Moneta "smoleńska" o nominale 100 złotych. NBP podał, kiedy trafi do obiegu

Pieniądze

Ekspertka o nowych zasadach w płatnościach kartamiTVN24 BiS
wideo 2/4

Narodowy Bank Polski opublikował na swojej stronie plan emisji monet i banknotów okolicznościowych oraz kolekcjonerskich na 2020 rok. Z harmonogramu wynika, że w przyszłym roku pojawi się 21 kolekcji, wśród nich te związane z 10. rocznicą tragedii smoleńskiej, czy 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II.

Na początku października informowaliśmy, że do obiegu trafił nowy banknot kolekcjonerski o nominale 19 złotych. Banknot jest kolejnym z serii "Niepodległość". Ma upamiętnić 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Na banknocie przedstawiony jest Ignacy Jan Paderewski.

"Data umieszczona na banknocie, 25 stycznia 2019 r., to dzień, w którym przypada 100. rocznica powstania PWPW. Również wartość nominalna, 19 zł, nawiązuje do roku utworzenia Wytwórni" – mogliśmy przeczytać w komunikacie NBP.

Moneta "smoleńska"

Jak się jednak okazuje, to nie koniec planów Narodowego Banku Polskiego. Bank centralny zamieścił na swojej stronie plan emisji monet i banknotów okolicznościowych oraz kolekcjonerskich na 2020 rok.

Najszybciej, bo w styczniu 2020 roku do obiegu mają trafić dwie monety z serii "Skarby Stanisława Augusta - Zygmunta III Waza", o nominałach 500 i 50 złotych. Szacowana wielkość nakładu to odpowiednio 600 i 5 tysięcy sztuk.

W marcu bank centralny planuje rozpocząć emisję dwóch monet z okazji 10. rocznicy tragedii smoleńskiej. Do obiegu mają trafić monety o średnicy 2,1 cm i nominale 100 złotych oraz średnicy 3,2 cm i nominale 10 złotych. Wielkość emisji tych pierwszych jest szacowana na maksymalnie 1,5 tysiąca, a drugich 14 tysięcy sztuk.

W kwietniu NBP planuje emisję trzech monet z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Na szczególną uwagę zasługuje moneta nieokrągła (klipa), która ma mieć nominał 500 złotych. Szacowana wielkość emisji to maksymalnie 966 sztuk.

Ponadto, w sierpniu ma się pojawić w sprzedaży banknot kolekcjonerski z serii "Bitwa Warszawska 1920", o nominale 20 złotych.

ZOBACZ PLAN EMISJI NBP NA 2020 ROK

Na razie nie wiadomo, ile będą kosztowały poszczególne monety i banknoty. NBP zastrzega również, że plan może ulec zmianie.

Decyzja NBP

Wszystkie monety i banknoty emitowane przez NBP, w tym także te ze specjalnych serii, są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Jednak ich wartość nominalną znacznie przewyższa ta, którą mogą osiągnąć na rynku kolekcjonerskim.

Można je kupić zarówno w oddziałach okręgowych NBP, jak i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim wzory i wartość nominalną banknotów, podobnie jak wzory i wartość nominalną monet, oraz wielkość emisji znaków pieniężnych, jak również terminy wprowadzenia ich do obiegu ustala Prezes NBP w drodze zarządzenia.

Na początku lutego 2017 roku do obiegu trafił banknot o nominale 500 złotych, będący kolejnym banknotem z serii "Władcy polscy". Jest na nim wizerunek Jana III Sobieskiego pochodzący z jego medalionu koronacyjnego.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock