TVN24 Biznes | Pieniądze

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Prezydent złożył podpis

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Prezydent Andrzej Duda o czternastej emeryturze
Prezydent Andrzej Duda o czternastej emeryturzeTVN24
wideo 2/6
TVN24Prezydent Andrzej Duda o czternastej emeryturze

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie czternastej emerytury, która ma być wypłacana w listopadzie. Jej wysokość ma być równa minimalnemu świadczeniu emerytalnemu - 1250,88 złotego brutto. - Będzie to kolejne świadczenie, które trafi do rąk emerytów i rencistów przed Bożym Narodzeniem. Tak jak trzynastka trafia przed Wielkanocą - stwierdził prezydent.

Uroczystość podpisania ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów odbyła się w poniedziałek w Otwocku.

- Zapowiadałem to po podpisaniu ustawy o trzynastej emeryturze. Ale wielu nie wierzyło, że to będzie możliwe. Mówiłem, że chciałbym, by te świadczenia można było podnosić co miesiąc, by była piętnasta, szesnasta emerytura. W czternastą mało kto wierzył. Dzisiaj staje się ona faktem i bardzo dziękuję panu premierowi (Mateuszowi Morawieckiemu - red.) i pani minister (rodziny i polityki społecznej Marlenie Maląg - red.), że dotrzymujemy słowa, że ta 14 emerytura jest. Będzie to kolejne świadczenie, które trafi do rąk emerytów i rencistów przed Bożym Narodzeniem. Tak jak trzynastka trafia przed Wielkanocą - powiedział prezydent.

Dodał, że dodatkowego świadczenia nie dostaną tylko te osoby, które dostają miesięcznie 4150 złotych brutto. - To jest zaledwie sześć procent emerytów w Polsce - ci, którzy mają wyżej. Prawie 94 procent otrzymuje świadczenie mieszczące się w tej kwocie, a więc otrzyma tę czternastą emeryturę - zaznaczył Duda.

Nie wszyscy dostaną 14 emeryturę

Zgodnie z szacunkami, czternastki otrzyma 9,1 mln osób. Nie wszyscy dostaną jednak świadczenie w takiej samej kwocie, ponieważ w ustawie przewidziano próg dochodowy w wysokości 2900 zł brutto. Oznacza to, że ok. 1,2 mln osób pobierających wyższe emerytury będzie miało czternastki pomniejszane zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę (czyli czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł).

Czternastek nie otrzyma pół miliona emerytów pobierających najwyższe świadczenia (w wysokości ok. 4,2 tys. zł).

Kiedy będzie wypłacana czternastka?

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł. Większość emerytów i rencistów dodatkowe świadczenie otrzyma w listopadzie. W wyjątkowych sytuacjach czternastki będą wypłacane w grudniu - w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych - i w styczniu 2022 r. - w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

13 emerytura

Dodatkowo w kwietniu seniorzy otrzymają trzynastą emeryturą. Dodatek ten przysługuje wszystkim emerytom i rencistom bez względu na wysokość pobieranego świadczenia.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości