TVN24 Biznes | Pieniądze

Nowa stawka zamiast WIBOR-u, wakacje kredytowe. Premier o propozycjach dla pożyczkobiorców

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
/ams
Źródło:
PAP
Morawiecki: rząd planuje wprowadzić dla kredytobiorców wakacje kredytowe w '22 i '23 r.
Morawiecki: rząd planuje wprowadzić dla kredytobiorców wakacje kredytowe w '22 i '23 r. TVN24
wideo 2/7
TVN24Morawiecki: rząd planuje wprowadzić dla kredytobiorców wakacje kredytowe w '22 i '23 r.

Mateusz Morawiecki na 14. Europejskim Kongresie Gospodarczym zaproponował nowe narzędzia pomocowe dla kredytobiorców. - Proponujemy tak zwane wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023 dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli trudność w spięciu budżetów domowych - mówił premier. Odniósł się także do stawki WIBOR używanej przez banki, ma ją zastąpić nowa stawka "znacząco bardziej korzystna dla wszystkich kredytobiorców".

- Od 1 stycznia 2023 r. narzucimy obowiązek posługiwania się inną stawką niż WIBOR, która jest znacząco korzystniejsza dla kredytobiorców - mówił szef rządu w Katowicach.

Nowa stawka zamiast WIBOR-u

- Apelowaliśmy długo o to, aby banki wypracowały odpowiedni, bardziej przejrzysty, bardziej transparentny i sprawiedliwy mechanizm kalkulowania kosztów kredytu niż WIBOR. Niestety, nie doszło do tego, aż do obecnego momentu – wskazał premier.

- Dlatego od 1 stycznia 2023 r., razem z regulatorem rynku, ale przede wszystkim we współpracy z Sejmem, narzucimy obowiązek posługiwania się inną niż WIBOR transparentną stawką pochodzącą z rynku międzybankowego depozytów overnight – zapowiedział szef rządu.

Jest ona, jak kontynuował, "znacząco bardziej korzystna dla wszystkich kredytobiorców". - Kredytodawcy, czyli banki, będą musiały obniżyć swoją marżę – powiedział. 

Wakacje kredytowe dla pożyczkobiorców

- Dla tych kredytobiorców, którzy znajdą się w szczególnie trudnej sytuacji, dla których rata kredytu będzie przekraczała 50 proc. dochodu, albo którzy staną się bezrobotni i nie będzie ich stać na spłatę kredytu. Zmuszamy sektor bankowy do skonstruowania dużo bardziej realnego i znacząco większego funduszu wsparcia kredytobiorców – powiedział premier.

Banki - jak kontynuował - będą musiały zasilić ten fundusz dodatkową kwotą w wysokości 1 mld 400 mln zł. - Będzie to dwa miliardy zł co najmniej, które będą uzupełniane i które będą służyły do wsparcia tych kredytobiorców, którzy będą tego najbardziej potrzebowali – zaznaczył.

- Proponujemy tzw. wakacje kredytowe w roku 2022 i 2023 r. dla wszystkich kredytobiorców, którzy będą mieli trudność w spięciu budżetów domowych i będą chcieli skorzystać z takich wakacji. Będą one skonstruowane następująco: jedna rata kredytowa w kwartale w roku 2022 i 2023 r. zostanie niejako przesunięta do spłaty bez odsetek, czyli łącznie w tym okresie będzie to 8 rat kredytowych - powiedział.

KPRM podało, że obniżenie kosztu obsługi kredytu dostępne ma być dla wszystkich kredytobiorców w PLN, realizowane ma być przez prosty wniosek dostępny przez bankowość elektroniczną.

System wakacji kredytowych banki oferowały wcześniej dla klientów objętych problemami związanymi z koronawirusem.

Premier: banki nadmiernie korzystają ze stóp procentowych

Banki powinny podnosić oprocentowanie depozytów dla klientów indywidulanych i firm, na rynku powinny się pojawić dobre stawki dla lokat bankowych, na poziomie co najmniej 3-4- proc. - powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

- Dziś banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp procentowych. Dziś, mam nadzieję, że we wszystkich bankach komercyjnych prowadzone są pilne analizy dotyczące podniesienia stóp procentowych na depozyty dla ludzi i dla firm. To powinno się dzisiaj dziać na naszych oczach - powiedział Morawiecki.

- Nie czekajcie dłużej, ponieważ jest to nadmierny zysk, który pojawia się w waszych portfelach, niesprawiedliwy zysk. Dlatego jestem przekonany, że zerowe czy jednoprocentowe depozyty przejdą do przeszłości i pojawią się realne, dobre stawki dla lokat bankowych co najmniej 3- czy 4- procentowych., które muszą podążać w ślad za rosnącą stopą referencyjną (...) - dodał

Fundusz Pomocowy

Rząd chce utworzyć Fundusz Pomocowy w wysokości 3,5 mld zł, a środki miałyby pochodzić z sektora bankowego - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

- Punkt czwarty z pakietu to zdecydowane wzmocnienie odporności całego sektora bankowego poprzez utworzenie funduszu pomocowego w wysokości 3,5 mld zł. To będzie fundusz, który nie będzie zasilony z budżetu państwa. To wszystko są środki, które będą pochodzić z sektora banków komercyjnych, z zysków banków komercyjnych - powiedział premier podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, prezentując plan pomocy dla kredytobiorców.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Zbigniew Meissner

Pozostałe wiadomości