Logowanie, płatności kartą, dostęp do rachunku. Duże zmiany dla klientów banków

[object Object]
Zmiany w płatnościach zbliżeniowychTVN24 BiS
wideo 2/7

W najbliższą sobotę mija termin, do kiedy wszystkie banki muszą dostosować swoje systemy do unijnej dyrektywy PSD2. Dotyczy ona wszystkich usług płatniczych. Ma być bezpieczniej, ale kosztem wygody. Częściej niż dotąd trzeba będzie podawać PIN przy płaceniu kartą. Dodatkowe zabezpieczenia pojawią się przy zakupach w sklepie internetowym. Opisujemy główne zmiany.

Dyrektywa PSD2 została przyjęta przez kraje Unii Europejskiej w listopadzie 2015 roku. W Polsce pierwszą część przepisów wdrożono w 2018 roku za sprawą nowelizacji o usługach płatniczych. Te zmiany to między innymi: skrócenie czasu rozpatrywania reklamacji (z 30 dni kalendarzowych do 15 dni roboczych), zmniejszenie odpowiedzialności klienta za nieautoryzowane transakcje (na przykład w przypadku zgubienia lub kradzieży telefonu czy karty). Klient odpowiada do maksymalnie 50 euro (wcześniej było to 150 euro).

Wprowadzono także nowe zasady pokrywania kosztów przelewów zagranicznych. Przy transferze środków do kraju z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Islandia, Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria) koszty są dzielone między nadawcę i odbiorcę.

Od 14 września w życie wchodzą kolejne przepisy.

Silne uwierzytelnienie

Dyrektywa PDS2 dokładnie określa, jak bank powinien weryfikować tożsamość użytkownika. W skrócie bank lub dostawca usług płatniczych powinien wykorzystać dwa z trzech elementów:

- coś, co wiesz (np. hasło)

- coś, co masz (np. telefon komórkowy)

- coś, czym jesteś (czyli np. odcisk palca lub system rozpoznawania twarzy)

Większość banków wprowadziło już taki system weryfikacji przy logowaniu się do bankowości internetowej. Na przykład w mBanku, logując się przez stronę internetową, trzeba będzie wpisać identyfikator, hasło i uwierzytelnić się w aplikacji (tzw. mobilna autoryzacja) lub przepisać kod, który zostanie wysłany SMS-em.

Nie zmieni się natomiast sposób logowania do aplikacji – tak jak obecnie trzeba będzie wpisać kod PIN, który składa się z minimum 5 cyfr, zalogować za pomocą odcisku palca lub systemem rozpoznawania twarzy.

Z kolei Bank Pekao zdecydował o wycofaniu z użytku haseł z papierowej listy kodów oraz tokenów. W zamian proponuje hasła jednorazowe wysyłane SMS-em lub autoryzację mobilną w aplikacji. Kod będzie potrzebny także do wejścia w historię operacji starszą niż 90 dni.

Bank Pocztowy oprócz dotychczasowego identyfikatora i hasła wprowadzi dodatkowy kod wysłany SMS-em lub wyśle prośbę o hasło do tak zwanego Certyfikatu, który posłuży do autoryzacji w bankowości.

Bank Ochrony Środowiska wprowadził zupełnie nowy serwis internetowy. Umożliwia korzystanie z nowej metody autoryzacji – autoryzacji mobilnej z wykorzystaniem tokena mobilnego. Funkcjonujące obecnie tokeny zostaną wycofane. Klienci mogą dokonywać autoryzacji kodem SMS.

Także Getin Noble Bank od 14 września wycofuje z użycia tokeny oraz karty Display (z interaktywnym wyświetlaczem). Zamiast tego wprowadzone zostanie dodatkowe uwierzytelnienie za pomocą SMS-a.

Również w Euro Banku oprócz hasła i loginu potrzebny będzie token, hasło wysłane SMS-em lub autoryzacja w mobilnej aplikacji. Dla bezpieczeństwa bank skróci także sesje w swoim serwisie online i w aplikacji mobilnej do 5 minut.

Alior Bank poinformował, że oprócz identyfikatora i hasła do bankowości internetowej klienci podczas logowania zostaną poproszeni "także o hasło SMS lub zatwierdzenie logowania w aplikacji mobilnej". Wprowadzona zostanie też nowa metoda potwierdzenia operacji zlecanych w bankowości internetowej, na przykład przelewów.

W ING Banku Śląskim przy logowaniu do bankowości internetowej mogą być proszeni o wpisanie kodu autoryzacyjnego z SMS-a. W przypadku wykonywania na przykład przelewów w aplikacji mobilnej, bank może poprosić klientów o dodatkową autoryzację: kodem SMS lub PIN-em do aplikacji.

W przypadku logowania do bankowości internetowej po wprowadzeniu loginu i hasła klienci banku Santander zostaną poproszeni o dodatkowe potwierdzenie logowania. Korzystanie z aplikacji Santander mobile również będzie wymagało wskazania "zaufanego urządzenia" mobilnego.

Płatności kartą

Dyrektywa PSD2 wprowadza limity związane z płatnościami kartą bez użycia PIN: limit ilościowy i wartościowy. Bank może wybrać jeden z nich.

Jeśli bank zdecyduje się na limit ilościowy, nieco częściej trzeba będzie wpisywać PIN. Dziś jedynie transakcje powyżej 50 zł wymagają potwierdzania tym kodem. Po 14 września pięć pierwszych transakcji do 50 zł będzie bez PIN-u, natomiast szósta będzie wymagała jego wpisania.

Jeśli bank wybierze limit wartościowy, to PIN będzie trzeba podać, gdy suma kolejnych płatności nie potwierdzanych tym kodem przekroczy ustalony przez bank próg. W dyrektywie ten limit ustalony jest na maksymalnie 150 euro, jednak mogą go zmniejszyć.

O swojej decyzji bank ma obowiązek poinformować klientów na 60 dni przed wprowadzeniem dyrektywy PSD2.

- Nie będzie to bardziej uciążliwe niż jest obecnie. Po pierwsze każdy raczej pamięta swój PIN, po drugie i tak transakcje zbliżeniowe powyżej 50 złotych już obecnie należy akceptować wpisując PIN. Po trzecie – jeszcze lepiej zabezpiecza to przed utratą środków pieniężnych w przypadku próby kradzieży – tłumaczy w rozmowie z www.tvn24bis.pl Wojciech Pantkowski dyrektor Zespołu Systemów Płatniczych i Bankowości Elektronicznej w Związku Banków Polskich. – Szacujemy, że konieczność wpisywania PIN-u będzie o około 10 procent częstsza niż obecnie – dodaje Pantkowski.

Wyjątkiem będą transakcje np. na autostradach, w maszynach z napojami i jedzeniem czy biletomatach w komunikacji miejskiej lub w parkometrach. Często w takich miejscach nie ma zintegrowanej klawiatury do wpisania kodu. Tam nadal będzie można zapłacić bez użycia PIN niezależnie od wprowadzonych przez banki limitów.

Zakupy w internecie także będą wymagały silnego uwierzytelnienia. Podobnie jak przy przelewach trzeba będzie podać kod z SMS-a lub uwierzytelnić się w aplikacji mobilnej. Nawet jeśli do konta w sklepie "przypięta" jest karta kredytowa, bank będzie wymagał dodatkowej weryfikacji.

Otwarta bankowość

Kolejną generalną zmianą, jaką przyniesie ze sobą wprowadzenie dyrektywy PSD2 będzie pojawienie się tak zwanych podmiotów trzecich (TPP – Third Party Providers) i otwartej bankowości. Zgodnie z PSD2 podmioty trzecie będą mogły, w imieniu użytkownika usług płatniczych i za jego zgodą, uzyskać dostęp do informacji o jego rachunku lub zlecać realizację płatności.

Z kolei otwarta bankowość oznacza, że każdy bank, który oferuje dostęp do konta przez internet będzie musiał umożliwić dostęp TPP do danych z rachunku posiadacza. Oczywiście za zgodą właściciela rachunku.

W praktyce może to wyglądać na przykład tak: klient ma konta w trzech bankach, podmiot trzeci oferuje aplikację, która pozwala na obsługę trzech kont w jednym miejscu. Zgadzając się na otwartą bankowość i dostęp podmiotu trzeciego do dostępu do danych z naszych trzech kont bankowych, możemy zarządzać finansami w jednym miejscu zamiast przelogowywać się między stronami banków.

- PSD2 jest często przedstawiane jako szansa dla sektora finansowego w Polsce, ale może też być poważnym zagrożeniem - mówi Piotr Alicki, prezes zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej.

- Warto mieć świadomość, że w rezultacie tych regulacji każdy z międzynarodowych gigantów technologicznych może swobodnie wejść na nasz rynek - bo ma kapitał niezbędny do skutecznego konkurowania, a dzięki otwartemu dostępowi do wszystkich krajów Unii Europejskiej staje się to korzystne biznesowo. Globalni giganci mogą stać się zatem potężną konkurencją dla polskich czy też europejskich firm – nie tylko tych z sektora finansowego – dodaje Alicki.

Autor: Marta Malinowska-Hirsch / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP