Sejm będzie kontynuował prace nad projektem uproszczeń w rozliczeniach PIT. W środę posłowie zdecydowali, że projekt nowelizacji ustawy o PIT nakładający na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji za podatników trafi do komisji finansów publicznych. Nowe rozwiązanie może dotyczyć nawet 25 milionów Polaków.
Wiceminister finansów Leszek Skiba, przedstawiając propozycje rządu, ocenił, że to projekt rewolucyjny. "Dokonuje jednej bardzo ważnej rzeczy, którą jest zdjęcie z podatników podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązku samodzielnego sporządzania zeznań podatkowych" - poinformował.
Ograniczenie kosztów
Według niego mamy do czynienia z istotnym uproszczeniem funkcjonowania prawa podatkowego. "Każda osoba, która zechce skorzystać z przedstawionego w tym projekcie trybu będzie mogła ostatecznie nie składać PIT-u, to urząd skarbowy wypełni za podatnika zeznanie roczne" - powiedział wiceminister.
Według Skiby zmiana pozwoli na ograniczenie kosztów związanych z poborem podatku PIT. Skiba poinformował ponadto, że nowe rozwiązanie będzie miało zastosowanie do rozliczeń za 2018 rok w przypadku osób składających deklaracje PIT-37 i PIT-38, ale w kolejnym roku zostanie rozszerzona.
Opinie o projekcie
Propozycje resortu finansów poparła w imieniu PiS Maria Zuba wnioskując o przekazanie go do dalszych prac w komisji finansów publicznych. "Efektem zmian będzie ograniczenie kosztów funkcjonowania systemu podatkowego oraz realizacja zaproponowanego i zapowiadanego w programie PiS wsparcia podatników" - mówiła.
Zofia Czernow z Platformy Obywatelskiej podkreśliła, że kompleksową informatyzację administracji podatkowej rozpoczął rząd PO-PSL wprowadzając możliwość składania deklaracji przez internet za pomocą bezpłatnej aplikacji e-deklaracje. Jej zdaniem korzyści ze zmian są oczywiste - dla administracji i podatników.
„Nie ma wątpliwości, że jest to słuszny kierunek" – ocenił Mirosław Pampuch z Nowoczesnej. Wskazał on też na skrócenie z trzech miesięcy do 45 dni terminu na zwrot nadpłaty podatku. Zwrócił uwagę, że kontrowersje firm budzi natomiast skrócenie terminu przekazywania do urzędu skarbowego informacji przez płatników.
Także Genowefa Tokarska (PSL-UED) mówiła, że projekt proponuje dalszą elektronizacje rozliczeń podatkowych w PIT. "Trzeba powiedzieć, że to jest dobry projekt" - podkreśliła. Według niej zmiana wychodzi naprzeciw oczekiwaniom podatników.
Założenia projektu
Zgodnie z projektem Krajowa Administracja Skarbowa będzie wypełniać za podatnika roczne zeznanie podatkowe bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku w tej sprawie. Jak wynika z komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu po przyjęciu przez rząd projektu, z wypełnionym przez KAS zeznaniem, podatnik będzie mógł się zapoznać na Portalu Podatkowym od 15 lutego. Z wcześniejszych słów minister finansów Teresy Czerwińskiej wynika, że zmiany mogą dotyczyć nawet 25 mln Polaków rozliczających się z fiskusem
"KAS wypełni dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych zeznania podatkowe, bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym za rok ubiegły (np. ulga na dzieci, nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego, której w ubiegłym roku przekazał 1 proc. podatku) oraz danych znajdujących się w rejestrach Szefa KAS (np. kwota zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych wpłacona w trakcie roku podatkowego przez podatnika) i innych rejestrach państwowych, np. ZUS (np. w zakresie wpłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne) czy PESEL (np. ulga na dzieci)" - informował CIR.
Możliwość rocznego rozliczenia PIT dotyczyć będzie podatników rozliczających się: indywidualnie; wspólnie z małżonkiem; w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.
"Wprowadzenie nowego rozwiązania oznacza, że blisko 25 proc. podatników rozliczających się indywidualnie i niekorzystających z żadnych ulg i odliczeń nie będzie musiało nic robić, aby rozliczyć się z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za rok ubiegły. Kolejne 25 proc. podatników (osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem i niekorzystające z żadnych ulg i odliczeń) będzie mogło zakończyć coroczne rozliczenie podatkowe za pomocą dwóch kliknięć" – oceniono.
Autor: sta / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock