Minimum 200 plus. Będzie podwyżka płacy minimalnej

Autor:
mb
Źródło:
PAP
"Gospodarka się budzi, ale nie tak szybko jak byśmy chcieli"
"Gospodarka się budzi, ale nie tak szybko jak byśmy chcieli"TVN24
wideo 2/6
TVN24"Gospodarka się budzi, ale nie tak szybko jak byśmy chcieli"

Stronie społecznej Rady Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie wysokości płacy minimalnej oraz w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent - poinformowano w komunikacie. Oznacza to, że kwoty te ustali Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego odbyło się w czwartek i przebiegało w formie wideokonferencji oraz stacjonarnej w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Płaca minimalna 2021

Podczas posiedzenia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała, że rząd przedstawił Radzie Dialogu Społecznego propozycję, zgodnie z którą minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku ma wynieść 2800 zł. Oznacza to wzrost o 200 zł w stosunku do 2020 roku.

PAP/Adam Ziemienowicz, Maria Samczuk

Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych ma wynosić 18,30 zł. Rząd zaproponował również pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2021 roku na poziomie ustawowego minimum. Prognozuje się, że wskaźnik ten wyniesie 103,84 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Bez porozumienia

Stronie społecznej Rady nie udało się jednak wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia oraz zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Zgodnie z przepisami, jeżeli RDS w ustawowym terminie nie uzgodni wysokości minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, wówczas kwoty te ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia do 15 września br.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalone przez Radę Ministrów nie mogą być jednak niższe od tych, które zostały wcześniej przedstawione Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji. Oznacza to, że płaca minimalna w przyszłym roku wyniesie nie mniej niż 2800 zł. Do ustalania wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się już dodatku za pracę w nadgodzinach, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej i rentowej. Od 2017 roku do minimalnej pensji nie wlicza się też dodatku za pracę w nocy.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości