We wrześniu banki udzieliły o 5,1 procent mniej kredytów mieszkaniowych niż przed rokiem. Duże spadki dotyczyły kredytów gotówkowych oraz liczby wydanych kart kredytowych - tak wynika z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej. Wyjątek stanowią kredyty ratalne.
W ujęciu liczbowym banki przyznały we wrześniu o 21,6 procent mniej kart kredytowych, udzieliły także o 23,3 procent mniej kredytów gotówkowych. W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały o 20,8 procent mniej limitów kartowych niż przed rokiem. Spadła także wartość udzielonych we wrześniu 2020 roku kredytów gotówkowych - o 22,8 procent.
Wyjątek stanowią kredyty ratalne, których udzielono o 7,1 procent więcej niż rok temu we wrześniu. "Wzrost liczby udzielonych kredytów ratalnych należy wiązać z m.in. dużymi akcjami promocyjnymi proponowanymi przez firmy zajmujące się handlem elektroniką, sprzętem RTV/AGD czy meblami" - wyjaśnił prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.
Kredyty mieszkaniowe
Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła z kolei o 2,5 procent w porównaniu do września ubiegłego roku. Liczba udzielonych kredytów obniżyła się zaś o 5,1 procent rok do roku. Jak wynika z danych BIK, w okresie styczeń - wrzesień 2020 roku, już 47,5 procent wartości udzielonych kredytów dotyczyło przedziału kwotowego powyżej 350 tysięcy złotych.
Jak podkreślił Rogowski, wyniki wrześniowej sprzedaży kredytów mieszkaniowych są odzwierciedleniem popytu z okresu lipca i sierpnia, kiedy zauważana była odbudowa popytu na ten typ zobowiązania. "Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja na rynku kredytów mieszkaniowych jest determinowana nie tylko zachowaniem potencjalnych kredytobiorców, chcących nabyć nieruchomość za kredyt, lecz i banków udzielających kredyt" - wskazał analityk BIK, przy czym - jak zaznaczył - banki we wrześniu poluzowały wymagania m.in. w zakresie wkładu własnego.
Sytuacja może zmienić się w październiku, kiedy liczba przypadków COVID-19 w Polsce znacznie wzrosła. Zdaniem Rogowskiego "ważna będzie zarówno reakcja samych potencjalnych kredytobiorców, jak i banków, które w warunkach rosnącej niepewności mogą zdecydować się na ponowne zaostrzenie polityki kredytowej, co będzie skutkować kolejną ograniczoną dostępnością kredytu".
Resort zdrowia poinformował w niedzielę o 11 742 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Przekazano także informację o śmierci 87 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Najwyższym dobowy bilans zakażeń od początku epidemii odnotowano w piątek - 13 632 nowe infekcje. Dzień później potwierdzono 13 628 przypadków zakażenia.
Łącznie w Polsce od początku pandemii koronawirusem zakaziły się ponad 253 tysiące osób.
Wakacje kredytowe
Według danych BIK, umownymi wakacjami kredytowymi objętych było łącznie 924 tysiące rachunków kredytowych i pożyczkowych dla klientów indywidualnych. Większość stanowiły kredyty gotówkowe - 72,6 procent i kredyty mieszkaniowe - 22,5 procent.
"W relacji do całkowitego zadłużenia wakacje dotyczyły 11,5 procent zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów i pożyczek. Na 19 października br. wakacjami kredytowymi objętych było jeszcze 196 tys. rachunków kredytowych (21,2 procent wszystkich odroczeń) na kwotę 13,4 mld zł (16,8 procent)" - wskazał Rogowski.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock