Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie – poinformowano w środowym komunikacie.
Rada Polityki Pieniężnej w ubiegłym roku trzykrotnie obniżała stopy procentowe: 17 marca, 8 kwietnia i 28 maja. Podczas drugiego posiedzenia RPP w 2021 roku nie zdecydowano się na taki krok.
Stopy procentowe w Polsce
Środowa decyzja RPP oznacza, że stopy procentowe w Polsce wynoszą:
- stopa referencyjna 0,10 procent w skali rocznej,
- stopa lombardowa 0,50 procent w skali rocznej,
- stopa depozytowa 0,00 procent w skali rocznej,
- stopa redyskonta weksli 0,11 procent w skali rocznej,
- stopa dyskontowa weksli 0,12 procent w skali rocznej.
Decyzje RPP mają wpływ na portfele Polaków. Kredytobiorcy w przypadku obniżenia poziomu stóp procentowych mogą spodziewać się niższych rat spłacanych kredytów.
Kolejne jednodniowe posiedzenie Rady zaplanowano na 3 marca.
"Polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii"
W informacji po środowym posiedzeniu zapowiedziano, że NBP będzie nadal nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Jak wskazano, terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych.
Ponadto zastrzeżono, że "w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym".
Nie zabrakło także odniesień do obecnej sytuacji epidemicznej. "W Polsce, wzrost liczby zakażeń COVID-19 oraz zaostrzenie restrykcji epidemicznych jakie nastąpiły w IV kwartale ubiegłego roku oddziaływały negatywnie na aktywność gospodarczą w tym okresie, w szczególności w części sektora usług" - czytamy. Jednocześnie w grudniu nastąpił wzrost dynamiki produkcji budowano-montażowej oraz przemysłowej, w tym w sektorach eksportowych.
"Aktualne szacunki, uwzględniające wstępny szacunek PKB w 2020 r., wskazują, że w IV kw. nastąpił ponowny spadek PKB, choć skala obniżenia aktywności gospodarczej była istotnie mniejsza niż w II kw. Do obniżenia aktywności przyczyniło się w szczególności obniżenie konsumpcji oraz niższe niż rok wcześniej inwestycje" - dodano.
Bank centralny oczekuje wzrostu aktywności gospodarczej w 2021 roku. "Przy czym skala ożywienia będzie zależała przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i związanych z nią restrykcji. Dalszy przebieg pandemii oraz jej wpływ na sytuację gospodarczą w kraju i za granicą pozostaje głównym źródłem niepewności co do kształtowania się krajowej koniunktury" - zastrzeżono.
W informacji po spotkaniu podkreślono, że "polityka pieniężna NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, wspiera aktywność gospodarczą oraz stabilizuje inflację na poziomie zgodnym ze średniookresowym celem inflacyjnym NBP".
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock