Deklaracja śmieciowa. Jak jest naliczana opłata za śmieci i z którymi odpadami możesz mieć problemy?

Autor:
red.
//am
Źródło:
biznes.gov.p, lum.warszawa.pl
Poznań może utonąć w śmieciach. Co trzeci właściciel nie wypełnił deklaracji śmieciowej
Poznań może utonąć w śmieciach. Co trzeci właściciel nie wypełnił deklaracji śmieciowejTVN 24
wideo 2/3
TVN 24Poznań może utonąć w śmieciach. Co trzeci właściciel nie wypełnił deklaracji śmieciowej

Każdy właściciel nieruchomości, jest zobowiązany do złożenia w swym urzędzie gminy właściwej deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (śmieciami), zgodnie z wysokością stawek uchwalonych w danej gminie.

Na złożenie tzw. deklaracji śmieciowej, osoba posiadająca nieruchomość ma 14 dni od dnia zamieszkania w niej pierwszego mieszkańca, czy też powstania w jej obrębie odpadów. Przed złożeniem deklaracji śmieciowej należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w swojej gminie. Opłaty za wywóz śmieci w 2022 roku mogą być inne dla każdej gminy. Właściciele firm mogą zostać zobowiązani do uiszczania dodatkowych opłat za korzystanie ze środowiska naliczanych na podstawie specyfiki danej działalności.

Jak zgłosić deklarację śmieciową?

W każdej gminie mogą obowiązywać inne przepisy dotyczące wywozu śmieci, dlatego w celu zapoznania się z zasadami i kosztami odbioru odpadów, należy szukać informacji w urzędzie właściwym dla miejscowości, w której znajduje się nieruchomość. Właściciele lokali znajdujących się w kilku gminach powinni rozeznać się w przepisach obowiązujących w każdej z nich. Można to zrobić wchodząc na stronę internetową danego urzędu lub związku międzygminnego, jeśli dana gmina do takiego należy.

Sprawę wywozu śmieci można załatwić na trzy sposoby:

osobiście – podczas wizyty w urzędzie gminy,

elektronicznie – jeśli posiadamy konto e-puap,

listownie – wysyłając deklarację listem poleconym.

Ile kosztuje wywóz śmieci?

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ulegają zmianom. I tak za wywóz śmieci w 2020 roku, warszawiak mieszkający w ponad 40-metrowym mieszkaniu zapłacił miesięcznie 65 zł. Opłata za śmieci w 2021 roku naliczana już była według zużycia wody i wynosiła 12,73 zł za 1 m³ zużytej wody co miesiąc. Opłaty za śmieci 2022 w stolicy są dla wszystkich jednakowe: 85 zł dla gospodarstwa w bloku mieszkalnym. Ile kosztuje wywóz śmieci z domku jednorodzinnego w Warszawie? W bieżącym roku 107 zł.

W każdej gminie stawki za odbiór odpadów mogą się bardzo różnić, lecz rzadko spadają poniżej 10 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Czy dzieci płacą za śmieci? Urząd gminy nie może różnicować kwoty opłat za odbiór odpadów komunalnych ze względu na wiek osób zamieszkujących nieruchomość. Za dziecko jest zatem naliczana taka sama kwota, jak za osobę dorosłą.

ZOBACZ TEŻ >> "Co sekundę na wysypisko śmieci trafia ciężarówka pełna ubrań" 

Na wysokość opłat ma wpływ wiele czynników. Jeśli chodzi o firmy może być to dodatkowa opłata za korzystanie ze środowiska. Z kolei prywatni właściciele nieruchomości w uzasadnionych przypadkach mogą skorzystać z ulg. Zalicza się do nich m.in. zniżka na śmieci z kartą dużej rodziny czy ulga za korzystanie z przydomowych kompostowników. A kiedy nie trzeba płacić za wywóz śmieci? Właścicieli nieruchomości niezamieszkałych i niewytwarzających odpadów komunalnych, nie obowiązuje deklaracja śmieciowa.

Ile kosztuje wywóz śmieci dla firm?

Opłata za wywóz odpadów komunalnych uzależniona jest od typu prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli przedsiębiorca prowadzi działalność we własnym mieszkaniu przy czym nie posiada wydzielonej części, na której prowadzona jest działalność, a zarazem nie generuje większej ilości odpadów, musi uiszczać wyłącznie taką opłatę, jaka obowiązuje za prywatne mieszkanie. W uzasadnionych przypadkach (kiedy działalność ma wpływ na środowisko) przedsiębiorców obowiązuje dodatkowa opłata za korzystanie ze środowiska. Stawki opłat za korzystanie ze środowiska zależą od rodzaju zanieczyszczeń generowanych przez działalność.

Śmieciarki MPOArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Jak segregować odpady?

Segregacja śmieci jest w Polsce obowiązkowa. Część ludzi jednak nie stosuje się do tej zasady. Z tej przyczyny obowiązuje dodatkowa opłata za brak segregacji odpadów komunalnych. Konsekwencje braku segregacji śmieci, jeżeli chodzi o stronę finansową, mogą być bardzo dotkliwe. Najprościej mówiąc, jeśli użytkownik lokalu mieszkaniowego nie segreguje odpadów komunalnych, może zapłacić karę wynosząca od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Zbieranie oddzielnie makulatury, szkła, plastiku wraz z metalem, jak również oddzielanie odpadów biodegradowalnych pomaga uzyskać pełnowartościowe surowce wtórne.

Przy segregowaniu należy pamiętać o odpadach potencjalnie niebezpiecznych, do jakich zaliczają się:

- zużyte akumulatory oraz baterie - przeterminowane leki - odpady po żrących chemikaliach - tzw. elektroodpady

Tych odpadów nie wolno wyrzucać do pozostałych śmieci. Można oddać je w specjalnie wyznaczonych punktach, a także w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

ZOBACZ >> Gdzie wyrzucamy żarówki? Co zrobić z ledami, halogenami i świetlówkami?

Skoro segregowanie jest takie proste, gdzie wyrzucić śmieci, takie jak np. karton po soku? Czy tłusty słój wrzucać do szkła czy może do zmieszanych odpadów? A co z obierkami po ziemniakach? Wyjaśniamy.

Karton po soku to przykład tak zwanego opakowania wielomateriałowego. Wrzucamy je do worka na metale i plastik. Opróżniony słój należy wyrzucić do pojemnika na szkło. Nie szkodzi, że nie jest umyty. Obierki owoców i warzyw najlepiej wrzucić do kompostownika. W przypadku nieposiadania takiego miejsca, należy wrzuć je do kubła na odpady biodegradowalne.

ZOBACZ >> Odpady niebezpieczne - definicja, przykłady, utylizacja

Źródła: biznes.gov.p, lum.warszawa.pl, „Podstawy Gospodarki Odpadami”, Czesława Rosik-Dulewska, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000; epuap.gov.p

Autor:red. //am

Źródło: biznes.gov.p, lum.warszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości