GUS opublikował nowe tablice dotyczące długości życia. Jest "grupa osób, które mogą się cieszyć"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emerytur
Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emeryturTVN24
wideo 2/4
TVN24Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emerytur

Oczekiwana długość życia osób osiągających wiek emerytalny skróciła się o 8-9 miesięcy - wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, który opublikowano w poniedziałek. Nowe tablice średniego trwania życia są brane pod uwagę przy obliczaniu wysokości świadczeń. W związku z tym emerytury przyznawane od kwietnia 2022 roku do marca 2023 roku będą wyższe o kilka procent.

Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek komunikat w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Są one kluczowym elementem obliczania wysokości emerytur. "Tablice te są podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego" - czytamy w uzasadnieniu do komunikatu. Tablice służą również do obliczenia wysokości hipotetycznej emerytury.

Od 2009 roku w Polsce przyznawane są emerytury obliczane zgodnie z zasadą zdefiniowanej składki. Wiąże ona ściśle wysokość miesięcznej emerytury z wielkością kapitału emerytalnego w postaci zwaloryzowanych składek z całej kariery zawodowej. Aby taki system mógł finansować świadczenia dożywotnie i jednocześnie pozostać wypłacalny, niezbędne jest wykorzystanie rachunku aktuarialnego opartego na demograficznej kategorii średniego dalszego trwania życia.

KOMUNIKAT GUS

Emerytury 2022

Zgodnie z nowymi tablicami, średnie dalsze trwania życia zmniejszyło się o 8,8 miesiąca dla 60-latków oraz 8,1 miesiąca dla 65-latków. "Kolejne obniżenie średniego dalszego trwania życia to zła wiadomość. Widać tutaj konsekwencje nadmiarowej liczby zgonów w 2021 roku. Grupa osób które mogą się cieszyć z tego powodu to przyszli emeryci i emerytki których świadczenie przyznane od kwietnia 22' do marca23' będzie wyższe" - napisał na Twitterze Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego.

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwrócił uwagę, że oczekiana długość życia skróciła się od 2020 roku łącznie o prawie 2 lata. "Na skutek nadmiarowych zgonów, pod względem długości życia cofnęliśmy się do poziomów 2003 roku" - dodał.

Jak wyjaśnił, nowe tablice będą brane pod uwagę przez ZUS przy obliczaniu emerytur osób, które złożą wniosek o ich przyznanie od początku kwietnia. "Średnia emerytura osoby przechodzącej w wieku 60 lat (kobiety) wzrośnie o 3,7 proc., w wieku 65 lat (mężczyźni) – o 4,1 proc." - wynika z szacunków Kozłowskiego.

PAP/Maciej Zieliński

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości