Drugą po Ukraińcach największą nacją pobierającą 800 plus byli w 2024 roku Białorusini, ale świadczenie pobierali też obywatele Watykanu - poinformował w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki socjalnej Sebastian Gajewski.
- W 2024 roku świadczenie 800 plus pobierało 284 tysiące obywateli Ukrainy, 24 tysiące obywateli Białorusi, Rumunii - 4,8 tysiąca, Rosji - 3,9 tysiąca, Wietnamu - 2,6 tysiąca - powiedział Gajewski.
- W grudniu świadczenie to wypłacano też pięciu obywatelom Watykanu - dodał.
Zmiany w 800 plus
W ubiegłym tygodniu kandydat KO na prezydenta, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o podjęcie prac nad zmianą prawa, aby świadczenia takie jak 800 plus były wypłacane Ukraińcom pod warunkiem, że mieszkają, pracują i płacą podatki w Polsce. Przekonywał, że propozycja ta jest zdroworozsądkowa i ma się Polsce opłacać.
"Propozycja Prezydenta Rafała Trzaskowskiego, aby wypłacać 800+ tylko tym migrantom, również Ukraińcom, którzy rzeczywiście mieszkają, pracują i płacą podatki w naszym kraju, zostanie pilnie rozpatrzona przez rząd. Ja jestem na tak" - napisał w czwartek na portalu X Tusk.
800 plus z ograniczeniami. Jest jasne stanowisko premiera. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
Poparcie dla propozycji Trzaskowskiego wyraził już m.in. wicepremier, szef MON i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Z kolei szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podkreślił, że jego ugrupowanie złożyło już w Sejmie projekt nowelizacji ustawy ograniczający program 800 plus tak, aby świadczenie otrzymywali Ukraińcy pracujący i płacący podatki w Polsce.
Od 1 września 2024 r. wszystkie dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce są objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej, obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych. Rodziny z Ukrainy mogą otrzymać świadczenie rodzinne 800 plus i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem że ich dzieci będą uczęszczać do polskiej szkoły.
Od tej zasady jest jeden wyjątek: w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie są objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.
Aktywność zawodowa Ukraińców
Gajewski mówił w czwartek, że aktywność zawodowa pracujących w Polsce obywateli Ukrainy wynosi ok. 78 proc., przy ok. 81 proc. zatrudnionych Polaków.
- Około 60 procent pracuje na podstawie umów zlecenia, około jedna trzecia na podstawie umów o pracę i kilka procent na innych podstawach, takich jak umowy o dzieło czy jednoosobowe działalności gospodarcze - powiedział Gajewski.
Według niego, na bieżąco składki do ZUS odprowadza ok. 780 tys. obywateli Ukrainy, co stanowi około 5 proc. wpływów FUS.
Dodał, że w 2024 roku złożono 284 tys. wniosków o wypłatę świadczenia 800 plus. Kwota wypłaconych świadczeń wyniosła 2,8 mld zł, czyli 4,2 proc. całości.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kamil Zajaczkowski / Shutterstock