Wiele banków oprócz tradycyjnych lokat złotowych oferuje również lokaty walutowe. Lokaty walutowe to nie tylko opcja dla osób pracujących za granicą. Wyjaśniamy, na czym polega to rozwiązanie, ile można zarobić i jakie ryzyko się z tym wiąże.
Czym są lokaty walutowe? To zwyczajne lokaty, czyli depozyty pieniężne składane w banku na określony czas i na ustaloną wysokość oprocentowania. Jedyne, co różni je od zwykłych lokat, to fakt, że składane są nie w złotych, ale w walucie obcej.
Lokaty walutowe – jakie waluty
Najczęściej spotykane są lokaty w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich i frankach szwajcarskich.
Lokaty walutowe mogą być zakładane na różny okres, od liczonego w tygodniach po kilkuletnie. Najczęściej w czasie obowiązywania lokaty nie mamy możliwości korzystania ze zdeponowanych pieniędzy. Zerwanie lokaty przed terminem obwarowane jest na przykład utratą odsetek.
Kto może założyć lokatę walutową
Lokaty walutowe to przede wszystkim oferta skierowana do osób mieszkających na stałe w Polsce, ale posiadających oszczędności w walucie zagranicznej lub osiągających w niej przychody. W ten sposób mogą w bezpieczny sposób przechowywać swoje pieniądze.
Lokaty walutowe to jednak również oferta dla osób zarabiających w złotych. Wówczas podczas otwierania takiej lokaty wpłacane pieniądze są przeliczane na walutę obcą, a po zakończeniu lokaty z powrotem na złote.
Dla osób zarabiających w polskich złotych trzymanie części oszczędności w walutach obcych to sposób na dywersyfikację oszczędności, a więc zabezpieczenie ich na wypadek nagłej utraty wartości jednej waluty, w tym przypadku złotego.
Lokata walutowa – ile można zarobić
Zdeponowanie środków na lokacie walutowej bywa również pomysłem na inwestycję. Przewidując wzrost notowań wybranej waluty obcej lub spadek wartości polskiego złotego, możemy kupić na przykład 100 dolarów i umieścić je na lokacie. jeśli nasze przewidywania się potwierdzą, zmiana kursu to szansa na zysk znacznie przekraczający ten, który wynika z samego oprocentowania lokaty.
Zwłaszcza, że na samym oprocentowaniu lokaty walutowej trudno obecnie dobrze zarobić. Oprocentowanie oferowane przez banki zależy od stóp procentowych obowiązujących w państwie, z którego pochodzi dana waluta. Na przykład w przypadku lokaty w funcie brytyjskim jej oprocentowanie zależne będzie od stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Tymczasem stopy procentowe w większości państw zachodnich są obecnie rekordowo niskie, a oprocentowanie bliskie zera.
Osiągnięcie zysku na oprocentowaniu lokaty utrudnia też to, że jest on objęty podatkiem w wysokości 19 proc. (tzw. podatek Belki). O tyle pomniejszone zostaną więc nasze ewentualne odsetki.
Lokata walutowa – ryzyko
Decydując się na lokatę walutową, należy pamiętać, że nigdy nie wiadomo, jaka będzie wartość pieniędzy, które wrócą do nas po zakończeniu lokaty. Zależna jest ona nie tylko od oprocentowania, na jakie zdeponujemy pieniądze, ale też od aktualnych kursów walutowych.
Tym samym, jeżeli posiadamy złotówki i zakładamy lokatę walutową, to nigdy nie wiemy, ile na niej zarobimy – środki na lokacie zostaną wypłacone po przeliczeniu zgodnie z bieżącym kursem danej waluty. A zmiany kursów walutowych najczęściej są bardzo trudne do przewidzenia. Oznacza to również, że na lokacie walutowej możemy też stracić.
Lokaty walutowe – kalkulator
Zastanawiając się nad lokatą walutową, wiele osób chciałoby dowiedzieć się, na jakie dokładnie zyski mogą liczyć. W internecie dostępne są kalkulatory, w których wystarczy podać wielkość wpłaconej kwoty, oferowane oprocentowanie i czas trwania lokaty, aby wyliczyć prognozowany zysk.
Niestety, uzyskane wyniki są prawdziwe tylko wtedy, gdy kursy walut pozostaną niezmienne, co zdarza się bardzo rzadko. W praktyce kalkulatory te mają więc ograniczoną przydatność w przypadku lokat walutowych.
Czy lokata walutowa się opłaca
Lokaty walutowe to przede wszystkim oferta skierowana do osób mieszkających w Polsce, ale osiągających przynajmniej część dochodów w walucie obcej.
Zgromadzenie oszczędności w walucie obcej i umieszczenie ich na lokacie walutowej bywa również dobrym zabezpieczeniem dla kredytobiorców, którzy decydują się na kredyt walutowy. Posiadana waluta może przydać się do spłaty rat kredytowych, gdy te znacznie wzrosną na skutek niekorzystnych wahań kursów walut.
Osoby decydujące się na lokatę walutową w celu dywersyfikacji oszczędności lub liczące na zysk muszą natomiast pamiętać o ryzyku związanym z niekorzystną zmianą kursu.
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock