Rewolucja w kredytach hipotecznych. "Mam nadzieję, że w ślad za tym bankiem pójdą kolejne"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Dla kogo program kredytu na 2 procent? Wiceminister odpowiada
Dla kogo program kredytu na 2 procent? Wiceminister odpowiadaTVN24
wideo 2/7
TVN24Dla kogo program kredytu na 2 procent? Wiceminister odpowiada

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) spodziewa się, że kolejne banki wprowadzą do oferty kredyty hipoteczne oparte o wskaźnik WIRON. Jako pierwszy na taki krok zdecydował się ING Bank Śląski.

Na zawieszenie oferowania kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym zdecydowały się w ostatnich miesiącach Bank Millennium, ING Bank Śląski i Bank BNP Paribas. Powodem są przygotowania do reformy wskaźników referencyjnych, zgodnie z którą WIBOR zostanie zastąpiony przez indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). W ofertach banków pozostały kredyty hipoteczne z okresowo stałym oprocentowaniem.

ING Bank Śląski wprowadza kredyty oparte o WIRON

ING Bank Śląski w ubiegłym tygodniu poinformował o wznowieniu oferowania kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym właśnie o nowy wskaźnik referencyjny. "Kredyty będą oparte o wskaźnik referencyjny WIRON 1M Stopa Składana. Oferta obowiązuje dla wniosków kredytowych składanych od 26 czerwca 2023 roku" - poinformowano w komunikacie. Do oprocentowania kredytu będzie też wliczana marża banku.

Komisja Nadzoru Finansowego spodziewa się, że kolejne banki wprowadzą do oferty kredyty hipoteczne oparte o wskaźnik WIRON. - Spodziewam się i mam nadzieję, że w ślad za tym bankiem pójdą kolejne - powiedział w poniedziałek przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

ING Bank Śląski wyjaśnił, że "w związku z konstrukcją oprocentowania zmiennego opartego o WIRON 1M Stopa Składana harmonogram spłat klienta będzie zmieniał się co miesiąc i uwzględniał zmieniającą się wysokość wskaźnika. Przekłada się to na inną wysokość raty w każdym miesiącu".

Z mapy drogowej opublikowanej pod koniec września na stronach Komisji Nadzoru Finansowego wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku. Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.

"Dzięki tej zmianie realizujemy założenia Mapy Drogowej opublikowanej przez Narodową Grupę Roboczą ds. reformy wskaźników referencyjnych dla procesu zastąpienia WIBOR-u przez WIRON" - podkreślił ING Bank Śląski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło:  TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości