowymi i uchylaniem się od opodatkowania poprzez zdecydowane promowanie automatycznej wymiany informacji podatkowej. Ma ona być przyszłym europejskim i międzynarodowym standardem. "Efektem prowadzonych na szczeblu unijnym prac jest dyrektywa 2014/107/UE, której implementacja do krajowego porządku prawnego stanowi zasadniczy przedmiot projektowanej ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami" - napisano w uzasadnieniu.
O ustawie
Przewidziana w tej dyrektywie automatyczna wymiana informacji ma umożliwić krajowym administracjom podatkowym pozyskiwanie z instytucji finansowych określonych z góry danych o rachunkach prowadzonych dla rezydentów innych państw członkowskich lub podmiotów przez nie kontrolowanych. Mają one być przekazywane bez uprzedniego wniosku, w ustalonych z góry, regularnych odstępach czasu. Automatycznej wymianie będą podlegać m.in. informacje o imieniu i nazwisku/nazwie, adresie, numerach identyfikacyjnych podatnika oraz dacie i miejscu urodzenia (w przypadku osób fizycznych) każdej osoby raportowanej, która jest posiadaczem rachunku, numerze rachunku, jego saldzie oraz wartości. Wdrażana dyrektywa wymaga ponadto, aby państwa członkowskie wprowadziły odpowiednie regulacje obligujące swoje raportujące instytucje finansowe do wykonywania odpowiednich zasad sprawozdawczych i zasad należytej staranności oraz zapewniły, że będą one przestrzegane. Projektowana ustawa wprowadza też regulacje umożliwiające automatyczną wymianę informacji podatkowych z innymi niż unijne państwami w oparciu o procedury Common Reporting Standard (CRS), przepisy dyrektywy uchylającej dyrektywę w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek. Przewidziana jest także implementacja znajdującej się na ostatnim etapie uchwalania dyrektywy Rady (UE) zmieniającej dyrektywę w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania, przewidującej automatyczną wymianę informacji podatkowych o jednostkach wchodzących w skład grupy podmiotów.
Minister finansów narzeka na ściągalność podatków. Materiał "Faktów" TVN (12.05.2016):
Autor: mb / Źródło: PAP