Obniżka podatku na żywność na horyzoncie. Jest reakcja dwóch sieci

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Mateusz Morawiecki o obniżce podatków na paliwa i żywność
Mateusz Morawiecki o obniżce podatków na paliwa i żywnośćTVN24
wideo 2/6
TVN24Mateusz Morawiecki o obniżce podatków na paliwa i żywność

Od początku lutego ma zacząć obowiązywać czasowa obniżka VAT na żywność do 0 procent. To element drugiej odsłony tak zwanej tarczy antyinflacyjnej, którą po przegłosowaniu w Sejmie, zajmie się Senat. Komunikaty w tej sprawie opublikowały sieci handlowe Lidl Polska i Aldi.

Premier Mateusz Morawiecki na początku tygodnia zaprezentował elementy drugiej odsłony tak zwanej tarczy antyinflacyjnej. Wśród nich znalazły się obniżki do zera VAT-u na nawozy i żywność objętą obecnie stawką 5-procentową. Zmiany mają obowiązywać od 1 lutego do końca lipca 2022 roku. Ustawa została już przegłosowana w Sejmie, a teraz zajmie się nią Senat. Kolejne posiedzenie izby wyższej zaplanowano w dniach 20-21 stycznia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Obniżka VAT na żywność - Lidl i Aldi komentują

Komunikat w sprawie zapowiadanych zmian opublikowała sieć Lidl Polska. "Już od 1 lutego br. ustawodawca obniża stawkę VAT do 0 procent na wszystkie artykuły spożywcze, na które do tej pory obowiązywała stawka 5 procent VAT. Obniżką podatku objęte będą również takie produkty jak m.in. ziemia ogrodnicza, nawozy czy środki ochrony roślin" - wskazało biuro prasowe sieci handlowej.

Według Lidl Polska w związku obniżką stawki VAT, przecenione ma zostać co najmniej 2 tys. produktów. "Tańsze masło, mleko, śmietana, pieczywo, jabłka, marchew, ziemniaki…. lista artykułów tańszych dzięki obniżce stawki VAT do 0 procent jest bardzo długa (...)" - zapowiedziała sieć, dodając, że "niższych cen klienci mogą spodziewać się już od 1 lutego br.".

Sieć otworzyła w 2021 roku osiemsetną placówkę w Polsce.

Nowe przepisy skomentowali również przedstawiciele sieci Aldi, która w naszym kraju posiada 203 sklepy. Firma zapowiedziała, że "nie czeka na ustawę i obniża ceny już od 31 stycznia". 

"Udział żywności objętej 5-proc. stawką VAT jest znaczący w sklepach Aldi i konsumenci z pewnością odczują pozytywne skutki obniżki podatku. W wielu przypadkach zmiana ta będzie nawet wyższa niż 5 proc." - przekazali przedstawiciele sieci. Konsumenci - podobnie jak w przypadku zapowiedzi Lidla - mają otrzymać blisko 2 tysiące produktów z obniżoną ceną.

Obniżka VAT na żywność - jakie produkty?

Premier Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej zaapelował do przedsiębiorców o obniżenie cen produktów. - apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów( o 5 procent - red.) - mówił szef rządu. Jak wskazywał obniżenie do zera VAT-u na żywność ma kosztować budżet państwa 6-7 mld zł. Zdaniem premiera Morawieckiego, z tytułu obniżki VAT-u na żywność miesięcznie w portfelu Polaków zostanie 45 zł.

Obniżenie stawki VAT do zera ma objąć takie produkty spożywcze - opodatkowane stawką 5 proc. - jak mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

W przypadku środków wykorzystywanych do produkcji rolnej obniżka VAT z 8 proc. do zera ma objąć nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą, produkty wspomagające produkcję rolną, takie jak środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości