Nawałka w rok tyle, ile Lewy w tydzień. Zobacz, ile zarabiają trenerzy

Pieniądze


Adam Nawałka i Chris Coleman to najgorzej zarabiający szkoleniowcy drużyn, które zostały w walce o Mistrzostwo Europy. Zarówno Polak, jak i Walijczyk zarabiają rocznie 200 tysięcy funtów, czyli ok. 1,07 mln złotych. Z drugiej strony w grupie drużyn, które grają dalej w mistrzostwach, najwięcej trafia na konto włoskiego szkoleniowca Antonio Conte.

Brytyjski dziennik "Daily Mail" prześwietlił zarobki trenerów. Spośród wszystkich 24 uczestników francuskiego turnieju najwięcej zarabiał szkoleniowiec Anglików Roy Hodgson. Zarabiał, bowiem po wczorajszej porażce z Islandią (1:2) jego zespół odpadł, a on sam podał się do dymisji.

68-letni Hodgson na mocy kontraktu z Angielską Federacją Piłki Nożnej rocznie otrzymywał aż 3,5 mln funtów, czyli ok. 18,8 mln zł. Pracował m.in. dla Liverpoolu czy West Bromwich Albion.

Najlepiej opłacani

Drugie miejsce przypada selekcjonerowi reprezentacji Włoch Antonio Conte. Były trener i zawodnik Juventusu rocznie otrzymuje 3,15 mln funtów, czyli ok. 16,9 mln zł. Po mistrzostwach pożegna się jednak z kadrą Włoch i obejmie angielską drużynę Chelsea. Conte chciałby z całą pewnością odejść w glorii chwały. Squadra Azzurra w ćwierćfinale Euro 2016 zmierzą się z Niemcami.

Trener naszych zachodnich sąsiadów Joachim Loew znalazł się na 4. miejscu zestawienia. Jego roczne wpływy szacuje się na 2,15 mln funtów, czyli ok. 11,5 mln zł. Tak wysoka pensja trenera reprezentacji Niemiec jednak nie dziwi. Przypomnijmy, że ze swoimi podopiecznymi w 2014 roku sięgnął po Mistrzostwo Świata.

Przed nim miejsce na podium zajmuje selekcjoner Turków Fatih Terim, który rocznie zarabia ok. 2,7 mln funtów. Pierwszą piątkę najlepiej zarabiających trenerów spośród wszystkich uczestników Euro 2016 uzupełnia Vicente Del Bosque. Szkoleniowiec Hiszpanów zarabia 2 mln funtów, to ok. 10,7 mln zł.

Przypomnijmy, że po poniedziałkowej porażce 0:2 z Włochami, podobnie jak Hodgson, Del Bosque po ośmiu latach żegna się z kadrą.

Ćwierćfinaliści

Trener reprezentacji Polski Adam Nawałka znalazł się dopiero na 15. pozycji wśród najlepiej zarabiających trenerów drużyn uczestniczących w Mistrzostwach Europy. Zarobki naszego szkoleniowca szacowane są na 200 tys. funtów rocznie, czyli ok. 1,07 mln zł.

Taką samą sumę na konto otrzymuje również trener Walijczyków Chris Coleman. Jak zauważa "Daily Mail", to mniej niż wynosi tygodniówka gwiazdy Realu Madryt Garetha Bale'a. Kapitan reprezentacji Walii otrzymuje bowiem tygodniowo 300 tys. funtów. To także tylko nieco więcej niż ok. 920 tys. zł, jakie tygodniowo w Bayernie Monachium otrzymuje Robert Lewandowski.

Nawałka i Coleman są najgorzej zarabiającymi szkoleniowcami spośród drużyn, które pozostały w grze o Mistrzostwo Europy. Wśród nich najlepiej wypada wspomniany już Antonio Conte.

Więcej od polskiego trenera zarabia nawet selekcjoner Islandczyków - Lars Lagerback. Były długoletni szkoleniowej Szwedów rocznie otrzymuje 346 tys. funtów, czyli ok. 1,9 mln zł. Fernando Santos, trener naszych czwartkowych rywali - Portugalii, zarabia rocznie 962 tys. funtów, co daje ok. 5,1 mln zł.

Zestawienie zarobków. Pogrubioną czcionką zaznaczyliśmy trenerów, których reprezentacje pozostają w grze o trofeum:

1. Roy Hodgson (Anglia) - 3,5 mln funtów

2. Antonio Conte (Włochy) - 3,15 mln funtów

3. Fatih Terim (Turcja) - 2,7 mln funtów

4. Joachim Loew (Niemcy) - 2,15 mln funtów

5. Vicente Del Bosque (Hiszpania) - 2 mln funtów

6. Didier Deschamps (Francja) - 1,3 mln funtów

7. Marcel Koller (Austria) - 1,15 mln funtów

8. Martin O'Neill (Irlandia) - 1 mln funtów

9. Fernando Santos (Portugalia) - 962 tys. funtów

10. Bernd Storck (Węgry) - 770 tys. funtów

11. Vladimir Petkovic (Szwajcaria) - 575 tys. funtów

12. Marc Wilmots (Belgia) - 515 tys. funtów

13. Lars Lagerbarck (Islandia) - 346 tys. funtów

14. Michael O'Neill (Irlandia Północna) - 250 tys. funtów

15. Chris Coleman (Walia) - 200 tys. funtów

Adam Nawałka - 200 tys. funtów

16. Ante Cacic (Chorwacja) - 192 tys. funtów

17. Pavel Vrba (Czechy) - 175 tys. funtów

18. Erik Hamren (Szwecja) - 154 tys. funtów

Gianni De Biasi (Albania) - 154 tys. funtów

19. Jan Kozak (Słowacja) - 138 tys. funtów

20. Mychajło Fomenko (Ukraina) - 104 tys. funtów

21. Generał Iordanescu (Rumunia) - 92 tys. funtów

22. Leonid Słucki (Rosja) - tylko dodatki

Zobacz rozmowę z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem przed meczem z Portugalią:

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl