Pieniądze

Czternasta emerytura nie dla każdego. Minister o planowanym progu

Pieniądze

Robert Gwiazdowski: powinniśmy zmienić model emerytalny
Robert Gwiazdowski: powinniśmy zmienić model emerytalnytvn24
wideo 2/6

Projekt w sprawie czternastej emerytury niebawem stanie na rządzie; wypłaty planowane są na jesień 2021 roku - poinformowała w środę szefowa MRPiPS Marlena Maląg.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej była gościem Sygnałów Dnia w radiowej Jedynce. - Projekt dotyczący czternastej emerytury jest szykowany; jest na warsztacie ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Zgłosiliśmy już ten projekt do prac rządu. (…) Pewne swoje uwagi naniosło Centrum Analiz Strategicznych. Będziemy (projekt - red.) dopracowywać. Myślę, że już niebawem na rządzie ten projekt stanie - poinformowała Maląg.

Próg dochodowy

Wyjaśniła, że w przypadku czternastej emerytury planowany jest próg dochodowy na poziomie 2900 zł. Zastrzegła, że szczegóły zostaną podane, gdy projekt zostanie przyjęty przez rząd. Przekazała, że plany zakładają, iż tzw. czternasta emerytura zostanie wypłacona w listopadzie 2021 r. Dopytywana o próg dochodowy, Maląg wyjaśniła, że każdy, kto otrzymuje świadczenie do określonej kwoty, otrzyma "czternastkę", zaś powyżej tej kwoty będzie obowiązywała zasada "złotówka za złotówkę". Zapewniła, że budżet na ten cel został zabezpieczony w prognozie długofalowej. - To będzie kosztowało państwo ok. 10 mld zł - podała.

"Trzynastka"

Minister Maląg mówiła również o wypłacie tzw. trzynastych emerytur i rent. W 2020 r. koszt wypłaty świadczeń ma wynieść ok. 11,7 mld zł. Otrzyma je około 9,8 mln uprawnionych. Ustawa została przyjęta przez Sejm, teraz będzie nad nią procedował Senat.

- Ustawa przewiduje, że każdy emeryt, każdy rencista otrzyma dodatkowe świadczenie, które będzie wypłacane nie jednorazowo, w jednym roku, ale rok do roku w miesiącu kwietniu, (…) na poziomie minimalnej emerytury - wskazała. W 2020 r. będzie to - jak podała minister - 1200 zł brutto, czyli 981 zł netto. - Otrzyma je każdy emeryt i rencista, bez żadnego wyjątku - zapewniła. Szefowa MRPiPS zaznaczyła, że rozwiązanie będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych i strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych. Kwoty świadczenia nie będą też dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu. Z danych MRPiPS wynika, że dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2020 r. zostanie wypłacone dla ok. 9,8 mln osób, w tym 285 tys. rencistów socjalnych i ok. 19 tys. osób pobierających rodzicielskie świadczenie uzupełniające. To, że od 2020 r. tzw. trzynasta emerytura będzie gwarantowana ustawą i będzie rozwiązaniem stałym zapowiedział w swoim exposé premier Mateusz Morawiecki. "Trzynastka" po raz pierwszy została wypłacona w 2019 r. Wsparcie trafiło łącznie do 9,8 mln osób.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości