Umowa deweloperska – czym jest i co powinna zawierać

Źródło:
TVN24 Biznes
Mieszkania bez wkładu własnego w Polskim Ładzie
Mieszkania bez wkładu własnego w Polskim ŁadzieTVN24
wideo 2/5
Mieszkania bez wkładu własnego w Polskim Ładzie. Projekt przesłany do komisjiTVN24

Podpisanie umowy deweloperskiej jest jednym z obowiązków przy kupowaniu nowej nieruchomości od dewelopera. To najważniejszy dokument zawierany z deweloperem, a jego podpisanie musi odbyć się u notariusza. Czym jest umowa deweloperska i co powinna zawierać? Na co zwracać uwagę podpisując taką umowę?

Umowa deweloperska jest zabezpieczeniem dla dewelopera i nabywcy.Umowa ta musi być zawarta notarialnie i zawierać wszystkie wymagane elementy.Odstąpienie od umowy deweloperskiej jest możliwe tylko w określonych sytuacjach.Od umowy deweloperskiej należy odróżnić opcjonalną umowę rezerwacyjną.

Umowa deweloperska jest rodzajem umowy przedwstępnej regulowanej ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Bezpośrednio i szczegółowo odnosi się jednak do umowy deweloperskiej ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, tzw. ustawa deweloperska.

Umowa deweloperska – co to jest?

Umowa deweloperska stanowi zobowiązanie dewelopera do wybudowania określonego budynku, wyodrębnienia lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego prawa własności na nabywcę. W umowie tej dokładnie określone są też najważniejsze informacje dotyczące danego lokalu, cena, którą będzie musiał zapłacić nabywca, a także warunki dotyczące samej umowy.

Na jej podstawie deweloper zobowiązuje się więc do przekazania nabywcy w określonym terminie gotowego lokalu – mieszkania lub domu, natomiast nabywca do zapłacenia za ten lokal określonej kwoty. Przekazanie to odbywa się już w oparciu o kolejną umowę – umowę przyrzeczoną, przenoszącą prawo własności, gdy dany lokal będzie gotowy.

Umowa deweloperska jest tym samym rodzajem cywilnoprawnej umowy przedwstępnej, która zobowiązuje strony do zawarcia w przyszłości określonego, innego porozumienia. Należy pamiętać, że nie każda umowa zawierana z deweloperem jest umową deweloperską. W przypadku gotowego lokalu mieszkalnego podpisuje się już umowę dotyczącą przeniesienia własności, a nie jedynie zobowiązania do tego przeniesienia.

Umowa deweloperska – wzór

Umowa deweloperska jest ważną formą zabezpieczenia dla obu jej stron – dewelopera i nabywcy. Z tego powodu na mocy ustawy nałożony został obowiązek jej notarialnego podpisywania, jak również określono najważniejsze informacje, które musi zawierać umowa deweloperska. Należą do nich m.in.:

– określone stron umowy, data i miejsce jej zawarcia, – cena kupna nieruchomości wraz z terminami i wskazaniem, co cena ta obejmuje,  – informacje o nieruchomości, na której przeprowadzana jest inwestycja deweloperska, m.in. jej powierzchnia, stan prawny, właściciel, ewentualne obciążenia, – położenie nieruchomości i usytuowanie lokalu w obrębie nieruchomości, – informacje o lokalu, m.in. powierzchni, układzie pomieszczeń, standardzie prac i wykończenia przez dewelopera, – termin przeniesienia prawa własności na nabywcę, – numer pozwolenia na budowę, termin rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, – warunki odstąpienia od umowy, wysokość odsetek i kar umownych.

Pełny wykaz informacji, które muszą znaleźć się w umowie deweloperskiej, znajduje się w art. 22 ustawy deweloperskiej. Brak którejkolwiek z wymaganych informacji jest powodem do zerwania takiej umowy.

Umowa deweloperska a kredyt

Chcąc kupić mieszkanie na kredyt kluczową kwestią jest uzyskanie tego kredytu od banku. Sprawdzeniem swojej zdolności kredytowej warto się zająć nawet przed rozpoczęciem przeglądania ofert nieruchomości

Jeżeli natomiast już po znalezieniu i wybraniu konkretnej oferty nabywca wciąż nie jest pewien otrzymania na nią kredytu, może się na taką ewentualność odpowiednio zabezpieczyć. Pierwszą możliwością jest podpisanie z deweloperem umowy rezerwacyjnej, o której piszemy w dalszej części tekstu. Drugą możliwością jest natomiast podpisanie umowy deweloperskiej z klauzulą zapewniającą prawo odstąpienia od umowy w przypadku nieuzyskania kredytu.  

Cesja umowy deweloperskiej

Cesja umowy deweloperskiej jest jedną z możliwości coraz częściej wykorzystywanych przez kupujących. Polega ona na sprzedaży i przeniesieniu praw do budowanego lokalu przez jednego nabywcę na drugiego. Sprzedaż ta może być wcześniej nieplanowana albo stanowić formę inwestowania na rynku pierwotnym nieruchomości.

Cesja wymaga zachowania formy notarialnej i skutkuje przeniesieniem pełni praw i obowiązków poprzedniego jednego nabywcy (cedenta) na drugiego nabywcę (cesjonariusza). Ponieważ cesja zazwyczaj ma miejsce na etapie budowy danego lokalu, jej przedmiotem nie jest jeszcze sam lokal, ale prawa do niego

Cesja umowy deweloperskiej wymaga zgody dewelopera wyrażonej w czasie lub już po podpisaniu umowy deweloperskiej. Deweloperzy nie zawsze przychylnie patrzą jednak na cesje – zarówno z obawy przed zmianą nabywcy, jak i przede wszystkim z chęci ograniczenia spekulacji własnymi ofertami. 

Koszt aktu notarialnego

Z zawarciem umowy deweloperskiej związana jest konieczność poniesienia kosztów notarialnych oraz kosztów dokonania zmian w księdze wieczystej nieruchomości. Koszty te są ponoszone po połowie przez dewelopera i nabywcę – wynika to bezpośrednio z ustawy deweloperskiej. 

Kosztem notarialnym jest przede wszystkim tzw. taksa. Jej wysokość jest uzależniona od wartości nieruchomości będącej przedmiotem umowy. 

Odstąpienie od umowy deweloperskiej

Warunki odstąpienia od umowy deweloperskiej są jednym z obowiązkowych elementów, które muszą znaleźć się w tej umowie. Obejmować muszą one również zasady zwrotu środków wpłaconych już przez nabywcę.

Odstąpienie od umowy deweloperskiej nie jest możliwe w dowolnym momencie, a jedynie w sytuacjach określonych w art. 29 ustawy deweloperskiej. Można dokonać takiego odstąpienia w ciągu 30 dni od podpisania umowy deweloperskiej, gdy:

– umowa deweloperska nie zawiera wszystkich wymaganych elementów, – deweloper nie dostarczył wymaganego prospektu informacyjnego, – prospekt informacyjny nie zawiera wszystkich wymaganych elementów, – informacje w umowie nie są zgodne z prospektem informacyjnym – chyba że zmiany te zostały wyraźnie opisane w samej umowie, – informacje w prospekcie informacyjnym są niezgodne ze stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy deweloperskiej, – w przypadku nieprzeniesienia na nabywcę prawa do nieruchomości w określonym terminie.

W takich sytuacjach umowa uważana jest za niezawartą, a nabywca od niej odstępujący nie ponosi w związku z tym żadnych kosztów. Jeżeli natomiast żadna z wymienionych sytuacji nie miała miejsca, odstąpienie od umowy deweloperskiej może być niemożliwe. W takich przypadkach pozostaje próba negocjacji z deweloperem i liczenie się z poniesieniem kosztów m.in. w postaci utraconego zadatku.

Prospekt informacyjny

Sporządzenie prospektu informacyjnego dla potencjalnych nabywców jest jednym z obowiązków dewelopera. Prospekt ten jest bezpłatnym dokumentem, w którym znajdują się podstawowe informacje na temat dewelopera, prowadzonej przez niego inwestycji, a także lokalu będącego przedmiotem oferty.

Do prospektu informacyjnego załączony musi być także wzór umowy deweloperskiej, która miałaby zostać zawarta. Daje to nabywcy możliwość wcześniejszego zapoznania z jej zapisami jeszcze przed wizytą u notariusza, a także ewentualnych negocjacji dotyczących treści umowy.

Otrzymanie przez nabywcę prospektu informacyjnego odbywa się często jedynie na jego życzenie. Niezależnie od tego prospekt stanowi później załącznik do podpisywanej umowy deweloperskiej. 

Umowa rezerwacyjna

Od umowy deweloperskiej należy rozróżnić umowę rezerwacyjną. Ta druga podpisywana jest wcześniej i polega na zabezpieczeniu swojego prawa do podpisania umowy deweloperskiej. Umowa rezerwacyjna nie jest obowiązkowa – jej podpisanie zależy wyłącznie od obopólnej zgody stron. 

Również jej treść nie jest uregulowana tak precyzyjnie jak umowy deweloperskiej i może być dość swobodnie kształtowana przez podpisujących. Sednem umowy rezerwacyjnej jest jednak dokonanie na określony czas rezerwacji, a więc prawa pierwszeństwa nabycia, określonego lokalu mieszkalnego. Może być zawierana zarówno w przypadku nieruchomości na rynku pierwotnym, np. na czas czekania na pozytywną decyzję kredytową, jak też na rynku wtórnym, np. w przypadku trafienia wyjątkowo korzystnej oferty.

Umowa rezerwacyjna nie stanowi natomiast zobowiązania do sprzedania danego lokalu, ale do podpisania w określonym terminie umowy deweloperskiej. Tym samym w przypadku zawierania umowy rezerwacyjnej, dopiero po niej dochodzi do zawarcia umowy deweloperskiej, a dopiero na końcu umowy przenoszącej własność nieruchomości.

Umowa deweloperska – na co zwrócić uwagę?

Uchwalenie ustawy deweloperskiej znacząco ograniczyło możliwości deweloperów w zakresie nieuczciwych umów dawanych nabywcom do podpisu. Ustawa ta nie chroni jednak nabywców w pełni – wciąż konieczne jest sprawdzenie choćby tego, czy w umowie nie znajdują się postanowienia niezgodne z prawem.

Umowę deweloperską bezwzględnie należy także uważnie przeczytać przed podpisaniem aby upewnić się, że jej postanowienia są zgodne z ustnymi deklaracjami dewelopera. Na co jeszcze warto zwrócić wówczas uwagę?

Jedną z takich rzeczy są wszelkie zmiany dokonane przez dewelopera względem prospektu informacyjnego, które muszą zostać wyraźnie wyszczególnione w umowie deweloperskiej. Zmiany te potrafią mieć bardzo duże znaczenie dla potencjalnego nabywcy i dotyczyć m.in. warunków zabudowy czy podziału nieruchomości.

Inną ważną kwestią jest to, czy grunt na którym budowana jest nieruchomość, jest własnością dewelopera, czy też jest oddany w użytkowanie wieczyste. Ta druga sytuacja wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami m.in. przyszłego przekształcenia nieruchomości we własność. Warto także przyjrzeć się zapisom dotyczącym kar umownych, zwłaszcza tych należnych od dewelopera – kary takie nie są obowiązkowe, ale ich brak ogranicza możliwości dochodzenia swoich praw przez nabywcę.

W przypadku kupowania gotowego lokalu istotne jest ponadto zwrócenie uwagi na metodę liczenia jego powierzchni, np. czy wliczana w nią jest powierzchnia zajęta przez ściany działowe. Ponieważ powierzchnia gotowego mieszkania prawie zawsze nieco różni się od planowanej, ważne są również zapisy dotyczące ewentualnych rozliczeń z tej różnicy.

Akty prawne: Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Niemczech, gdzie pojawiły się wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższą była jedna wygrana czwartego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 26 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 26 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane.

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Źródło:
PAP

Największe sieci paliwowe w Polsce ruszają ze specjalnymi promocjami z okazji zbliżającej się majówki. Z obniżek skorzystamy między innymi na stacjach Orlen, BP, Moya, Shell, Circle K, a także MOL. Ile wyniosą majówkowe rabaty i jak z nich skorzystać?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski oraz Bank Pekao zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP

Nie jest wyrokiem bycie prezesem czy członkiem zarządu jakiejkolwiek firmy - powiedziała w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 Grażyna Piotrowska-Oliwa, menadżerka, inwestorka i była prezeska PGNiG, odnosząc się do słów Daniela Obajtka o "piekle", które miał przeżywać kierując Orlenem. Odniosła się także do utraconych 1,6 mld zł przedpłaty za ropę z Wenezueli. - Widzę ogromny brak konsekwencji. Mówimy o byciu czempionem, potentatem w Europie. Żaden jednak nie płaci zaliczek w stu procentach - zwracała uwagę.

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Piotrowska-Oliwa o Orlenie: żaden czempion tego nie robi

Źródło:
TVN24

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

ByteDance nie zamierza poddać się i wyzbyć się swojego biznesu w Stanach Zjednoczonych po podpisaniu przez Joe Bidena ustawy delegalizującej TikTok - podaje BBC. Wcześniej przedstawiciele TikToka zapowiadali, że zaskarżą w sądzie "niekonstytucyjną" decyzję prezydenta USA. Szef TikToka Shou Zi Chew podkreślił, że firma "nigdzie się nie wybiera".

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka, niż sprzedadzą"

Chińczycy nie składają broni. "Prędzej zamkną TikToka, niż sprzedadzą"

Źródło:
PAP

Warburg Pincus, właściciel Gemini, jednej z największych sieci aptek w Polsce, oczekuje od Polski wypłaty odszkodowania za tak zwaną Aptekę dla aptekarza albo zmiany prawa. Firma daje czas stronie polskiej do maja. Według nieoficjalnych informacji amerykański gigant może zażądać nawet 25 miliardów dolarów. Resort zdrowia jeszcze w tej sprawie nie odpowiedział - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Polsce grozi gigantyczny pozew od amerykańskiej firmy. Ostatnie chwile na odpowiedź

Polsce grozi gigantyczny pozew od amerykańskiej firmy. Ostatnie chwile na odpowiedź

Źródło:
PAP

Ośmioosobowa Spółdzielnia Mleczarska w Łużnej (woj. małopolskie) pierwszy duży rachunek za gaz otrzymała już w styczniu. 32 tysiące złotych, zamiast sześciu, które płacili dotychczas. - Wystraszyłam się i mówię do ludzi, że gasimy piece, siedzimy w zimnie - opowiada redakcji biznesowej tvn24.pl Barbara Niemaszyk, prezeska firmy. Ostatnia mleczarnia w powiecie gorlickim zmaga się z groźbą zamknięcia działalności. Pytamy PGNiG, co mają zrobić takie małe firmy.

Po trzycyfrowej podwyżce rachunku są na skraju upadku. "Gasimy piece, siedzimy w zimnie"

Po trzycyfrowej podwyżce rachunku są na skraju upadku. "Gasimy piece, siedzimy w zimnie"

Źródło:
tvn24.pl

Ze sprawozdania finansowego Orlenu wynika, że w 2023 roku Daniel Obajtek jako prezes spółki otrzymał wynagrodzenie w wysokości około 1,67 miliona złotych. To o prawie 280 tysięcy złotych więcej niż w roku 2022. Jeśli chodzi o dodatkowe premie "potencjalnie należne" do wypłaty, to byłemu już szefowi koncernu przysługuje ponad 1,25 miliona złotych.

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Orlen miała w 2023 roku 20,7 miliarda złotych zysku netto - podała spółka w raporcie rocznym. W 2022 roku zysk netto spółki wyniósł 39,8 miliarda złotych. Prezes Orlenu Ireneusz Fąfara w liście do akcjonariuszy zwrócił uwagę, że skonsolidowany wynik za 2023 rok obciążyły odpisy wartości aktywów na 17,2 miliarda złotych, co "podważa trafność niektórych decyzji poprzedników".

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. To jedna z siedmiu takich niedziel w tym roku. Kolejna handlowa niedziela wypada 30 czerwca.

Handlowy kalendarz na najbliższe dni. Czy zrobimy zakupy w niedzielę?

Handlowy kalendarz na najbliższe dni. Czy zrobimy zakupy w niedzielę?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sąd Najwyższy na czwartkowym posiedzeniu Izby Cywilnej podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Zawarto w niej pięć punktów.

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Źródło:
PAP

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty - poinformował resort cyfryzacji. Ministerstwo dodało, że liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument.

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Sieć Pepco poinformowała o wycofaniu dwóch produktów ze swojej oferty z powodu zagrożenia dla zdrowia lub życia. Chodzi o body dla niemowląt, od którego mogą oderwać się małe części i może dojść do zakrztuszenia. A także o damski portfel wykonany z materiału, który zawiera szkodliwe ftalany.

Pepco wycofuje dwa produkty z powodu zagrożenia dla zdrowia

Pepco wycofuje dwa produkty z powodu zagrożenia dla zdrowia

Źródło:
tvn24.pl

Rada Ministrów przyjęła w czwartek rozporządzenie w sprawie pomocy dla rolników. - Rolnicy, którzy sprzedali zboże po zaniżonych cenach, nie stracą, uzyskają odpowiednie wyrównanie - powiedział podczas konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak mówił natomiast, na jakich zasadach udzielana będzie pomoc.

Rząd o pomocy dla rolników. Jest rozporządzenie

Rząd o pomocy dla rolników. Jest rozporządzenie

Źródło:
PAP

Do niedawna obowiązywała narracja, że każdy może się przebranżowić, pójść na krótki kurs programowania, a po nim będzie zarabiać 10 tysięcy złotych na rękę. Sytuacja się zmieniła - mówi specjalistka od branży IT. Liczba ofert zmniejszyła się niemal o połowę, ale gruntownie wykształceni fachowcy nie mają się czego obawiać.

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przyznał, że padł ofiarą oszustwa, a jego auto ma podrobiony VIN i "bliźniaka" we Francji. Wspomniany przekręt oszuści stosują od lat, a jego wykrycie nie zawsze może być proste. Jak dochodzi do takich oszustw i co zrobić, by się przed nimi chronić?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Dwa auta, jeden VIN. W jaki sposób oszukano ministra?

Źródło:
tvn24.pl

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć unijne przepisy o ochronie sygnalistów. TSUE nałożył na nasz kraj karę finansową. Resort rodziny podkreślił, że wyrok to konsekwencja "zaniedbania rządu PiS", a w Sejmie jest już projekt odpowiedniej ustawy.

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza PKO BP powołała Michała Sobolewskiego na stanowisko wiceprezesa banku - podał bank w czwartkowym komunikacie giełdowym.

Zmiany w zarządzie największego banku w Polsce. Nowy wiceprezes

Zmiany w zarządzie największego banku w Polsce. Nowy wiceprezes

Źródło:
tvn24.pl