Jeśli wybierasz się do Berlina, Kolonii lub Hanoweru, musisz zaopatrzyć się w specjalny znaczek na samochód. Od początku roku te miasta zostały objęte ekologiczną strefą ochronną. Wjazd bez karty grozi wysoką karą pieniężną.
Karty wjazdowe dla samochodów i ciężarówek spełniających normy emisji spalin można nabyć na stronie http://www.green-zones.eu. Są one objęte nieograniczonym czasem ważności dla konkretnego pojazdu i będą uznawane we wszystkich niemieckich strefach ochrony środowiska. Aby uzyskać takie oznaczenie, pojazd musi być zarejestrowany w kraju pochodzenia jego posiadacza i spełniać określone warunki ekologiczne. Opłata za usługę wynosi 29,90 EUR dla pojazdów zarejestrowanych w UE lub 39,90 EUR dla pojazdów zarejestrowanych w pozostałych krajach.
Zielone strefy są oznaczone specjalnymi znakami drogowymi. Od marca za przykładem niemieckiej stolicy pójdą również inne niemieckie miasta: Ilsfeld, Leonberg, Ludwigsburg, Mannheim, Schwäbisch-Gmünd, Stuttgart, Tübingen.
Na czym polega niemiecki system? Samochody zostały podzielone na kilka grup: 4 dla tych wyposażonych w silniki diesla i 2 dla tych w silnikami benzynowymi. Zasada jest prosta: jeśli pojazd zakwalifikowano do grupy 1. (o normie czystości spalin poniżej EURO 1), nie ma on prawa wjazdu do centrum miasta. Samochody należące do grupy drugiej, trzeciej i czwarte mogą swobodnie poruszać się po zielonej strefie.
O plakietki nie będą musieli ubiegać się właściciele motocykli, pojazdów trójkołowych, pojazdów osób niepełnosprawnych, jak też samochody służb miejskich oraz maszyny budowlane i rolnicze.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio
Źródło zdjęcia głównego: TVN24