Dobre informacje dla kredytobiorców. Raty części kredytów spadną

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Dobre informacje dla kredytobiorców, WIBOR w dół. Jan Niedziałek o szczegółach
Dobre informacje dla kredytobiorców, WIBOR w dół. Jan Niedziałek o szczegółachTVN24
wideo 2/8
TVN24Dobre informacje dla kredytobiorców, WIBOR w dół. Jan Niedziałek o szczegółach

WIBOR idzie w dół. WIBOR trzymiesięczny (3M) jest na najniższym poziomie od lipca 2022 roku. To dobra informacja dla kredytobiorców. WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu, tym samym wpływa na wysokość miesięcznych rat.

WIBOR 3M wynosi 6,99 proc., to najniższy poziom od 13 lipca ubiegłego roku. Spada też WIBOR 6M, który wynosi 7,11 proc.

Oznacza to, że raty niektórych kredytów hipotecznych spadną. Będzie to dotyczyło kredytów, których oprocentowanie będzie aktualizowane w najbliższych dniach.

W przypadku kredytu na kwotę 300 tys. zł, zaciągniętego na 25 lat z marżą na poziomie 2,6 proc., opartego na WIBOR 3M, miesięczna rata może spaść o około 70 zł. Zmiana będzie większa w przypadku zobowiązań na wyższą kwotę.

WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu, tym samym wpływa na wysokość miesięcznych rat. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M, co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy.

WIBOR 3M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl
WIBOR 6M w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

Stawki WIBOR są ustalane w każdy dzień roboczy, ich wartość w poniedziałek poznamy o godzinie 23.00.

Stopy procentowe w Polsce

Stawki WIBOR 3M i 6M zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp procentowych, które mogą się pojawić w najbliższych trzech lub sześciu miesiącach.

Rada Polityki Pieniężnej w ubiegłym tygodniu, podczas pierwszego posiedzenia w tym roku, zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Główna, referencyjna stopa procentowa wynosi 6,75 proc.

PAP/Maciej Zieliński

Prezes NBP i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji prasowej, odnosząc się do kwestii stóp procentowych, stwierdził, że "doszliśmy do pułapu, który uważamy za wskazany".

- Mniej więcej 6,75 procent odpowiada według nas adekwatnie na sytuację. (...) Trudno dokładnie wyskalować, ale uznaliśmy, że to jest ta właściwa wielkość, która działa przez wiele kwartałów na gospodarkę. Z opóźnieniem działają stopy procentowe, polityka pieniężna. Nasze podwyżki stopniowo robione co miesiąc stopniowo coraz mocniej oddziałują na gospodarkę. W jakim kierunku? Zacieśniania, ograniczania popytu - powiedział Glapiński.

Prezes NBP powiedział, że "natychmiast, kiedy będzie to możliwe, stopy procentowe zostaną obniżone". - Czy to będzie możliwe w końcu tego roku - zobaczymy, ja taką nadzieję mam, mniejszą niż poprzednio, ale mam - podkreślał. - Kiedy można obniżyć stopy? Kiedy będziemy trwale w sytuacji, że zwiększony popyt nie spowoduje wzrostu inflacji, gdy inflacja jest w takim trendzie spadkowym (...), że możemy politykę pieniężną poluzować - mówił.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości