Pieniądze

Średnia krajowa w Polsce. Ile przeciętnie dostajemy na rękę?

Pieniądze

ShutterstockŚrednia krajowa w Polsce 2019. Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie na rękę?

Średnia krajowa w Polsce w 2020 roku według założeń budżetu państwa ma wynosić 5227 złotych. Sprawdź, ile wynosi wynagrodzenie na rękę - pensja netto oraz jaka jest przeciętna stawka godzinowa.

Co to jest średnia krajowa?

Średnia krajowa to innymi słowy przeciętne wynagrodzenie. Średnia płaca może być obliczana dla danego kraju, sektora gospodarki oraz przedsiębiorstwa. Główny Urząd Statystyczny szacuje i oblicza przeciętne wynagrodzenie każdego miesiąca, co kwartał oraz raz na rok.

W 2020 roku średnia krajowa według założeń zapisanych w projekcie ustawy budżetowej państwa na ten rok wynosi 5227 zł brutto. W ciągu roku liczba ta ulega nieustannym wahaniom i jest aktualizowana na bieżąco, o czym regularnie informuje w swoich komunikatach Główny Urząd Statystyczny.

Dla przykładu podajmy, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce na koniec trzeciego kwartału 2019 roku wyniosło 4907,95 zł brutto i było o nieco ponad 7 proc. wyższe niż na koniec trzeciego kwartału 2018 roku.

Ile średnio dostajemy na rękę, czyli przeciętna pensja netto

Średnia krajowa netto jest oczywiście niższa niż brutto. Od przeciętnego wynagrodzenia, czyli zakładanych na ten rok 5227 zł, należy odjąć oprócz podatku składki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: emerytalną, rentową, chorobową oraz zdrowotną, a także uwzględnić koszty uzyskania przychodu.

Po odliczeniu wyżej wymienionych rzeczy na rękę średnio powinniśmy w 2019 roku otrzymywać niecałe 3,8 tys. zł.

Stawka godzinowa dla średniej krajowej

Jeśli założymy, że wysokość przeciętnego wynagrodzenia wynosi 5227 zł miesięcznie, to po przeliczeniu tej kwoty wyjdzie nam, że średnia stawka godzinowa wynosi niecałe 31 zł.

Zupełnie inaczej prezentuje się jednak przeciętna stawka godzinowa netto - za każdą godzinę pracy na rękę w tym przypadku średnio otrzymujemy nieco ponad 22 zł.

Średnia krajowa w dużych miastach

W połowie sierpnia GUS opublikował dane za 2018 rok obejmujące 66 miast na prawach powiatu, czyli między innymi dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Jastrzębie-Zdrój, Warszawa i Jaworzno - to czołówka miast z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem brutto w Polsce. Statycznie najmniej zarabia się w Grudziądzu.

Jak obliczana jest średnia krajowa?

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej GUS wylicza przez zsumowanie m.in. "wynagrodzeń osobowych brutto, honorariów wypłaconych niektórym grupom za prace wynikające z umowy o pracę, wypłat z tytułu udziału w zysku". Następnie jest to dzielone przez "przeciętną liczbę zatrudnionych w danym okresie", ale bez "osób wykonujących pracę nakładczą oraz zatrudnionych za granicą".

Płaca minimalna

Średnia krajowa często nie odzwierciedla zarobków przeciętnego Polaka, gdyż jest ona zawyżana przez grupę najlepiej zarabiających. Spora część społeczeństwa zarabia płacę minimalną, która w 2019 roku została ustalona na poziomie 2250 zł brutto, co na rękę daje nieco ponad 1,6 tys. W 2020 roku minimalne wynagrodzenie zostało podwyższone do 2600 zł, co dałoby ponad 1,9 tys. zł netto.

Oczywiście to ile będziemy dostawać na rękę, zawsze zależy w dużej mierze od zmian w przepisach. Od października 2019 roku mamy obniżone: stawkę podatku PIT z 18 do 17 procent oraz koszty pracy przez podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.

Rząd przekonywał, że przy obniżce PIT więcej zostaje w kieszeni Polaków. Przy minimalnym wynagrodzeniu sięgającym 2 250 zł (minimalna płaca w 2019 r.) w portfelu ma zostawać rocznie 472 zł. Z kolei przy miesięcznej pensji wynoszącej 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.) ma to być 732 zł.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości