Jest potrzeba społeczna, by powstał banknot o nominale 1000 złotych - powiedział w piątek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Zadeklarował, że jeżeli będzie pełnił funkcję szefa banku centralnego w następnej kadencji, to wówczas zostaną zrealizowane prace nad tym projektem.
Adam Glapiński poinformował, że "prace nad nowym nominałem jeszcze się nie rozpoczęły i nie zamierzają się rozpocząć w żadnym najbliższym terminie".
- Natomiast prowadzimy zawsze, nieustannie prace badawczo-rozwojowe, analizujemy światowe trendy, w szczególności podnosimy poziom zabezpieczeń banknotów - dodał prezes NBP. Jak podkreślił, "polskie banknoty są bardzo dobrze zabezpieczone z punktu widzenia światowego poziomu, jesteśmy bardzo nowocześni".
Nowy banknot w Polsce?
- W trakcie poprzedniej konferencji, 15 stycznia, wyraziłem tylko przekonanie, że w okresie następnej kadencji prezesa w latach 2022-28 będzie właściwy moment na podjęcie prac nad banknotem 1000 złotych - przypominał Glapiński.
- Taka jest potrzeba społeczna, tego ludzie potrzebują, konsumenci, którzy w domu chcą przechowywać jakąś formę gotówki, pieniędzy do dyspozycji. Mam nadzieję, że będę pełnił tę funkcję w następnej kadencji i wtedy takie prace na pewno zostaną zrealizowane - wyjaśnił szef banku centralnego.
W lutym 2017 roku do obiegu trafił banknot o nominale 500 złotych. Prace projektowe nad tym banknotem trwały dwa lata. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe polskie banknoty obiegowe o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 zł.
Na przedniej stronie banknotu o nominale 500 złotych król jest zwrócony w stronę stylizowanego wizerunku herbu rodu Sobieskich noszącego nazwę Janina. Po prawej stronie portretu władcy widoczny jest szyszak husarski. Na odwrotnej stronie banknotu znajdują się: orzeł w koronie i pałac w Wilanowie. Banknot jest utrzymany w kolorystyce szarobrązowej, niebieskiej, bordowej i zielonej.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock