W tym roku 30 kwietnia wypada w sobotę, więc na złożenie PIT-a mamy czas do 2 maja. Nie warto jednak czekać do ostatniej chwili. Wyjaśniamy, jak szybko i bezboleśnie wypełnić zeznanie podatkowe.
Rocznego rozliczenia PIT można oczywiście dokonać w sposób tradycyjny, ręcznie wypełniając papierowy formularz. Jest to jednak najbardziej skomplikowana i pracochłonna droga. Zeznanie podatkowe można wypełnić zdecydowanie prościej i szybciej. Oto kilka sposobów:
1. Wstępne wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)
Jest to zdecydowanie najłatwiejszy sposób na rozliczenie rocznego zeznania podatkowego. Urząd skarbowy wprowadza tam bowiem już nasze dane, a my je tylko uzupełniamy. Na dodatek możemy się rozliczyć zarówno indywidualnie, jak też wspólnie z małżonkiem. Aby skorzystać z PFR, należy wejść na Portal Podatkowy resortu finansów, uzupełnić PIT o ulgi, przekazać 1 proc. i wysłać.
2. Dni otwarte w urzędach skarbowych
Dni otwarte to znakomita okazja do uzyskania fachowej pomocy przy wypełnianiu deklaracji podatkowej. Pracownicy urzędów wydają druki i przyjmują zeznania, pokazują też zalety rozliczeń elektronicznych. Urzędy uruchamiają także dodatkowe punkty informacyjne.
3. Galerie handlowe
Urzędnicy dyżurują również w wybranych galeriach handlowych, gdzie pomagają wypełnić zeznanie i wysłać przez internet.
4. Internet
Aby wypełnić formularze PIT drogą internetową możemy skorzystać z udostępnionych na stronie resortu finansów aktywnych formularzy lub skorzystać z któregoś z darmowych programów rozliczeniowych (e-Deklaracje, szybkipit.pl). Ważnym elementem rozliczenia PIT przez internet jest odebranie UPO - urzędowego poświadczenia odbioru, które jest oficjalnym dokumentem, które zaświadcza, że wysłaliśmy PIT do urzędu skarbowego.
5. Zadzwoń
Dyżur telefoniczny jest jednym z działań realizowanych w tegorocznej odsłonie kampanii informacyjnej Szybki PIT.
Specjaliści odpowiedzą na pytania z kilku zakresów:
ulgi, rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci, tel. 22 694 34 34
działalność gospodarcza, najem, sprzedaż nieruchomości, tel. 22 694 33 33
opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych, tel. 22 694 55 88
opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą, tel. 22 694 37 37.
Najbliższy dyżur telefoniczny już 21 kwietnia.
Aby uzyskać informacje o konkretnych terminach poszczególnych akcji, warto śledzić profil resortu finansów na Facebooku.
Autor: tol / Źródło: TVN24 BiS