Komitet Stabilności Finansowej (KSF) uznał kwestionowanie wskaźnika WIBOR w umowach kredytowych za ryzyko systemowe - podano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu. Komitet podtrzymał swoją ocenę "w kwestii braku podstaw prawnych i ekonomicznych do negowania prawidłowości wyznaczania wskaźnika". WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu, tym samym wpływa na wysokość miesięcznych rat.
Komitet Stabilności Finansowej (KSF) jest organem właściwym w zakresie nadzoru makroostrożnościowego w Polsce. We wtorek odbyło się posiedzenie Komitetu, w którym uczestniczyli: Paweł Szałamacha, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego jako przewodniczący KSF, Piotr Patkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Marcin Mikołajczyk, zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego oraz Piotr Tomaszewski, prezes zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
"Ryzyko systemowe"
"Komitet podtrzymuje swoją ocenę w kwestii braku podstaw prawnych i ekonomicznych do negowania prawidłowości wyznaczania wskaźnika referencyjnego WIBOR, wyrażoną w komunikacie z 9 grudnia 2022 r. Z uwagi na nadal podejmowane próby podważania wiarygodności i reprezentatywności tego wskaźnika Komitet uznał jego kwestionowanie w umowach kredytowych za ryzyko systemowe" - czytamy w komunikacie po posiedzeniu.
"Równocześnie Komitet monitoruje postępy prac Narodowej Grupy Roboczej, której celem jest sprawne i bezpieczne zastąpienie wskaźnika referencyjnego WIBOR przez WIRON. Komitet uważa, że zamiana ta powinna odbyć się bez uprzywilejowywania którejkolwiek ze stron umów" - napisano.
Indeks WIRON już niedługo ma zastąpić wskaźnik WIBOR. Wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku - tak wynika z mapy drogowej opublikowanej pod koniec września ubiegłego roku na stronach Komisji Nadzoru Finansowego. Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.
W związku z nadchodzącymi zmianami, na zawieszenie oferowania kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zmiennym zdecydowały się w ostatnich tygodniach Bank Millennium, ING Bank Śląski i Bank BNP Paribas.
WIBOR wpływa na wysokość oprocentowania kredytu
Kredyt z oprocentowaniem zmiennym składa się z marży banku i wskaźnika WIBOR.
Co do zasady decyzje RPP mają wpływ na wysokość wskaźników WIBOR. Stawki WIBOR zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą się pojawić w tym okresie. Jeśli kredyt mieszkaniowy charakteryzuje się oprocentowaniem zmiennym, wówczas zmiany WIBOR wpływają na wysokość raty.
Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M (trzymiesięczny), co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M (sześciomiesięczny) oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock