W ciągu trzech dni ponad 144 tysięcy Polaków złożyło już wnioski o 500 plus (dane z niedzieli z 12.00). Wielu z nich liczy, że pieniądze szybko trafią na konta. Czy tak się jednak stanie zależy od samorządów, które są odpowiedzialne za wypłatę świadczenia.
Pierwsze wypłaty
O tym jednak kiedy pieniądze trafią do rodzin zdecydują gminy odpowiedzialne za wypłaty środków. W pierwszym okresie mają one trzy miesiące na wydanie decyzji i wypłatę pieniędzy.
- Nie jest wcale tak, że data złożenia wniosku determinuje datę wypłaty pieniędzy. Nawet jeśli rodzice złożą wiosek pod koniec czerwca, to mają gwarancję, że dostaną wyrównanie od kwietnia - mówił 29 marca na antenie TVN24 BiS wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.
Gminy mogą przy tym przyjmować różne strategie. - Samorządowcy będą dzielić ludzi np. na takich, którzy będą ubiegać się o świadczenie od drugiego dziecka, jako najprostsze wnioski. To im w pierwszej kolejności będą wypłacać pieniądze - tłumaczył wiceminister Marczuk.
W drugiej kolejności będą wnioski rodziców ubiegających się o wypłatę świadczenia także na pierwsze dziecko. Do sprawdzenia w ich przypadku będzie bowiem wysokość dochodów na członka rodziny. - Gmina może sobie wnioski porozkładać i powiedzieć najpierw będziemy rozpatrywać takie - dodał.
Zdaniem wiceministra Bartosza Marczuka pierwsze wypłaty pojawią się na przełomie kwietnia i maja. - Pieniądze są zabezpieczone. Gminy są gotowe, aby nawet od 15 kwietnia wypłacać pieniądze rodzicom - dodał.
Stan wniosków online #Rodzina500plus na 12.00 144tys.
— Karol Manys (@MC_rzecznik) 3 kwietnia 2016
Gdzie złożyć wniosek?
Świadczenie będzie wypłacane w wybrany przez nas sposób: przelewem na konto lub gotówką w kasie urzędu miasta/gminy lub ośrodku pomocy społecznej. A na złożenie wniosków mamy czas do końca czerwca.
Wnioski można składać osobiście w urzędzie gminy, w której się mieszka lub w ośrodkach pomocy społecznej, a także wyznaczonych miejscach np. domach kultury. Wniosek można też wysłać pocztą.
Bądź unikając kolejek, za pomocą internetu. Korzystając z takich stron jak: www.rodzina500plus.gov.pl, www.obywatel.gov.pl, oraz oficjalnych stron ministerstw czy niektórych banków.
I właśnie z tego rozwiązania w niedzielę do godz. 12:00 wnioski złożyło 144 tys. Polaków.
Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl