Matki pracują rzadziej, ojcowie częściej. Luka zatrudnienia między rodzicami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Praca zdalna wprowadzona do Kodeksu pracy
Praca zdalna wprowadzona do Kodeksu pracyTVN24
wideo 2/5
TVN24Praca zdalna wprowadzona do Kodeksu pracy

Zwiększa się różnica w zatrudnieniu wśród kobiet z dziećmi i bezdzietnymi. Jak podaje Eurostat, w 2021 roku pracę miało 77 proc. bezdzietnych kobiet w wieku 25-54 lat, a wśród kobiet w tej grupie wiekowej z dziećmi - 72 proc. W przypadku mężczyzn różnica ta jest znacznie większa, ale w drugą stronę.

W 2021 r. w UE zatrudnionych było 77 proc. bezdzietnych kobiet w wieku 25-54 lat. Z drugiej strony kobiety w tym wieku z dziećmi miały niższy wskaźnik zatrudnienia - 72 proc. Z danych Eurostatu wynika, że dzieci w gospodarstwie domowym miały odwrotny wpływ na wskaźnik zatrudnienia mężczyzn w tej grupie wiekowej: mężczyźni bezdzietni mieli niższy wskaźnik zatrudnienia niż mężczyźni z dziećmi (81 proc. wobec 90 proc.).

Porównując mężczyzn i kobiety, różnica w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn osiągnęła 4 punkty procentowe wśród osób bezdzietnych i 18 punktów procentowych wśród osób posiadających dzieci.

Im wyższy poziom wykształcenia, tym bardziej zbliżone są wskaźniki

Co więcej, im wyższy poziom wykształcenia, tym bardziej zbliżone są wskaźniki zatrudnienia osób w wieku 25-54 lat bez dzieci iz dziećmi.

Wśród kobiet z niskim poziomem wykształcenia odnotowano największą różnicę, ze wskaźnikiem zatrudnienia na poziomie 54 proc. wśród osób bezdzietnych wobec 46 proc. wśród osób z dziećmi. Z drugiej strony wskaźniki zatrudnienia były bardzo zbliżone w przypadku kobiet z wyższym wykształceniem, porównując kobiety bezdzietne i z dziećmi (87 proc. w porównaniu z 86 proc..).

W przypadku mężczyzn z niskim wykształceniem również występowała największa różnica w porównaniu do tych bez (67 proc.) i z dziećmi (79 proc.).

Do tego dla każdego poziomu wykształcenia luka w zatrudnieniu między osobami nieposiadającymi dzieci a tymi, które mają dzieci, była dodatnia i we wszystkich przypadkach większa dla mężczyzn niż dla kobiet.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Zatrudnienie wśród kobiet z dziećmi wynosiło 72,7 proc., a wśrod kobiet bez dzieci 78 proc.

Z drugiej strony tu też jest widoczny ogólnoeuropejski trend - 86,6 proc. mężczyzn z dziećmi ma pracę, a w przypadku mężczyzn bez dzieci - 79,2 proc.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości