Wypłata trzynastych emerytur. Minister przypomina o terminie

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emerytur
Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emeryturTVN24
wideo 2/4
TVN24Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emerytur

W piątek, 1 kwietnia pierwsi emeryci i renciści otrzymają 13. emeryturę. Dodatkowe roczne świadczenie jest wielkości minimalnej emerytury. "Trzynastkę" otrzymają wszyscy emeryci i renciści, czyli w sumie około 9,7 miliona osób. - Szacowany koszt tegorocznych trzynastek to 13,1 miliarda złotych - wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Trzynasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu od 2019 roku, a od dwóch lat gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów.

Trzynasta emerytura - kiedy wypłaty?

Jak przypomina resort rodziny, w 2022 r. trzynastka wypłacona zostanie w sześciu terminach wraz z kwietniowymi emeryturami. Wysokość świadczenia wyniesie 1388,44 zł i będzie wyższe o 87,56 zł niż w roku ubiegłym.

- Pierwsze wypłaty są realizowane od piątku dla ponad 1 miliona seniorów na sumę ponad 1,2 miliarda złotych. Szacowany koszt tegorocznych trzynastek to 13,1 miliarda złotych. Dodatkowe świadczenie trafi w sumie do około 9,7 miliona emerytów i rencistów - wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ministerstwo zaznacza, że trzynasta emerytura jest wolna od potrąceń i egzekucji, a jej pobranie nie ma wpływu na ubieganie się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy dodatkowe wsparcie. Ponadto od świadczenia nie jest pobierany podatek od osób fizycznych. Aby otrzymać trzynastkę, nie trzeba składać dodatkowych wniosków.

Trzynasta emerytura - komu przysługuje?

Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom, które w dniu 31 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, mają prawo do świadczeń określonych w ustawie.

Rozwiązanie to zostało zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Według szacunków resortu, w latach 2019-2022 z tytułu trzynastej emerytury do emerytów i rencistów trafi w sumie ok. 47,8 mld zł.

Nowe tablice długości życia

Główny Urząd Statystyczny ogłosił nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na podstawie zawartych w nich danych ZUS oblicza wysokość emerytury osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i złożą wniosek o świadczenie między 1 kwietnia 2022 a końcem marca 2023.

Czytaj także: Ile zyskają przyszli emeryci? Dane ZUS >>>

PAP/Maciej Zieliński

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości