Jeśli chcesz, by pracodawca złożył za ciebie roczne zeznanie podatkowe, to masz ostatnie dni na złożenie odpowiedniego oświadczenia. Najpóźniej 10 stycznia twój pracodawca musi bowiem otrzymać od ciebie PIT-12. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze to się opłaca.
W tym roku 10 stycznia wypada w niedzielę, więc oświadczenie musimy złożyć do piątku.
W PIT-12 podatnik oświadcza m.in. że poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów opodatkowanych, nie korzysta z odliczeń podatkowych poza tymi, których dokona płatnik, nie korzysta z możliwości opodatkowania wspólnie z małżonkiem lub jako samotnie wychowujący dziecko, nie dolicza kwot uprzednio odliczonych, poza tymi, których dokona płatnik. Warto też pamiętać, że korzystając z tej formy rozliczenia nie możemy wskazać instytucji, której chcemy przekazać 1 proc.
Ta forma rozliczenia dostępna jest dla pracowników uzyskujących dochód z jednego miejsca, a także dla członków spółdzielni, a także osób otrzymujących: emerytury i renty z zagranicy za pośrednictwem płatnika (np. banku), stypendium (np. z uczelni), świadczenia z Funduszu Pracy, tymczasowo aresztowanych lub skazanych oraz uzyskujących świadczenia integracyjne.
Alternatywne formy doręczenia
Ministerstwo Finansów pytane jednak o termin składania oświadczenia podkreśla, że będą akceptowane również oświadczenia składane 10 stycznia, mimo że zwrot ustawowy różni się od pozostałych sformułowań dotyczących terminów.
PIT-12 składany jest pracodawcy. Pamiętajmy, by uzyskać od pracodawcy poświadczenie przyjęcia oświadczenia.
Na podstawie PIT-12 płatnik złoży za podatnika deklarację roczną na druku PIT-40. Na złożenie tej deklaracji płatnik ma termin do 29 lutego 2016 roku.
Należy jednak pamiętać, że po otrzymaniu PIT-40 możliwe jest skorygowanie tej deklaracji, a także skorzystanie z ulg i odliczeń.
Stąd PIT-12 nie jest ostateczną deklaracją rozliczenia się za pośrednictwem płatnika.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock