Ceny mieszkań w górę. Nowy raport

Nieruchomości

Ceny mieszkań w górę. Komentarz Bartosza TurkaTVN24 BiS
wideo 2/5

Około 8294 złote - tyle trzeba było średnio zapłacić za metr nowego mieszkania w siedmiu dużych miastach w Polsce. Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, w drugim kwartale nadal obserwowano wzrost cen, zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Według banku centralnego wynika to ze wzrostu kosztów budowy.

Bank centralny poinformował, że ceny wyznaczone za pomocą specjalnego indeksu, zawierającego korektę uwzględniającą różnice w cechach mieszkań ze względu na przykład na ich lokalizację, powierzchnię, standard wykończenia, wzrosły w sześciu większych miastach (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław) o około 5,1 procent kwartał do kwartału oraz o 13,5 procent rok do roku.

W pozostałych dziesięciu analizowanych miastach (Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin, Zielona Góra) ceny wzrosły o 3,0 procent kwartał do kwartału oraz 10,4 procent rok do roku.

Z kolei w Warszawie ceny spadły o 0,2 procent kwartał do kwartału. W porównaniu jednak do analogicznego okresu 2018 roku wzrosły o 7,8 procent.

W raporcie czytamy, że inwestycja mieszkaniowa - nie uwzględniając kosztów transakcyjnych - nadal była krótkookresowo opłacalna. "Przy założeniu średniej wysokości czynszu możliwego do uzyskania w Warszawie i sześciu większych miastach, rentowność inwestycji mieszkaniowej nadal była wysoka względem oprocentowania lokaty bankowej, nieco niższa względem rentowności 10-letnich obligacji skarbowych i pozostała zbliżona do stopy kapitalizacji uzyskiwanej na rynku nieruchomości komercyjnych" - wskazano.

Ceny mieszkań

Jak wynika z danych NBP, w drugim kwartale 2019 roku w siedmiu miastach Polski (Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wrocław) za metr kwadratowy nowego mieszkania trzeba było zapłacić średnio około 8294 złotego.

W przypadku dziesięciu dużych miast (Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin, Zielona Góra) metr kwadratowy kosztował 5974 złote wobec 5900 złotych kwartał wcześniej.

Najwięcej za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym trzeba było zapłacić w Warszawie - średnio 9591 złotych. Niewiele niższe ceny obserwujemy na Pomorzu. W Gdańsku metr kwadratowy był wyceniany średnio w Gdyni - 9071 złotych, w Gdańsku - 9033 złote.

Z danych NBP wynika, że na rynku wtórnym w siedmiu miastach Polski za metr kwadratowy mieszkania trzeba było zapłacić 8718 złotych, w porównaniu do 8509 złotych w pierwszym kwartale. W dziesięciu dużych miastach cena za metr wyniosła zaś 5364 złote. Dla porównania, kwartał wcześniej było to średnio 5252 złote.

"Brak akceptacji zbyt wysokich cen"

Analitycy NBP dodali, że ceny ofertowe rosły szybciej niż ceny transakcyjne, co oznacza że sprzedający spodziewali się szybszego wzrostu cen.

"Wzrosła różnica średnich cen transakcyjnych i ofertowych, co może wskazywać na brak akceptacji zbyt wysokich cen ofertowych ze strony kupujących. Kolejny kwartał rosły średnie (ofertowe i transakcyjne) stawki najmu mieszkań (nie uwzględniając opłat eksploatacyjnych i opłat za media). Rośnie także podaż nowych mieszkań na lokalnym rynku najmu" - wyjaśniono. Ponadto NBP poinformował, że drugim kwartale 2019 roku wskaźnik szacowanej dostępności mieszkań w dużych miastach (bazujący na przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw) utrzymał się na podobnym poziomie względem poprzedniego kwartału i wyniósł 0,82 metra kwadratowego. Był wyższy o 0,33 metra kwadratowego (70 procent) względem minimum notowanego w trzecim kwartale 2007 roku.

NBP wskazał, że w drugim kwartale w Polsce oddano do użytkowania jak i zaczęto budowę "historyczną" liczbę mieszkań. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w drugim kwartale br. oddano do użytkowania około 47,3 tysiąca mieszkań, o około 9,3 tysiąca więcej względem drugiego kwartału 2018 roku oraz mniej o około 0,1 tysiąca względem poprzedniego kwartału. W drugim kwartale 2019 roku rozpoczęto budowę około 61,5 tysiąca mieszkań, czyli mniej o około 4,2 tysiąca względem analogicznego okresu ubiegłego roku oraz więcej o około 7,6 tysiąca względem poprzedniego kwartału.

Kredyty mieszkaniowe

Z analizy NBP wynika ponadto, że banki nie zmieniły kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych, natomiast nieznacznie zmieniły niektóre warunki: podniosły marżę kredytową oraz pozaodsetkowe koszty kredytu. Banki zaobserwowały też wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe.

NBP poinformował, że wartość nowo udzielonych kredytów mieszkaniowych w złotych - bez umów renegocjowanych - wyniosła w drugim kwartale 2019 roku około 14,7 miliarda złotych i była wyższa o 23,5 procent wobec poprzedniego kwartału, oraz wyższa o 12,5 procent względem drugiego kwartału 2018 roku.

Zaznaczono, że w trzecim kwartale 2019 roku banki przewidują zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych oraz niewielki wzrost popytu.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock