Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił do tej pory miliard złotych na wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry start. Wypłaty po 300 złotych otrzymało dotąd 3,3 miliona dzieci. Przygotowywane są kolejne przelewy – przekazał w poniedziałek ZUS. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.
Wnioski o świadczenie z programu Dobry start można składać od 1 lipca.
Miliony wniosków
- W ciągu ostatnich kilku tygodni wpłynęło 2,6 miliona wniosków o wyprawkę szkolną, co objęło 3,7 mln dzieci. Przypomnę, że na jednym wniosku może być więcej niż jedno dziecko. Do tej pory ZUS wypłacił łącznie jeden miliard złotych dla 3,3 miliona dzieci. Na bieżąco przygotowywane są kolejne wypłaty - poinformował PAP Grzegorz Dyjak z Centrali ZUS.
Przypomniał, że środki z programu Dobry start przysługują wszystkim uczniom w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością do 24 lat.
Wsparcie jest niezależne od wysokości dochodów rodziców. 300 plus nie obejmuje jednak dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i zerówek, a także studentów, nawet jeśli mieszczą się w uprawniającym do świadczenia przedziale wiekowym.
Jak otrzymać środki?
Aby otrzymać środki z programu Dobry start, rodzice lub opiekunowie dziecka muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mogą to zrobić na kilka sposobów, lecz przekazanie dokumentów musi odbyć się wyłącznie elektronicznie poprzez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia i bankowość elektroniczną.
Osoby, które złożą wniosek do końca sierpnia, otrzymają przelew 300 zł najpóźniej 30 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub listopadzie, to wypłata nastąpi w terminie dwóch miesięcy.
Termin składania wniosków upływa 30 listopada.
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock