Tani jak Polak. Praca nad Wisłą wyceniana grubo poniżej europejskiej średniej

Pieniądze

TVN24 BiS"Podwyżka" w kilku językach. Ich znajomość przekłada się na zarobki

Przeciętne koszty jednej godziny pracy w Polsce wyniosły w 2016 roku 8,6 euro - podał europejski urząd statystyczny Eurostat. Średnia unijna jest prawie trzy razy wyższa. Polska znalazła się na szóstym miejscu od końca w unijnym zestawieniu godzinowych kosztów pracy.

Eurostat podał koszty pracy oraz koszty pozapłacowe pracodawcy, ale bez uwzględnienia dotacji, szkoleń czy koniecznego ubrania pracowniczego.

Jak wynika z danych najniższe odnotowano w Bułgarii - wyniosły tam raptem 4,4 euro za godzinę rpacy, Rumunii (5,5 euro), na Litwie (7,3 euro), na Łotwie (7,5 euro), Węgrzech (8,3 euro) i w Polsce (8,6 euro). Najwyższe koszty pracy miała w ubiegłym roku Dania (42 euro).

Koszty zatrudnienia

Godzinowe koszty zatrudnienia w przemyśle wyniosły w Polsce 8,5 euro, w budownictwie - 7,6 euro, a w usługach - 8,5 euro. Średnia unijna wynosiła odpowiednio: 26,6 euro, 23,3 euro i 25,8 euro - wynika z danych Eurostatu.

Liczone w złotych, średnie koszty jednej godziny pracy w Polsce wyceniono w ubiegłym roku na 37,5 zł, przy czym w przemyśle było to 37,1 zł, w budownictwie - 33,1 zł, a w usługach - 37,1 zł.

Koszty jednej godziny pracy w Unii EuropejskiejEurostat

Gdzie wzrosło, gdzie spadło?

W porównaniu z 2015 rokiem koszty jednej godziny pracy w Unii Europejskiej wzrosły o 1,6 proc.

W strefie euro największy wzrost zanotowano w państwach bałtyckich: na Litwie (+7,5 proc.), Łotwie (+6,4 proc.) i w Estonii (+5,6 proc.). Jedynym krajem w eurolandzie, w którym zaobserwowano mniejsze koszty pracy były Włochy (-0,8 proc.) podczas, gdy koszty pozostały niemal stabilne na Malcie, w Holandii i w Belgii.

Dla członków Unii Europejskiej spoza strefy euro, koszty jednej godziny pracy, liczony w narodowych walutach, najbardziej wzrosły w Rumunii (+12,7 proc.) i Bułgarii (+7,8 proc.), a najmniej w Wielkiej Brytanii (+1,5 proc.) i Danii (+1,9 proc.).

W Polsce w 2016 roku koszty jednej godziny pracy, liczone w euro, spadły o 0,2 proc. w porównaniu z 2015 rokiem.

Autor: tol/ms / Źródło: Eurostat

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock