Od stycznia trudniej o kredyt. Bankowcy mają pomysł, jak to obejść

ShutterstockOd 1 stycznia 2016 roku minimalny wkład własny przy kredycie hipotecznym wzrośnie z 10 do 15 proc.

Bardzo dobre wieści dla planujących zakup nieruchomości w oparciu o kredyt hipoteczny. Z nowym rokiem część banków nie zdecyduje się bowiem na podniesienie minimalnego wkładu własnego z 10 do 15 procent. Wbrew rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego.

Od 1 stycznia 2016 roku minimalny wkład własny przy kredycie hipotecznym wzrośnie z 10 do 15 proc. - wynika to z rekomendacji S. Warto też pamiętać, że docelowo ubiegający się o kredyt na nieruchomość będzie musiał dysponować 20 proc. wkładu własnego (już od 2017 roku).

Jednak Komisja Nadzoru Finansowego dopuszcza możliwość utrzymanie wkładu na obecnym poziomie, czyli 10 proc.. Ale w takim wypadku 5 pkt proc. powinno być zabezpieczone w umowie w inny sposób.

- Pięć punktów procentowych może być dodatkowo ubezpieczone, bądź kredytobiorca będzie musiał przedstawić gwarancję zabezpieczenia tych środków w wartości 5 pkt. proc. wkładu własnego - wyjaśnia w rozmowie z tvn24bis.pl Maciej Krzysztoszek z biura prasowego KNF.

Zgodnie z informacją, gwarancję będzie mogła stanowić blokada środków na rachunku, denominowane w walucie polskiej papiery dłużne np. NBP lub Skarbu Państwa. Kwalifikowane będą również środki pochodzące z III filara.

To duże ułatwienie dla chcących kupić nieruchomość. Przykładowo, jeżeli ktoś w tym roku kupował mieszkanie za 200 tys. zł, to musiał wyłożyć na stół 10 proc. wartości. To znaczy, że już na starcie musiał dysponować 20 tys. zł. Po nowym roku musiałoby to być 30 tys. zł (15 proc. wkładu własnego). Rozwiązania, które chcą zastosować niektóre banki pozwolą starać się o kredyt również tym z trochę szczuplejszym portfelem.

Co zrobią banki?

Jednym z tych, który utrzyma obecne wymogi kredytowe będzie Bank PKO BP. Jak zapewnia Iwona Radomska, przedstawiciela największego banku w Polsce, "poziomy współczynnika obowiązujące w PKO Banku Polskim w 2015 roku przy udzielaniu kredytów i pożyczek hipotecznych, nie ulegają zmianie od 1 stycznia 2016 roku".

- Bank może skredytować część wymaganego wkładu własnego i udzielić kredytu maksymalnie do poziomu 90 proc. wartości nieruchomości, natomiast w takim przypadku zastosuje przejściowo podwyższoną marżę (do momentu spłaty kredytowanego wkładu własnego), w ramach której odpowiednio zabezpieczy ryzyko Banku, stosując ubezpieczenie kredytowanego wkładu własnego - wyjaśnia.

Podobną drogą podąży także mBank. - Zgodnie z wytycznymi regulatora, od przyszłego roku mBank utrzymuje wysokość wymaganego minimalnego wkładu własnego na poziomie 10 proc., stosując przy tym ubezpieczenie Niskiego Wkładu Własnego - zapewnia Marta Rutkowska z biura prasowego banku.

Na zmiany przygotować muszą się za to klienci Banku BGŻ BNP Paribas. - W Banku BGŻ BNP Paribas wdrażamy wymagany wkład własny na poziomie 15 proc. - Izabela Tworzydło z biura prasowego banku.

Zobacz. Styczeń niesie zmiany w kredytach hipotecznych. 15 proc. wkładu własnego

Styczeń niesie zmiany w kredytach hipotecznych. 15 proc. wkładu własnego
Styczeń niesie zmiany w kredytach hipotecznych. 15 proc. wkładu własnego

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości