Likwidacja podatku od zysków kapitałowych, znanego jako podatek Belki, nie jest brana pod uwagę. Możliwe jest wprowadzenie ulg i zwolnień w przypadku inwestycji długoterminowych - przekazał wiceminister finansów Jan Sarnowski.
"Całkowita likwidacja podatku dochodowego od osób fizycznych z zysków kapitałowych nie jest obecnie rozważana. Likwidacja w Polsce podatku od kapitałów pieniężnych spowodowałaby nie tylko ubytek we wpływach do budżetu państwa, ale także mogłaby spowodować napływ do Polski kapitału spekulacyjnego i wzrost rynku spekulacyjnych instrumentów finansowych" - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską Sarnowski.
Analizy resortu finansów
"Z kolei zjawisko takie ze względu na transgraniczne przepływy kapitału przyczyniałoby się do występowania dużych i nagłych zmian na całym rynku finansowym w Polsce, co miałoby negatywny wpływ na gospodarkę" - podkreślił wiceminister.
Sarnowski dodał, że analizowana jest przez Ministerstwo Finansów zasadność wprowadzenia ulg i zwolnień dotyczących przychodów kapitałowych w określonym zakresie, w szczególności mających na celu zachętę do długoterminowych inwestycji.
Podatek Belki - co to jest?
Podatek od przychodów kapitałowych - tak zwany podatek Belki - został wprowadzony w 2002 roku, a opracowany przez resort finansów, na którego czele stał Marek Belka. Jest pobierany od zysków z funduszy inwestycyjnych, giełdy, odsetek od lokat bankowych i oprocentowanych kont. Wynosi 19 proc.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock