Belka: złoty się osłabia, bo inwestorzy czekają na podwyżkę stóp w USA

Marek Belka: Nie będzie mi żal rozstać się ze stanowiskiem prezesa NBP
Marek Belka: Nie będzie mi żal rozstać się ze stanowiskiem prezesa NBP
Marek Belka: Nie będzie mi żal rozstać się ze stanowiskiem prezesa NBP

Złoty się osłabia, bowiem inwestorzy czekają na podwyżkę stóp w USA i tam lokują swój kapitał - wyjaśnił w "Kropce nad i" prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Jego zdaniem znaczenie - ale mniejsze - ma też sytuacja wewnętrzna w Polsce.

W opinii prof. Belki sytuacja gospodarcza Polski jest zadowalająca, ale pojawiają się zagrożenia. - Na razie jest bardzo dobrze, natomiast gospodarkę dobija kaskada pomysłów, czego minister finansów jest świadom. Stąd różnego rodzaju napięcia obserwuje się w obozie rządzącym - mówił w TVN24 szef NBP. Belka wskazał na przykład propozycje podwyższenia kwoty wolnej od podatku oraz obniżenia wieku emerytalnego.

Słaby złoty

Przyczyn słabego złotego prof. Belka upatruje w sytuacji za Oceanem Atlantyckim.

- Prawdopodobnie w czerwcu podniesione będą stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych. I w związku z tym kapitał już płynie do USA z całego świata - tłumaczył gość Moniki Olejnik. - Wówczas waluty krajów wschodzących, a my jesteśmy klasyfikowani jako taki, osłabiają się - dodał.

Zdaniem prezesa NBP o dzisiejszym osłabieniu złotego - które według Belki nie było dramatyczne - zdecydowały głównie czynniki globalne, ale nie bez wpływu była też sytuacja wewnętrzna w Polsce. - Im sytuacja wewnętrzna jest - że tak powiem - bardziej delikatna, tym reakcja na czynniki globalne mocniejsza - dodał. Wskazał, że obecnie sytuacja wewnętrzna w Polsce jest uważana - paradoksalnie - za bardziej delikatną niż na Węgrzech. - Stąd, jak coś się dzieje na świecie, co sprawia, że waluty - powiedzmy inne niż amerykańska - słabną, to nasza słabnie trochę bardziej niż forint - wyjaśnił.

Niezależność NBP

Gość TVN24 pytany był o działania podejmowane przez agencje ratingowe. 13 maja agencja Moody's ogłosiła swoją najnowszą ocenę: utrzymał rating, zmienił tylko perspektywę. - Oczywiście nie chcę powiedzieć, że niestabilność instytucji finansowych nie ma znaczenia - ma znaczenie, ale z punktu widzenia gospodarczego, najważniejsza jest niezależność NBP.

Zdaniem prezesa Belki polska gospodarka jest oceniana pozytywnie, "a perspektywy są gorsze, niż ocena dzisiejszego dnia". Podkreślał, że dla agencji ratingowych i inwestorów duże znaczenie ma niezależności NBP.

- Przede wszystkim chodzi o niezależność banku centralnego. Jeżeli nie ma zagrożenia dla niezależności banku centralnego, ten niepokój jest mniejszy - tłumaczył Belka.

- Jeśli sięgniemy pamięcią pół roku temu, to bardzo dużo było takich denuncjacji o tym, że należy ściąć stopy procentowe - bez względu na to, jaka jest opinia NBP, czy RPP. Że należy zaangażować bank w finansowanie planu Morawieckiego. Potem się okazało, że nic takiego nie jest potrzebne - mówił.

50 mld zł wypływa

Agencja Bloomberg ostrzegała, że w ciągu ostatniego roku z Polski wypłynęło 50 mld zł. Zdaniem prof. Belki jest to m.in. pokłosie likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych, słabej sytuacji banków oraz energetyki.

- Przyczyn jest szereg. Demontaż OFE. Decyzje dotyczące OFE skutkują także w tym roku - to jest proces w czasie rozciągnięty. Poza tym banki słabo się prezentują, m.in. ze względu na podatek bankowy. Po trzecie energetyka słabo się prezentuje, a tutaj m.in, z powodów perspektyw udziału energetyki w ratowaniu górnictwa węglowego. Jest szereg powodów, które osłabiają giełdę.

Obniżka wieku emerytalnego?

Prof. Marek Belka odniósł się także do pomysłu obniżenia wieku emerytalnego. - W pierwszej kolejności większe koszty budżetowe, ponieważ państwo będzie musiało zwiększyć dotacje dla ZUS-u. Na dłuższą metę oznacza to po prostu mniejszą skłonność do podejmowania pracy zawodowej przez ludzi w wieku bardziej zaawansowanym. To oznacza, że program modernizacji gospodarki będzie przebiegał z większymi oporami - opowiadał. - Mój pogląd na temat tego rozwiązania jest jednoznaczny: negatywny - skomentował krótko Belka.

Skrytykował także polityczne działania ministra odpowiedzialnego za finanse.

- Ilekroć minister finansów zaczyna także stawać się ważnym działaczem partii rządzącej, to dla finansów na ogół się źle kończy. Odniósł się również do listu wysłanego przez Pawła Szałamachę do prezesa Rzeplińskiego: "Dobrze chciał, ale wyszło głupio."

Prezes NBP przyznał, że zgadza się z ministrem Szałamachą, który twierdzi, że kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego będzie miał wpływ na gospodarkę.

Co z bankami?

Prezes NBP odniósł się także do pytania o repolonizację banków. - Ja używam słowa udomowienie. Mówiłem o tym, iż jeżeli się pojawiają możliwości, okazje, to należy z nich korzystać, natomiast nie uważam, że powinno to być (...) celem strategicznym polskich władz - powiedział. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby nie było podejrzeń, że banki są celowo osłabiane, aby można je było taniej wykupić. Poza tym nie powinno nam zależeć na wykupowaniu słabych instytucji.

- Natomiast rzeczywiście banki-matki, tam za granicą, mogą się znajdować w trudnej sytuacji i mogą być zmuszane sytuacją do sprzedawania aktywów w Polsce. I wtedy należy z tego korzystać w sposób mądry, wybiórczy, bijąc się o jak najniższą cenę. Ale chodzi o to, żeby te banki były w dobrym stanie - podkreślił.

Ambitny plan kosztuje

Belka skomentował również wprowadzony 1 kwietnia rządowy program Rodzina 500 plus. - Musimy mieć świadomość, że to jest pierwszy raz, kiedy program polityki społecznej wprowadzamy na tak wielką skalę - mówił prezes NBP. - Wiemy na pewno, że dla budżetu są to skutki poważne. Nie wiemy jednak, jak to wpłynie na rozmiary biedy - wyjaśniał. - Ciekawe, ja uważam, że jeśli chcemy mieć ambitniejszą politykę społeczną, to trzeba za to zapłacić - wyższymi podatkami.

Autor: ag/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP