Nowe tablice dotyczące długości życia. ZUS wyjaśnia, kogo dotyczą

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emerytur
Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emeryturTVN24
wideo 2/4
TVN24Maląg o wpływie Polskiego Ładu na wysokość emerytur

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wyjaśnił, że z nowych tablic dotyczących długości życia nie skorzystają osoby, które już zakończyły aktywność zawodową i pobierają emeryturę. ZUS dodał, że emeryci nie powinni składać wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia z tego tytułu.

Główny Urząd Statystyczny ogłosił nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na podstawie zawartych w nich danych ZUS oblicza wysokość emerytury osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i złożą wniosek o świadczenie między 1 kwietnia 2022 a końcem marca 2023.

ZUS o nowych tablicach długości życia

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zwrócił uwagę, że nowe tablice GUS są korzystne dla przyszłych emerytów i pozwalają wyliczyć wyższe świadczenie. Zaznaczył jednak, że nie wszyscy mogą z nich skorzystać.

- Co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które pobierają już emeryturę. One miały wyliczone świadczenie na podstawie tablic, które obowiązywały w chwili zakończenia ich aktywności zawodowej. W takiej sytuacji osoby, które pobierają emeryturę rok, dwa czy 5 lat, nie mogą złożyć wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia z wykorzystaniem nowych tablic. W tym wypadku ZUS będzie wydawał decyzję odmowną - wyjaśnił.

Żebrowski zaznaczył, że przeliczenie emerytury jest możliwe tylko w ściśle określonych sytuacjach.

- Chodzi o przypadki, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia. Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek - powiedział rzecznik ZUS.

Ile zyskają przyszli emeryci?

Z kolei na konferencji w stolicy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że osoby przechodzące na emeryturę zyskają większe świadczenia. Wskazała, że najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

W ubiegłym roku zanotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 r., i o 111 tys. więcej niż w 2019 r. W rezultacie po raz drugi z rzędu nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych.

PAP/Maciej Zieliński

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości