Mieszkanie plus w 2020 roku. Wiceminister podaje szacunki

Nieruchomości

tvn24Mieszkanie plus - podsumowanie programu na koniec 2019

W 2020 roku w planie jest wybudowanie 3,6 tysiąca lokali w ramach Mieszkania plus - informuje wiceminister rozwoju Robert Nowicki. Do końca 2019 roku w związku z realizacją programu powstało 7,8 tysiąca mieszkań, licząc łącznie z tak zwaną częścią społeczną programu.

Interpelację w sprawie realizacji rządowego programu Mieszkanie plus złożył poseł Marek Sowa (KO). "Według stanu na 31.12.2019 r. wybudowano łącznie ok. 7,8 tys. lokali mieszkalnych w ramach części rynkowej i społecznej programu Mieszkanie plus" - napisał w odpowiedzi Nowicki.

Plany na 2020 rok

Wyjaśnił, że działania prowadzone przez PFR Nieruchomości (PFRN) w części rynkowej programu przyczyniły się do oddania do użytkowania 867 mieszkań, w części społecznej programu w ramach instrumentu preferencyjnego finansowania zwrotnego wybudowano 2750 mieszkań, natomiast w przypadku bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego wybudowano 4182 lokale oraz 49 miejsc noclegowych.

Zgodnie z danymi MR na koniec 2019 r. z budżetu państwa na realizację programu została przekazana kwota 516,37 mln zł, w tym: w 2016 r. - 136,9 mln zł, w 2017 r. - 169,47 mln zł, w 2018 r. - 210,0 mln zł.

"W oparciu o szacunki inwestorów realizujących mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus, w 2020 roku planuje się oddać do użytkowania ponad 3,6 tys. mieszkań" - poinformował wiceminister.

Jak dodał, PFRN realizujący rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, zakłada, że w 2020 roku uzyska pozwolenie na użytkowanie dla inwestycji w Katowicach, Kępicach oraz Jarocinie - łącznie na 663 mieszkania.

"W ramach realizacji programu preferencyjnego finansowania zwrotnego, według danych szacunkowych BGK, zakłada się, że w 2020 r. do użytku zostanie oddanych 978 mieszkań. W przypadku bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, według danych wskazanych we wnioskach o dofinansowanie) zakłada się, że w 2020 r. do użytku zostanie oddanych około 2 tys. mieszkań" - poinformowano.

CAŁA ODPOWIEDŹ NA INTERPELACJĘ >

Według MR na koniec zeszłego roku w realizacji było łącznie ok. 9,7 tys. lokali mieszkalnych w ramach części rynkowej i społecznej programu Mieszkanie plus.

W zakresie pierwszego segmentu programu w budowie było 1907 mieszkań realizowanych przez PFRN, w przypadku wsparcia budowy mieszkań społecznych z udziałem środków budżetu państwa (drugi segment pakietu Mieszkanie plus) w ramach instrumentu preferencyjnego finansowania zwrotnego w budowie pozostało 5108 mieszkań.

Ponadto na koniec 2019 roku z podpisanych umów w ramach bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego w budowie były 2663 lokale mieszkalne i 53 miejsca noclegowe.

Wiceminister poinformował również, że inwestycje realizowane przez PFRN finansowane są z Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju, bez zaangażowania środków budżetu państwa.

Z kolei "na realizację programu preferencyjnego finansowania zwrotnego w latach 2020-2025 z budżetu państwa planuje się przeznaczyć kwotę maksymalnie 712,2 mln zł na dopłaty do oprocentowania dla BGK warunkujące zachowanie preferencyjnych warunków finansowania".

"Natomiast w przypadku bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego budżet państwa przewiduje przeznaczyć kwotę maksymalnie 5,3 mld zł" - czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Obietnica premiera

Premier Mateusz Morawiecki obiecywał, że w 2019 roku w ramach programu Mieszkanie Plus w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań.

- W 2019 roku, to jest moje zobowiązanie, które też przed państwem tutaj niejako składam, w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań - mówił premier Mateusz Morawiecki w kwietniu 2018 roku.

- Rozliczycie mnie państwo, popatrzycie na dzisiejszą datę i za rok w kwietniu zobaczymy, czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie plus zostanie wybudowanych - dodał szef rządu kilka dni później.

W styczniu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała "reset" programu Mieszkanie plus. Jak wskazała, jej resort przedstawi rozwiązania, które mają przyspieszyć projekty budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

Autor: kris / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24