Czy można odzyskać zaliczki wpłacone na wyprawienie wesela, gdy zerwiemy zaręczyny? Do kogo zwrócone pieniądze powinny wrócić?
- Jeżeli w umowie jest przewidziane, że narzeczeni wpłacają zaliczkę, np. 10 tys. zł, to w przypadku rozmyślenia się ona powinna zostać zwrócona - tłumaczy mecenas Magdalena Lech. - Nawet, jeśli zerwanie zaręczyn nastąpiło na trzy dni przed weselem - dodała.
Zaznaczyła jednak, że dużo zależy także od postanowień umowy, dlatego jeszcze przed jej podpisaniem warto uważnie przeczytać jej zapisy. - Bo jeśli w umowie jest podane, że trzeba przekazać zadatek, to w przypadku odwołania wesela, on przepada - zaznaczyła Lech. - Jest quasi-odszkodowaniem dla domu weselnego i nie możemy żądać zwrotu tych 10 tys. zł.
Jak się podzielić?
Do kogo powinny trafić otrzymane z powrotem środki? - Do tych osób, które się na zaliczkę złożyły - wyjaśnia ekspertka i dodaje, że każdy powinien przy tym otrzymać "tyle, ile dał".
Jeśli natomiast za imprezę została zapłacona całość, a umowa nie przewiduje żadnego zwrotu, to dom powinien zwrócić te pieniądze. - A gdyby doszło do sporu sądowego, można dochodzić przekazania tej części, którą dom zaoszczędził przygotowując wesele - stwierdziła mecenas.
Autor: rf/km / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock