"Popyt na kredyt hipoteczny przeżywa załamanie"

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Spada zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi w Polsce
Spada zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi w PolsceTVN24
wideo 2/6
TVN24Spada zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi w Polsce

Załamanie popytu na kredyty hipoteczne to efekt silnego wzrostu stóp procentowych i pogorszenia się zdolności kredytowej Polaków - uważa Tomasz Frąckowiak z PKO BP. Wskazuje też, że liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych od kwietnia do października spadła ponad 3-krotnie rok do roku.

- Od kwietnia do października liczba udzielonych kredytów hipotecznych na rynku mieszkaniowym zmniejszyła się ponad 3-krotnie rok do roku. W listopadzie rynek zanotował 70 procentowy spadek w porównaniu do tego samego miesiąca w 2021 roku - przekazał Polskiej Agencji Prasowej dyrektor pionu klienta detalicznego w PKO Banku Polskim Tomasz Frąckowiak.

Popyt na kredyty hipoteczne

Jak dodał, udział w rynku PKO BP w listopadzie br. wyniósł ponad 40 proc., co stanowi wzrost o prawie 11 proc. w porównaniu do października.

- Popyt na kredyt hipoteczny przeżywa załamanie ze względu na silny wzrost stóp procentowych i pogorszenie się zdolności kredytowej Polaków. Banki zaostrzyły kryteria oceny zdolności kredytowej - wskazał. Dodał, że bank ocenia zdolność kredytową klienta indywidualnie, wykorzystując dostępne wewnętrzne i zewnętrzne źródła danych.

- Od kilku miesięcy obserwujemy wzrost popularności kredytów opartych na stałej stopie - około 60 procent zaciąganych w listopadzie kredytów opartych było o oprocentowanie stałe - dodał.

Frąckowiak poinformował, że w październiku i listopadzie ok. 50 proc. uprawnionych złożyło wniosek o kredyt hipoteczny przez internet.

Stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Tym samym główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 6,75 proc, stopa lombardowa - 7,25 proc., stopa depozytowa – 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli - 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli – 6,85 proc.

Stopa referencyjna NBPPAP/Maciej Zieliński

Wartość aktywów PKO Banku Polskiego wynosi 439 mld zł. Po dziewięciu miesiącach 2022 r. bank wypracował 1,6 mld zł zysku netto. Spółka obsługuje 11,6 mln klientów. Skarb Państwa posiada 29,43 proc. udziałów w PKO BP.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fotokon / Shutterstock

Pozostałe wiadomości