Ważny termin w sprawie podatku od nieruchomości

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Rosnące raty kredytów
Rosnące raty kredytówTVN24
wideo 2/8
TVN24Rosnące raty kredytów

W środę 15 marca mija termin zapłaty podatku od nieruchomości za 2022 rok. Niektórzy będą musieli zapłacić całość należnej kwoty, a inni będą ją spłacać w kilku ratach. Od początku roku obowiązują nowe stawki daniny.

Osoby fizyczne, właściciele mieszkań lub gruntów, płacą podatek ratalnie, w terminach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada danego roku. Wysokość podatku ustala w decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, czyli wójt gminy, burmistrz lub prezydent miasta. Przelew dokonywany jest na konto podane w informacji z gminy o wysokości podatku.

Co jednak ważne, jeśli kwota podatku nie przekracza 100 zł, podatek od nieruchomości płatny jest jednorazowo - w terminie płatności pierwszej raty.

Podatek od nieruchomości 2022 - nowe stawki

W 2022 roku wzrosły maksymalne stawki podatku od nieruchomości zgodnie z obwieszczeniem resortu finansów. Choć ostateczna decyzja co do wysokości daniny należy do samorządów, to znaczna część z największych miast zdecydowała się na podniesienie stawek do najwyższego poziomu. Wśród największych miast w Polsce na ulgę nie mogą liczyć mieszkańcy m.in. Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Szczecina, Bydgoszczy czy Gdańska.

Jednocześnie są miasta, w których niektóre stawki są niższe, między innymi są to Katowice, Białystok, Rzeszów, Toruń, Zielona Góra czy Olsztyn.

Stawki podatków od nieruchomości w miastach wojewódzkichHRE Investments

Zgodnie z obwieszczeniem w 2022 r. maksymalna stawka podatku od nieruchomości mieszkalnych wzrosła do 0,89 zł od 1 m kw. powierzchni. Z kolei górna dopuszczalna stawka podatku od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi 25,74 zł, a za pozostałe budynki - 8,68 zł. Za metr kwadratowy gruntu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej maksymalnie zapłacimy 1,03 zł, a za pozostałe grunty 0,54 zł.

Podatek od nieruchomości - kto musi zapłacić?

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości są: grunty, budynki lub ich części (mieszkania), budowle, czyli obiekty, które nie są budynkami, lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z obowiązku odprowadzania podatku od nieruchomości muszą się wywiązać właściciele, użytkownicy wieczyści, samoistni posiadacze, a w niektórych przypadkach posiadacze zależni nieruchomości lub ich części będących własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości