Galopujące ceny mieszkań. Rynek wtórny przed pierwotnym

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Bartosz Turek: nie spodziewał jakichś gwałtownych przecen
Bartosz Turek: nie spodziewał jakichś gwałtownych przecenTVN24 Biznes
wideo 2/4
TVN24 BiznesBartosz Turek: nie spodziewał jakichś gwałtownych przecen

Ceny mieszkań w pierwszym kwartale tego roku wzrosły o 11,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny. Ceny były także wyższe o 3,6 procent względem ostatniego kwartału ubiegłego roku.

Większy wzrost odnotowano w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. GUS podał bowiem, że ceny lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym w pierwszym kwartale br. były wyższe o 1,6 procent w porównaniu do czwartego kwartału 2019 roku. W przypadku rynku wtórnego mieszkania były droższe o 5,1 procent.

Kwartalne zmiany cen lokali mieszkalnych w stosunku do poprzedniego kwartałuGUS

W porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku mieszkania na rynku pierwotnym były droższe o 6,5 procent. Z kolei na rynku wtórnym wzrosły o 15,2 procent.

Kwartalne zmiany cen lokali mieszkalnych w stosunku do analogicznego okresu przed rokiemGUS

Jeszcze większą różnicę widać, jeżeli cofniemy się do 2015 roku. Urząd wskazał, że ceny lokali mieszkalnych w pierwszym kwartale 2020 roku były o 31,7 procent wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 roku. W tym na rynku pierwotnym – o 22,5 procent, a na rynku wtórnym – o 39,7 procent.

Kwartalne zmiany cen lokali mieszkalnych w stosunku do 2015 rokuGUS

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Ceny mieszkań w Polsce

Z danych GUS wynika, że wzrost cen lokali mieszkalnych w pierwszym kwartale br. w stosunku do czwartego kwartału 2019 roku odnotowano we wszystkich województwach. Największy w województwie lubuskim - o 8,6 procent. Wyraźnie zmieniły się również ceny w województwa mazowieckim, śląskim oraz zachodniopomorskim, gdzie wzrosty wyniosły odpowiednio 5,2, 6,2 i 4,4 procent.

Najmniejszy wzrost zanotowano w województwie podkarpackim - o 0,8 procent.

W porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem ceny mieszkań najmocniej wzrosły w województwach lubuskim - o 16,9 procent i zachodniopomorskim - o 16,8 procent. Najmniejszy wzrost cen zanotowano w Małopolsce i Wielkopolsce - po 7,6 procent.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości