Drzewa znikają również tam, gdzie nie powinny. "Przepisy stworzyły taką niejasną sytuację"

Greenpeace o wycince drzew: to może być dopiero preludium
Greenpeace o wycince drzew: to może być dopiero preludium
Greenpeace o wycince drzew: to może być dopiero preludium

Masowa wycinka drzew w całej Polsce - to efekt ustawy o lasach, która weszła w życie wraz z początkiem roku. - Ostrzegaliśmy o tym, że przepisy stworzą przestrzeń do nadużyć i niestety wszystkie czarne scenariusze zdają się potwierdzać - mówił w TVN24 Paweł Szypulski z Greenpeace. Zdaniem Piotra Tyszko-Chmielowca, dyrektora Instytutu Drzewa, rozwiązaniem obecnych problemów byłby powrót do poprzednich przepisów.

Od 1 stycznia 2017 roku osoby fizyczne mogą usunąć ze swojej prywatnej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, jeżeli nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki, czyli własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia, muszą być spełnione jednocześnie.

Usuwają drzewa

Po wejściu okazało się jednak, że na nowym prawie korzystają nie tylko osoby prywatne, ale również deweloperzy. Szczególnie głośno zrobiło się o przykładzie z Warszawy, gdzie w ostatnią sobotę usunięto drzewa i większość krzewów przed urzędem dzielnicy Śródmieście.

Minister prof. Jan Szyszko cytowany we wtorkowym komunikacie resortu środowiska podkreślał, że "jeżeli zostało złamane prawo, sprawą powinien zająć się prokurator".

- Ostrzegaliśmy o tym, że nowe przepisy stworzą przestrzeń do nadużyć i niestety wszystkie czarne scenariusze zdają się potwierdzać. Jest tak, że deweloperzy wykorzystują lukę prawną, która zaistniała i pod pozorem wycinki drzew na prywatnych posesjach znikają drzewa pod inwestycje - zwracał uwagę we "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 Paweł Szypulski z Greenpeace.

- Informowaliśmy o takim ryzyku od początku, te uwagi nie były słuchane i takie mamy efekty - dodawał.

Omijanie prawa

Piotr Tyszko-Chmielowiec, dyrektor Instytutu Drzewa w rozmowie z tvn24bis.pl zwracał uwagę, że "przepisy całkowicie uwolniły wycinanie drzew prywatnych, a po drugie stworzyły taką niejasną sytuację, w której można wyciąć z powodów ekonomicznych pod działalność gospodarczą, a nie ponosić tego konsekwencji, bo nowe przepisy są nieprecyzyjne".

Wskazuje, że jednym ze sposobów na omijanie nowego prawa jest zmiana własnościowa. Wyjaśnia, że może na przykład zaistnieć sytuacja, gdy deweloper, nim zakupi działkę, zażyczy sobie, by jej prywatny właściciel wyciął na niej wszystkie drzewa. - Tego typu sytuacje są skutkiem przepisów, które zostały wprowadzone pospiesznie - mówił Tyszko-Chmielowiec.

Nadużycia miały wyeliminować kontrole, które jak przypominał we wtorek minister Szyszko, powinny być prowadzone przez samorządy. Zaznacza jednak, że resort będzie uważnie analizował efekty praktyki stosowania nowej ustawy, tak aby wszelkie luki prawne zostały wyeliminowane. "Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą musi uzyskać pozwolenie na wycięcie drzew" - podkreślał szef MŚ.

Procedury

Co ważne, spółdzielnie i wspólnoty - podobnie jak deweloperzy - są nadal traktowane jak przedsiębiorcy, które do podjęcia jakichkolwiek decyzji potrzebują zezwoleń.

Wniosek o pozwolenie składa się w odpowiednim urzędzie.

Do urzędu powiatowego trafia, jeśli działka jest własnością gminy i nie została przekazana do użytkowania wieczystego. Do marszałka województwa, jeśli działka jest własnością miasta na prawach powiatu i nie została przekazana do użytkowania wieczystego.

Wniosek może trafić również do wojewódzkiego konserwatora zabytków, jeśli działka jest wpisana do rejestru zabytków. W pozostałych przypadkach, wniosek składamy w urzędzie miasta lub gminy.

Poza standardowymi danymi, do dokumentu należy dołączyć m.in. mapkę albo projekt zagospodarowania działki, w której zostaną wskazane drzewa do wycięcia; oświadczenie o posiadanym tytule prawnym do władania nieruchomością. We wniosku musi pojawić się również numer działki ewidencyjnej, a także lista drzew lub krzewów, które chcemy wyciąć.

Zezwolenie albo decyzja odmowna zostanie wydana do 30 dni od złożenia wniosku. W sprawach szczególnie skomplikowanych ten termin wydłuża się jednak do 60 dni.

Jakie rozwiązanie?

Zdaniem Piotra Tyszko-Chmielowca, rozwiązaniem obecnych problemów z masową wycinką drzew byłby powrót do poprzednich przepisów.

- Następnie należałoby przystąpić do oceny funkcjonowania poprzedniej ustawy i ewentualnie przygotować nowelizację, która może poprawić niedoskonałości poprzedniego prawa, ale nie będzie go całkowicie znosiła - podkreślał ekspert w rozmowie z tvn24bis.pl.

Przypomnijmy, że do końca ub.r. pozwolenie na wycinkę nie było wymagane w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekraczał 35 cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego) albo 25 cm (w przypadku pozostałych gatunków drzew).

Tymczasem zdaniem dr. Bogdana Jaroszewicza, kierownika Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, problem mogłoby rozwiązać "wprowadzenie odpowiednich przepisów na poziomie samorządów".

"Nowelizacja weszła w życie w okresie świąteczno-noworoczny, więc samorządy nie miały kiedy zająć się tą sprawą" - zauważył w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl.

Opłaty i kary

Poza liberalnym podejściem do wycinki drzew, nowe przepisy przewidują również dużo prostszy sposób ustalania opłaty za usunięcie drzew i krzewów, bez konieczności stosowania współczynników różnicujących opłatę w zależności od miejsca, w którym rośnie usuwane drzewo i krzew, a także bez stosowania niezwykle zróżnicowanych dotąd stawek opłaty. Opłata jest ustalana mnożąc liczbę cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm i stawkę opłaty, a opłatę za usunięcie krzewu - mnożąc liczbę metrów kwadratowych powierzchni gruntu pokrytej usuwanymi krzewami i stawkę opłaty. Stawki są ustalane w uchwałach rady gminy, ale nie będą one mogły być wyższe niż 500 zł za 1 cm obwodu usuwanego drzewa oraz 200 zł za 1 metr kwadratowy usuwanych krzewów.

Zmieniły się też kary za bezprawne wycięcie drzew i krzewów. Kara wynosi równowartość opłaty za usunięcie drzewa i krzewu, w przypadku, kiedy takie usunięcie było zwolnione z obowiązku uiszczenia opłaty. Wcześniej wysokość kary była na poziomie dwukrotności tej opłaty.

Kaczyński krytykuje

Niewykluczone, że w najbliższych dniach dojdzie jednak do zmian w przepisach. W poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu ze strukturami partii miał bowiem ostro skrytykować Ministerstwo Środowiska za przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach.

Jednocześnie według źródeł PAP, zapowiedział zmiany. Być może zostaną one wprowadzone na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się w najbliższą środę.

"O ile jest jakaś luka prawna w poselskiej nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, to trzeba to naprawić" - przyznał cytowany we wtorkowym komunikacie resortu prof. Jan Szyszko.

Piotr Tyszko-Chmielowiec nie ma jednak wątpliwości, że do czasu przegłosowania ewentualnych zmian, "pełne portfele zamówień" będą mieli drwale. - Będą ściągać drwali z zagranicy. To dopiero będzie rzeź - stwierdził.

Jego zdaniem, "gdyby prezes Kaczyński chciał rzeczywiście uratować drzewa, to powinien to zrobić cichcem". - Tak jak cichcem wprowadzało się te przepisy - dodał.

Były drzewa, teraz ich nie ma. W Twojej okolicy też? Daj nam znać!

NA KONTAKCIE24 POWSTAŁA MAPA Z MIEJSCAMI GDZIE ZNIKAJĄ DRZEWA.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty:
Pozostałe wiadomości

We Francji mocno spadła sprzedaż aut Tesli. W kwietniu liczba rejestracji nowych samochodów tego producenta była mniejsza o 59 procent w porównaniu z tym samym okresem 2024 roku.

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

Źródło:
PAP

Proponowane przez rząd zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przewidują wprowadzenie możliwości rozwodu pozasądowego, czyli rozwiązania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Warunkiem skorzystania z takiej procedury jest między innymi brak małoletniego potomstwa.

Rewolucja w rozwodach

Rewolucja w rozwodach

Źródło:
PAP

Jawność wynagrodzeń, zwiększenie ochrony przed mobbingiem, a także zaliczenie umowy zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy - to priorytety resortu, które wskazała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Źródło:
PAP

Ruszyły poszukiwania następcy Elona Muska na stanowisku szefa Tesli - napisał w środę "Wall Street Journal". Dziennik poinformował, że odbyły się już pierwsze rozmowy z przedstawicielami firm rekrutacyjnych. Informacjom zaprzeczyła Robyn Denholm, szefowa rady dyrektorów spółki.

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

Źródło:
tvn24.pl

Czas pracy waha się na świecie od 35 godzin tygodniowo we Francji, przez 40 godzin w Polsce, po 45 godzin w Turcji. W kilku państwach dyskutowane było wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w niektórych przeprowadzane były nawet eksperymenty w tej sprawie.

Eksperymenty z czasem pracy

Eksperymenty z czasem pracy

Źródło:
PAP

Polacy są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii - powiedział sekretarz energii USA Chris Wright, relacjonując swoją wizytę w Polsce. Zapewniał też, że powstająca w Polsce elektrownia atomowa oparta na amerykańskiej technologii będzie "jedną z wielu".

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Źródło:
PAP

Wyższy podatek turystyczny w Katalonii, który zgodnie z pierwotnymi planami miał wejść w życie w czwartek, zostanie wprowadzony dopiero jesienią. Zwiększając opłaty, lokalna administracja chce ograniczyć masową turystykę i walczyć z kryzysem mieszkaniowym.

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Źródło:
PAP

TikTok szykuje się do wybudowania w Finlandii dużego centrum przetwarzania danych. Inwestycja ma kosztować blisko miliard euro – podała agencja Reutera.

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do zasobów naturalnych Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.

Jest umowa Ukraina-USA

Jest umowa Ukraina-USA

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters

W rok liczba osób w wieku produkcyjnym zmalała o 151 tysięcy - podał Główny Urząd Statystyczny (GSU). Przyczyną tego zjawiska jest starzenie się społeczeństwa oraz mniejsza liczba młodych zasilających wiek produkcyjny.

Niepokojący raport GUS

Niepokojący raport GUS

Źródło:
PAP

W 2024 roku prawie 42 tysiące ojców skorzystało z urlopu rodzicielskiego. To 11-krotnie więcej niż w 2022 roku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

11-krotny wzrost w dwa lata. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Wang Yi, szef chińskiej dyplomacji skrytykował politykę handlową USA podczas spotkania ze swoimi odpowiednikami z państw BRICS. Zaapelował też o sprzeciw wobec "protekcjonizmu" Stanów Zjednoczonych.

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

"Jeśli będziemy ustępować, to dręczyciel stanie się bardziej agresywny"

Źródło:
PAP, China Daily

Ponad 700 milionów złotych zostanie przekazanych do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), która wykorzysta te środki, by pomóc spółkom Rafako i Rafamet - przekazał premier Donald Tusk.

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Rafako dostanie pomoc rządową. Donald Tusk podał kwotę

Źródło:
PAP