Urząd skarbowy wypełni PIT-y. Ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl
Andrzej Domański o kwocie wolnej od podatku
Andrzej Domański o kwocie wolnej od podatkuTVN24
wideo 2/5
Andrzej Domański o kwocie wolnej od podatkuTVN24

Już od 15 lutego podatnicy będą mogli rozliczyć PIT za 2023 rok, w tym przy wykorzystaniu usługi Twój e-PIT. W tym roku pojawi się nowość - fiskus po raz pierwszy przygotuje deklaracje dla firm. Łukasz Boszko z Grant Thornton wyjaśnia, na co warto zwrócić uwagę podczas elektronicznego rozliczenia ze skarbówką.

Od 15 lutego podatnicy będą mogli rozliczać PIT za 2023 rok, korzystając z usługi Twój e-PIT - poinformowało tvn24.pl Ministerstwo Finansów. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotuje dla nich, na podstawie danych posiadanych przez KAS, zeznania: PIT-37, PIT-38, PIT-36, PIT-36L i PIT-28 oraz oświadczenie PIT-OP, a także informację o danych dzieci uprawniających do skorzystania z ulgi dla rodzin 4+ za 2023 rok.

W tym roku termin złożenia najpopularniejszych deklaracji (takich jak PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) to 30 kwietnia 2024 roku.

Twój e-PIT dla przedsiębiorców

Od tego roku po raz pierwszy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej znajdą w Twój e-PIT przygotowane rozliczenie podatkowe w ramach PIT-36 (zasady ogólne), PIT 36L (podatek liniowy) i PIT-28 (ryczałt).

Jak tłumaczy sekcji biznesowej portalu tvn24.pl supervisor i doradca podatkowy w Grant Thornton Łukasz Boszko, będzie to istotne ułatwienie w szczególności dla tych, którzy dotychczas nie mogli korzystać z tej funkcji np. dla osób, które - poza działalnością gospodarczą uzyskują również inne dochody np. ze stosunku pracy, do których wystawiana jest informacja PIT-11. - miały zawieszoną działalnością gospodarczą.

Ekspert dodaje, że "osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą, które pracowały przez cały rok na etacie, były zobowiązane do złożenia takiego samego zeznania rocznego jak osoba, która nie miała zawieszonej działalności i również uzyskiwała dochody przez cały rok wyłącznie ze stosunku pracy". - W przeszłości natomiast tylko jednak tylko ta druga grupa osób mogła korzystać z ułatwienia w postaci złożenia zeznania rocznego w Twój e-PIT - zwraca uwagę.

Większość zeznania do uzupełnienia

Łukasz Boszko tłumaczy, że "z uwagi na brak informacji podsumowujących analogicznych do PIT-11, w przypadku działalności gospodarczej urząd skarbowy będzie dysponował przede wszystkim informacjami na temat zaliczek wpłacanych w trakcie roku przez przedsiębiorców".

- Na tej podstawie po pierwsze urząd skarbowy ma wiedzę o prowadzeniu przez przedsiębiorcę działalności, a po drugie widzi z jakiego tytułu (tj. jaka forma opodatkowania) były wpłacane te zaliczki i za jakie miesiące. Na tej podstawie automatycznie zostaną uzupełnione pola na przygotowanym druku PIT-36, PIT-36L lub PIT-28. Poza powyższym, w Twój e-PIT będą udostępnione podstawowe informacje takie jak dane osobowe, nr rachunku do zwrotu ewentualnej nadpłaty i numer NIP - wymienia.

Zdaniem eksperta inną informacją, która "powinna być w jakiś sposób widoczna w systemie Twój e-PIT" są opłacane przez przedsiębiorców składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. - Natomiast z uwagi na możliwość zaliczenia tych pierwszych do kosztów uzyskania przychodów lub jako odprowadzone składki na etapie składania zeznania rocznego (o czym urząd skarbowy nie ma wiedzy) jest to raczej mało prawdopodobne i nie zostało przewidziane w informacjach publikowanych przez KAS - ocenia.

Zwraca uwagę, że oznacza to, iż większą część zeznania rocznego i tak będzie musiał uzupełnić sam przedsiębiorca. - Być może w przyszłości przewidziane są dodatkowe funkcjonalności, które jeszcze bardziej zautomatyzują cały proces, ale musiałoby się to wiązać z rozszerzonym obowiązkiem raportowania przez przedsiębiorców (np. w zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodu), aby urząd skarbowy otrzymywał wszystkie niezbędne dane do przygotowania rozliczenia rocznego za przedsiębiorcę - zwraca uwagę ekspert.

Dodaje, że poza samym dodaniem możliwości dokonania rozliczenia rocznego przez Twój e-PIT dla przedsiębiorców, "dostępne będą również nowe kreatory zeznań, które mają ułatwić cały proces ich składania". - Ich kształt i funkcje poznamy natomiast dopiero 15 lutego, kiedy to Ministerstwo Finansów udostępni możliwość składania zeznań na portalu Twój e-PIT - wyjaśnia.

Twój e-PIT. Rozliczenie warto sprawdzić dwa razy

Niezależnie od sposobu rozliczeń i formularza PIT, z którego korzystamy rozliczenie podatkowe warto sprawdzić dwa razy.

- Po uzupełnieniu wszystkich danych w kreatorze zawsze rekomenduję, aby przejść do podglądu całego zeznania i sprawdzić jeszcze raz każde uzupełnione pole. Wszystkie pola kwotowe takie jak na przykład przychody, koszty, ulgi, składki ZUS są istotne, ponieważ wpływają na finalną wysokość należnego podatku i w rezultacie na kwotę do zapłaty/kwotę nadpłaty - wyjaśnia Łukasz Boszko.

Dodaje, że "bardzo ważne jest, aby wszystkie te pola zostały uzupełnione w sposób prawidłowy, ponieważ pozwoli nam to uniknąć potencjalnych wezwań do korekty ze strony urzędu skarbowego". - Szczególną uwagę warto zachować przy najpopularniejszej z ulg – uldze na dzieci. Nasze doświadczenie wskazuje, że właśnie przy niej było w przeszłości zawsze najwięcej błędów w danych uzupełnionych automatycznie - tłumaczy ekspert.

Zwraca także uwagę, że "w przypadku wystąpienia nadpłaty warto jeszcze raz zweryfikować nr podanego rachunku bankowego do zwrotu nadpłaty".

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce w kwietniu wyniosło 3 procent, wobec 2,9 procent w marcu. Jest to drugi najniższy wynik w Unii Europejskiej. Najniższym bezrobociem mogą pochwalić się Czesi. Unijny urząd statystyczny podał też dane dotyczące tygodniowej długości pracy. Polacy znaleźli się w czołówce tych krajów, gdzie pracuje się najwięcej.

Bezrobocie i długość pracy w Unii Europejskiej. Tak wypadła Polska

Bezrobocie i długość pracy w Unii Europejskiej. Tak wypadła Polska

Źródło:
tvn24.pl

Kraje Unii Europejskiej podjęły w czwartek ostateczną decyzję o nałożeniu wyższych ceł na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne sprowadzane z Rosji i Białorusi. Wyższe cła mają doprowadzić do zatrzymania importu zbóż z tych krajów do UE.

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboże. Jest decyzja

Wyższe cła na rosyjskie i białoruskie zboże. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Serwis AirlineRatings.com opracował ranking najlepszych linii lotniczych świata. Czołówkę zestawienia zdominowali przewoźnicy spoza Europy. Część z nich oferuje połączenia także z polskich lotnisk.

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Oto najlepsze linie lotnicze świata. Powrót dawnego lidera

Źródło:
CNN

Klikając w przycisk zamówienia w internecie, konsument musi zostać wyraźnie poinformowany, jeśli zobowiązał się jednocześnie do uiszczenia opłaty, na przykład za usługę - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Zgodnie z przepisami UE przedsiębiorca faktycznie ma obowiązek poinformować konsumenta przed złożeniem przez niego zamówienia w internecie, że składając je, zobowiązuje się do zapłaty.

"Klikanie" bez niejasnych opłat. Jest ważny wyrok dla kupujących online

"Klikanie" bez niejasnych opłat. Jest ważny wyrok dla kupujących online

Źródło:
PAP

W Krajowym Planie Odbudowy (KPO) nie ma żadnych zawartych umów ani zapisów dotyczących Izery, są natomiast środki, które na ten projekt mogą zostać wydane, jest to pięć miliardów złotych - powiedziała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zwróciła uwagę, że prace nad projektem nie są tak zaawansowane.

Są miliardy na Izerę. "Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja"

Są miliardy na Izerę. "Projekt nie jest zaawansowany, to jakaś iluzja"

Źródło:
PAP

W ramach międzynarodowej akcji organów ścigania zlikwidowano jeden z największych na świecie botnetów, czyli wykorzystywaną przez hakerów sieć komputerów zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości USA, cytowane w czwartek przez BBC.

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Największa jak dotąd akcja cyberpolicji. "Poważny cios"

Źródło:
PAP

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożyliśmy skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji środowiskowej dla Kopalni Turów, który zapadł 13 marca 2024 roku - przekazała PGE GiEK S.A w oficjalnym komunikacie. Teraz rozpatrzeniem sprawy zajmie się Naczelny Sąd Administracyjny.

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

To nie koniec sporu o kopalnię w Turowie. Jest skarga kasacyjna

Źródło:
PAP

Po dynamicznych wzrostach cen mieszkań, rynek wyraźnie uległ ochłodzeniu. Ceny ofertowe mieszkań spadły w kwietniu w siedmiu z 17 analizowanych miast Polski - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Wśród nich znalazła się Warszawa. W kilku miastach padły jednak kolejne rekordy przeciętnej ceny za metr kwadratowy.

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Kraków goni Warszawę. Rekordy w Gdyni, Gdańsku i Wrocławiu

Źródło:
tvn24.pl

Nawet 10 milionów zapytań dziennie może wpływać do rejestru zastrzeżeń PESEL - wynika z informacji Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Organizacja ta obawia się, że tak duża liczba może spowodować utrudnienia w korzystaniu z usług finansowych, choćby z pożyczki czy kredytu.

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Klientów banków mogą czekać duże utrudnienia. "To będzie wymagało cierpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

W tygodniu czekają nas aż dwa dni z zakazem handlu. Sklepy będą zamknięte zarówno w czwartek, 30 maja, w Boże Ciało, jak i w niedzielę, 2 czerwca. Oznacza to, że nie zrobimy w tych dniach większych zakupów. Niektóre sklepy zdecydowały się jednak na wydłużenie godzin pracy w inne dni.

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Kalendarz handlowy na długi weekend. Niektóre sklepy będą otwarte dłużej

Źródło:
tvn24.pl

Zawieszenie opłaty mocowej, o którym mowa w ustawie o bonie energetycznym ograniczy wzrost rachunków o mniej więcej jedną czwartą - przekazał prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie zaznaczył, że tegoroczna obniżka nie powinna wpłynąć na zwiększenie tej opłaty w 2025 roku.

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Jedna opłata mniej na fakturze za prąd

Źródło:
PAP

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Orlenu przedstawił walnemu zgromadzeniu projekt uchwały o nieudzieleniu absolutorium za 2023 rok poprzedniemu zarządowi i radzie nadzorczej - przekazała spółka. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie brak premii za 2023 rok między innymi dla Daniela Obajtka.

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Obajtek może stracić premię. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie podczas wyjazdów na długi weekend będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Dobre wieści dla kierowców na długi weekend

Źródło:
PAP

Czternaste emerytury zostaną wypłacone we wrześniu. Rozporządzenie w tej sprawie przyjął podczas wtorkowego posiedzenia rząd. Ile wyniesie czternastka brutto, a ile netto, czyli na rękę? Przedstawiamy wyliczenia głównego doradcy podatkowego w firmie inFakt Piotra Juszczyka.

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Emerytury i czternastki. Ile brutto, ile na rękę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Mniej niż połowa ankietowanych chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRIS. Przeciwnych temu pomysłowi, nawet przy zachowaniu dotychczasowych wynagrodzeń, jest niemal 40 procent badanych.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Zaskakujące wyniki sondażu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komisja Europejska miała prawo do potrącenia kary w wysokości 68,5 miliona euro (290 milionów złotych) za brak wstrzymania prac w kopalni Turów po skardze Czech - zdecydował w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po rozpatrzeniu wniosku o ich anulowanie, złożonego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Jest decyzja TSUE w sprawie kar dla Polski

Źródło:
PAP

Policja zajęła już blisko 1,6 tysiąca samochodów kierowcom, którzy prowadzili po alkoholu. Ta kara nie ograniczyła znacząco liczby pijanych na drogach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Zimny prysznic był tylko na początku. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W tegorocznym sezonie greckie plaże będą pod nadzorem dronów. Tamtejsze służby zaczęły je wykorzystywać do walki z próbami ograniczania dostępu do wybrzeża przez prywatne podmioty.

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Kary mogą być dotkliwe. Plaże pod kontrolą dronów

Źródło:
PAP

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP