Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wyjaśnił, że z nowych tablic dotyczących długości życia nie skorzystają osoby, które już zakończyły aktywność zawodową i pobierają emeryturę. ZUS dodał, że emeryci nie powinni składać wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia z tego tytułu.
Główny Urząd Statystyczny ogłosił nowe tablice średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na podstawie zawartych w nich danych ZUS oblicza wysokość emerytury osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i złożą wniosek o świadczenie między 1 kwietnia 2022 a końcem marca 2023.
ZUS o nowych tablicach długości życia
Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zwrócił uwagę, że nowe tablice GUS są korzystne dla przyszłych emerytów i pozwalają wyliczyć wyższe świadczenie. Zaznaczył jednak, że nie wszyscy mogą z nich skorzystać.
- Co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które pobierają już emeryturę. One miały wyliczone świadczenie na podstawie tablic, które obowiązywały w chwili zakończenia ich aktywności zawodowej. W takiej sytuacji osoby, które pobierają emeryturę rok, dwa czy 5 lat, nie mogą złożyć wniosku o ponowne przeliczenie świadczenia z wykorzystaniem nowych tablic. W tym wypadku ZUS będzie wydawał decyzję odmowną - wyjaśnił.
Żebrowski zaznaczył, że przeliczenie emerytury jest możliwe tylko w ściśle określonych sytuacjach.
- Chodzi o przypadki, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia. Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek - powiedział rzecznik ZUS.
Ile zyskają przyszli emeryci?
Z kolei na konferencji w stolicy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że osoby przechodzące na emeryturę zyskają większe świadczenia. Wskazała, że najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.
W ubiegłym roku zanotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 r., i o 111 tys. więcej niż w 2019 r. W rezultacie po raz drugi z rzędu nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych.
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock